VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři si stěžují: Obtěžuje nás parta výrostků

Havlíčkův Brod - Urážky a nadávky ve dne, rámus a křik v noci obtěžují obyvatele domova pro seniory a domova s pečovatelskou službou v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě.

8.8.2009 1
SDÍLEJ:

„Nic neopravujeme, nemá to smysl,“ říká ředitel Domova důchodců Reynkova Jiří Vorlíček (na snímku). Altán poblíž zařízení pro seniory měl být původně přístupný celému sídlišti. Stal se z něho ale ráj drzých vandalů.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Na svědomí ho má podle nich parta mladíků, která si oblíbila altán v jejich areálu. „Samozřejmě že nám to vadí. Nejhorší je to v noci. Ti kluci se chovají jako hulváti,“ stěžují si především senioři, jejichž okna z bytů vedou přímo k altánu. Jména si ale postižení uvádět nepřejí. Jak říkají, mají z výrostků strach.

„Ani se jim nedivím. Zvlášť když se těch kluků sejde až osm, přitom všichni mají na hlavách kapuce. Nudí se, někteří s ohledem na svůj věk nemohou jít posedávat do hospody, tak se chodí bavit do altánu,“ říká ředitel domova pro seniory Jiří Vorlíček. Potvrzuje, že na chování mladíků stahujících se do altánu si stěžují nejen obyvatelé, ale i personál obou sociálních zařízení.

Opravy nemají smysl

„Někteří kluci vlezou i na střechu sousedního denního stacionáře. Šplhají po konstrukci altánu, odkud na naše obyvatele pokřikují. Ti tam raději přestali chodit. V technickém vjezdu do budovy si ti kluci dělají ohýnek,“ konstatuje ředitel a názorně ukazuje, jak altán po takových návštěvách vypadá. Dřevěný objekt stál asi 400 tisíc, byla v něm zavedena dokonce elektřina. Dnes je vedení strhané, lavičky rozlámané, postříkané sprejem, střechu a podlahu altánu „zdobí“ načmárané vzkazy. Okapy jsou zohýbané. Ředitel Vorlíček se rozhodl neprovádět v altánu už žádné opravy, které by za současné situace byly zbytečné. Naopak uvažuje, že areál nechá uzavřít, i když to neměl původně v úmyslu.

„Nechtěli jsme zařízení pro seniory oplotit. Naše myšlenka byla nechat ho přístupný tak, aby se stal součástí sídliště. Například altán měl být určený nejen pro naše obyvatele, ale i maminky s dětmi ze sídliště, důchodce z okolních paneláků i mládež, pokud se bude chovat slušně, jenže to nejde,“ povzdechne si ředitel.

Situaci zatím zaměstnanci a obyvatelé zařízení pro seniory řeší telefonáty na služebnu Městské policie v Havlíčkově Brodě, aby strážníci udělali pořádek.

„Městská policie altán monitoruje. Strážníci tam provedou kontrolu, když je zavoláme, ale za chvíli jsou tam výrostci znova,“ popisuje situaci Vorlíček. „Jediné řešení je nechat areál oplotit. Dokud je všem veřejně přístupný, nic se nezmění,“ vzkazuje vedení domova pro seniory šéf městské policie Jan Pavlík.

Jak ředitel Pavlík tvrdí, není navíc situace kolem altánu tak dramatická, jak ji senioři líčí. „Poškození altánu je staršího data, kdy tam městská policie konala pravidelné kontroly, protože se tam konzumoval alkohol. V současné době objekt monitorujeme, protože jinak nelze stížnosti na cizí návštěvníky areálu prokázat,“ říká Pavlík a zdůrazňuje, že městská policie toto místo kontroluje pravidelně.

„Jenže tak osmdesát až devadesát procent výjezdů je zbytečných. V areálu nedochází k žádným prohřeškům proti veřejnému pořádku, nikdo pod vlivem alkoholu nic neničí ani nerozbíjí,“ tvrdí Pavlík. „Naopak jedna z obyvatelek domova nám volá neustále, protože ji obtěžuje i křik hrajících si třináctiletých dětí. Ať vedení domova nechá postavit kolem areálu docela obyčejný plot. Když ho někdo cizí přeleze, pak už je to podle zákona přestupek a strážníci mohou zasáhnout,“ vysvětluje Pavlík. Plot jako jediné řešení vidí i ředitel Vorlíček, ale ochrana celého areálu bude náročná, a hlavně drahá.

„V současné době máme zpracovaný projekt na ochranu pozemku, ale jde o finančně náročnou akci, na kterou město nemá peníze. Ty by bylo možné získat z grantů, jenže to bude trvat dlouho,“ uvažuje ředitel.

Situace se řeší

O situaci v areálu domova pro seniory se zajímá i havlíčkobrodský městský zastupitel Milan Plodík. Ten se obrací s dotazem přímo na starostku města Janu Fischerovou. „Proč město nezajistí klid pro naše spoluobčany v domě pro seniory a domě s pečovatelskou službou?“ ptá se zastupitel. Připomíná, že povykující mládež se v altánu baví především v noci, kdy hluk seniory nejvíc obtěžuje. Kontroly ze strany městské policie nikam nevedou.

„Ano, dopis od pana Plodíka jsem četla, proběhlo už pár schůzek k řešení této situace i předtím,“ odpovídá starostka Jana Fischerová.
„Přítomný byl nejenom ředitel domu pro seniory, pan Vorlíček, ale i rezortní radní Tomáš Hermann. Vše jsem projednala také s ředitelem městské policie, panem Pavlíkem. Velmi mě mrzí, že k určitému narušování klidu v okolí domu pro seniory došlo či dochází. Jíž více než dva týdny je v tomto areálu umístěna mobilní kamera. Díky ní mohou strážnící na místo vyjet. Také se tak opravdu děje. Je připraven projekt úpravy okolí altánku. Tento krok je ale poměrně drahý. Bude navrhován do rozpočtu pro rok 2010. Uvažovali jsme i o uzavření altánu na noc,“ dodala starostka města Jana Fischerová.

Autor: Štěpánka Saadouni

8.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení