To najdou čtenáři v knize herce Františka Švihlíka Humoresky za kamerou, která je už připravena k vydání.

„Především bych zdůraznil, že to není kniha,ale spíš natáčecí deník,“ upřesňuje Švihlík, kterého znají diváci v seriálu především jako rozvážného fotografa Čendu Němce.

Ale ne každý už ví, že se na seriálu podílel i jako pomocný režisér, který měl na starosti i casting.

„Všechno začalo tím, že jsem si koupil notebook. Potřeboval jsem se na něm naučit psát a tak jsem si dal úkol. Každý den po natáčení zaznamenám všechno, co se na placu ten den stalo, stejně jako když si pubertální holka píše deníček,“ vzpomíná s úsměvem herec, přistižen na své chalupě v Jitkově na Havlíčkobrodsku, kde léta žije a kam mu vydavatel Jindřich Kraus z Prahy poslal poslední korektury deníku před vydáním.

Možná by zajímavé dílo, které v sobě spojuje deníkový záznam i prvky reportáže zůstalo někde v autorově šuplíku, ale natáčecí štáb četnických humoresek postihly brzy po sobě hned dvě velké ztráty.

Nic nepřikrašlovat

Zemřel legendární režisér Antonín Moskalyk, který byl duší seriálu a Františku Švihlíkovi dlouholetým přítelem. Pak v pouhých pětapadesáti letech završil svoji životní pouť i dramaturg a „četnický“ spoluautor Miloš Fedaš.

„Přál jsem si, aby na tyto dva lidi, kterých jsem si hluboce vážil, zůstala nějaká pěkná vzpomínka, než jenom oněch třicet šest dílů seriálu,“ říká Švihlík.
Aby smutku nebylo málo, opustil ho do třetice i milovaný pes, český fousek, který herce provázel životem a dokonce se v několika seriálových epizodách objevil na obrazovce.

Čtenář filmařského deníku, věnovaného dvěma uměleckým osobnostem a jednomu věrnému psovi očekávající zidealizovanou beletrii, bude možná zklamán nebo naopak příjemně překvapen. Protože má v tomto případě ojedinělou možnost nahlédnout přímo do filmařské „kuchyně“.

„Nic jsem nepřikrašloval, ani nezušlechťoval. Nechtěl jsem se podbízet laciným humorem a rádoby vtipnými historkami z natáčení. Jedná se o bezprostřední zážitky z natáčecích dnů, kdy byla jednou pohoda, jindy s námi lomcoval vztek. Pracovalo se nad scénářem, před, i za kamerou. Nechyběl humor, ale někdy padlo i ostré slovo,“ vzpomíná herec.

Až si to přečtou, pochopí

Filmařský deník Humoresky za kamerou Františka Švihlíka se bude tisknout v Havlíčkově Brodě, slavnostní křest se uskuteční 12. září v penzionu v Bílku u Chotěboře.

Kmotrem je ředitel brněnského televizního studia, hosty většina četníků z brněnské pátračky. Jak František Švihlík prozrazuje, kromě zesnulého Miloše Fedaše deník nikdo nečetl. Pro kolegy a kamarády z filmového štábu to bude velké překvapení.

„Řekl jsem jim, že píšu knížku, kde vzpomínám na práci s Antonínem Moskalykem, nic víc. Věřím, že až si ho přečtou, pochopí. Už proto, že mě zažili v náročné trojroli, herce, pomocného režiséra i pracovníka filmového štábu. To stálo čas i nervy, a proto jsem někdy na kamarády musel být jako pes, což jsem v deníku samozřejmě nezamlčel,“ říká herec.

Filmový deník Františka Švihlíka má 168 stran. Obsahuje fotografie z natáčení jak z archivu autora, tak i kameramana Radka Řezáče. Součástí knihy jsou i vzpomínky na Antonína Moskalyka z úst samotných hlavních hrdinů seriálu. Vyjde nákladem dvou tisíc kusů.