„Pokud porovnám stejné období loňského roku s rokem letošním, máme ve statistice o celou tisícovku výjezdů více. Ale ne všechny můžeme dávat do přímých souvislostí s nastávajícími tropickými dny,“ říká lékař Zdravotnické záchranné služby kraje vysočina Miroslav Havlík.

Potíže pacientů po infarktu, nemocných anginou pektoris a epileptiků se podle záchranáře zvyšují především s kolísajícím tlakem a přechodem fronty. Ale ani tropické počasí těmto nemocným neprospívá.

„Nemocní by měli mít po ruce svoje léky a v případě zhrošení zdravotního stavu okamžitě volat 155,“ radí lékař. Tropické dny ale neprospívají ani těm, kteří žádnou vážnou chorobou netrpí.

„Především je třeba dodržovat pitný režim a vypít nejméně dva litry tekutin. Dvě kávy dopoledne a dvě odpoledne nejsou to, co bych doporučil,“ upozorňuje Havlík, ale zároveň varuje kardiaky, aby tekutiny přijímali rozumně.

„Vypít větší množství najednou by jim rozhodně neprospělo,“ zdůrazňuje lékař. V tropických dnech záchranáři nedoporučují v žádném případě dlouhý pobyt na prudkém slunci.

„Pokud je to možné, slunci se nevystavovat, pobývat spíš ve stínu. Kdo se nemůže obejít bez procházek, pak nejvhodnější čas je brzy ráno a v podvečer. Při pobytu na přímém slunci by určitě neměla chybět pokrývka hlavy,“ radí lékař.