Každý si může zkusit, jaké to je, když zdravotně postižení dělají pro „zdravé“ naprosto obyčejné věci. Děti z dětského domova v Nové Vsi zde totiž pořádají projektový den na podporu postižených s názvem Zkuste si to taky. A kolemjdoucí občané se se zájmem zastavují.

Řídit vozík je nápor na ruce

„Zkoušela jsem jet na invalidním vozíku a je to docela těžké. Je to hrozný nápor na ruce, nejtěžší je odbočit,“ popisuje svůj zážitek Lenka Nigrinová z Blatnice.

Další zájemci si mohou vyzkoušet třeba nalít poslepu vodu do hrnku nebo přebírat hrách. „Pro mě bylo nejtěžší nalívat vodu do hrnku, protože jsem nevěděla, kdy je plný,“ vysvětluje Andrea Beránková z Jarešova.

Akce se zúčastní i lidé, kterých se tato problematika týká. „Vyzkoušela jsem si s páskou na oči přebírat hrách a myslím si, že slepí to mají také hodně těžké. Hlavně jim musí dělat problém orientace v prostoru,“ objasňuje své pocity vozíčkářka Svatoslava Klementová z Chotěboře.

„Ale takové projekty mají určitě smysl, třeba já jako vozíčkářka jsem ráda, že se dělají, protože si lidé alespoň uvědomí, že mezi nimi žijeme a že je těžké se někdy s nimi domluvit na tom, že se někam nemůžeme dostat, protože tam je pro nás bariéra. Je určitě potřeba, aby o tom společnost věděla,“ dodává Klementová.

Hloučky lidí se zastavují u stánků a odpovídají na otázky typu Jsou v Chotěboři lidé se zdravotním postižením? Znáte organizaci, která pomáhá lidem se zdravotním postižením? Jsou v Chotěboři bariéry? Většina však správnou odpověď nezná.

„Chceme touto akcí veřejnost upozornit na to, že zdravotně postižení lidé jsou mezi námi a nežije se jim právě nejlépe. Každý si tak může zkusit, jak jsou pro ně obyčejné věci těžké,“ vysvětluje mluvčí dětského domova Pavla Teznerová.

Podpora nadace

Dětí, které organizují tento projektový den, je celkem pět. Vše vzniklo za podpory Nadace Terezy Maxové. Projekt, zaměřený na pomoc a podporu postiženým, měl dvě části.

„V úterý jsme ještě uspořádali Hry bez hranic pro postižené spoluobčany ze stacionáře v Chotěboři, Ledči a praktické a ZŠ v Chotěboři,“ vysvětluje Teznerová.

Mladé organizátory, kteří mají celý projekt na svědomí, čekala při jeho vzniku nelehká cesta. „Absolvovali jsme školení, kde jsme se učili, jak projekt vymyslet, sehnat vozíky, zpěváky a povolení, bylo toho hodně, ale zvládli jsme to,“ usmívá se jedna z organizátorek Gabriela Čoriová.