VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnaní mají zájem o počítače a účetnictví

Havlíčkův Brod - Na zařazení do rekvalifikačního kurzu nemá nárok ze zákona automaticky každý nezaměstnaný.

16.7.2009
SDÍLEJ:

Nezaměstnanost se v posledních měsících po krachu světelských skláren vyšplhala na Havlíčkobrodsku pořádně vysoko. O situaci na trhu práce diskutuje ředitel Martin Kouřil (vlevo) nejen v tisku, ale i například se senátorem Petrem Pithartem. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Největší zájem je například o počítačový kurz a účetnictví.

O podrobnostech a podmínkách spojených s rekvalifikací informuje čtenáře Deníku za havlíčkobrodský úřad práce jeho ředitel Martin Kouřil.

Kde mohou uchazeči o rekvalifikaci požádat a co si pod pojmem rekvalifikace představit?
Uchazeči a zájemci o zaměstnání evidovaní na úřadě práce mohou, pokud je to nezbytné pro jejich další uplatnění na trhu práce požádat úřad práce o zařazení rekvalifikačního kurzu. Rekvalifikací se rozumí získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala. Při určování obsahu a rozsahu rekvalifikace se vychází z dosavadní kvalifikace, zdravotního stavu, schopnosti a zkušenosti osoby, která se má rekvalifikovat.

Kdo o zařazení uchazeče do rekvalifikačního kurzu rozhoduje? Má zájemce na rekvalifikaci nárok automaticky a ze zákona?
O zařazení uchazeče či zájemce o zaměstnání do rekvalifikačního kurzu rozhoduje komise úřadu práce na základě písemné žádosti o rekvalifikaci. Na rekvalifikaci není právní nárok.

Platí si rekvalifikaci uchazeč sám?
V případě schválení žádostí o rekvalifikaci je s uchazečem či zájemcem uzavřena dohoda o rekvalifikaci, ve které jsou uvedeny podmínky její realizace. Uchazeči nebo zájemci o zaměstnání, který plní řádně všechny povinnosti vyplývající z dohody, úřad práce rekvalifikaci hradí v plné výši.

Má účastník rekvalifikačního kurzu ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Uchazeč o zaměstnání který se rekvalifikuje na základě dohody s úřadem práce, má po celou dobu rekvalifikace nárok na podporu ve výši 60 procent průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

O jaké rekvalifikační kurzy je největší zájem?
Mezi nejžádanější rekvalifikace patří základy obsluhy osobního počítače, pokročilé kurzy obsluhy PC, kurzy účetnictví, svařování, kurzy určené pro pracovníky v sociálních službách, kurzy rozšiřující řidičská oprávnění, vazba květin, masér, kuchařské práce a podobně.

Konají se rekvalifikační kurzy v místě, například v Havlíčkově Brodě nebo se uchazeč musí smířit s dojížděním?
Tyto kurzy jsou zahajovány zpravidla pro větší skupinu osob, lze je organizovat i v okrese Havlíčkův Brod. Některé žádosti o rekvalifikační kurzy , které nejsou tak běžné, jako kadeřnice, realitní makléř nebo krupiér, jsou řešeny individuálně a žadatelé musejí počítat s dojížděním do vzdálenějších míst, kde se nachází zařízení oprávněné zajišťovat tyto rekvalifikace, Praha, Hradec Králové a podobně.

Kolik rekvalifikačních kurzů jste uskutečnili letos a kolik zájemců těmito kurzy prošlo?
Od počátku letošního roku bylo realizováno 46 rekvalifikačních kurzů, kterými prošlo 242 uchazečů nebo zájemců o zaměstnání.

Kde se může uchazeč s přehledem rekvalifikačních kurzů seznámit a kdo mu podá potřebné informace?
Přehled rekvalifikačních kurzů je možno nalézt například na internetových stránkách úřadu práce v Havlíčkově Brodě nebo také v databázích akcí dalšího profesního vzdělávání, případně aktuální informace o rekvalifikačních kurzech lze získat při osobní návštěvě na oddělení poradenství úřadu práce v Havlíčkově Brodě nebo telefonicky u poradkyň pro rekvalifikaci.

Autor: Štěpánka Saadouni

16.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení