Ačkoliv to na jaře vypadalo, že žně začnou předčasně, deštivé počasí je nakonec posunulo na obvyklou dobu.

„Už jsme začali sklízet ozimý ječmen, máme ho sto dvacet hektarů, výnos je slabší,“ řekl agronom okrouhlické společnosti Agro Posázaví Jaroslav Domkář. Dodal, že ozimy poškodilo suché jarní počasí, u dalších obilovin se projevily choroby, hlavně houbové. „Předpokládám, že s hlavní sklizní začneme za tři týdny,“ uvedl Domkář.

V Zemko Kožlí začínají každý rok se sklizní ozimů kolem třináctého července. I tady to letos na jaře vypadalo, že kombajny vyjedou do polí výrazně dříve, nakonec kvůli deštivému počasí zůstala tradice zachována. Stejně jako v Okrouhlici očekávají nižší výnosy.

V chotěbořském Statku Doubravka vyseli obilí na více než dvanácti stech hektarech. Jaká bude úroda, zatím nechtějí odhadovat, předpokládají ale, že nebude tak dobrá, jako v loňském roce.

Úroda se počítá až ve stodole

„Sedlák počítá úrodu, až když ji má ve stodole,“ vysvětlil ředitel statku Petr Kubát a poznamenal, že úrodě ještě můžou ublížit časté deště nebo kroupy.

„Ozimý ječmen jsme začali sklízet v neděli,“ uvedl ředitel Zemědělské akciové společnosti v Lípě Václav Grubauer. Na výnosech ozimého ječmene se jarní sucha nepodepsala, zatím se jeví jako průměrné, stejně jako předpokládané výnosy ostatních obilovin. Díky ošetření ječmene se zatím nezdá, že by trpěl houbovými chorobami. Hlavní žně tu začnou zhruba za čtrnáct dní, záleží na počasí, jehož předpovědi důkladně sledují.

V Zemědělském obchodním družstvu Vilémov ozimy sklízet nezačali, chtěli by s tím začít v půlce tohoto týdne nebo k jeho konci. Čeká na ně dvě stě čtyřicet hektarů ozimého ječmene. I tady měli problémy se suchem a deštivým červencovým počasím.

Zuzana Klementová