VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Turistické trasy i pro koňáky? Na Havlíčkobrodsku již brzy

Havlíčkobrodsko - Podívat se po krásách Havlíčkobrodska, neřkuli celé Vysočiny na koňském hřbetu a po značených trasách? To není hudba budoucnosti.

14.8.2009
SDÍLEJ:

Značení turistických tras je zatím ve zkušební fázi. Pokud budou finance, už zanedlouho se budou moci milovníci koní prohánět po stezkách určených přímo jim. Křížem krážem tak budou moci projet nejen Havlíčkobrodsko, ale i celou Vysočinu.Foto: Vysočina Tourism/Archiv

Ještě tento rok započne značení tzv. hipostezek, na jejichž trase bude k dispozici ubytování, kovář i veterinární péče. Takový je alespoň záměr krajské organizace Vysočina Tourism, jež má na starosti koordinaci regionální turistické nabídky.

„V současné době je zpracovávána dokumentace pro vybudování sítě tras pro jezdce s koňmi. Je součástí projektu na zkvalitnění turistické nabídky v kraji, který potrvá do roku 2010, a na jehož realizaci se nám podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod,“ říká Ivana Mahelová, ředitelka Vysočina Tourism. Při vyhledávání trasy, kudy stezky povedou, je kladen důraz na průchodnost terénu, bezpečnost jezdců, zajímavosti na trase i rozsah služeb poskytovaných jednotlivými jezdeckými stanicemi.

„Možností vytvořit na Vysočině značené trasy pro turisty na koních, kteří nechtějí cestovat pouze po okolí jízdáren, ale chtějí projet třeba celý kraj, se zabýváme dlouhodobě. Při plánování tras je potřeba jednat s vlastníky pozemků a předejít konfliktům, ke kterým by mohlo docházet. Ne každý chce, aby po jeho louce či lese jezdili lidé na koni,“ vysvětluje Mahelová.

Od Golčova Jeníkova po Lipnici

Proto teď osamělí jezdci v sedle křižují Vysočinu od jedné jízdárny k druhé a zjišťují, zda mají v zařízení o turisty zájem, jestli jsou na takovou situaci řádně vybavena, a zda je možný průjezd jejich okolím. Cílem je vytvořit optimální propojení všech tras.

Zatím jsou hotovy dvě červené páteřní trasy, které protnou kraj z jihu na sever. První z nich naváže na již existující jezdeckou trasu z rakouského Lichtenbergu do Telče a bude pokračovat směrem k Třešti a přes masív Čeřínku a Křemešníku do okolí Humpolce, k hradu Lipnici a následně přes Kráty a Rozsochatec do Vilémova a Golčova Jeníkova.

Z Vilémova vede již vyznačená trasa na Sečskou přehradu a dál do východních Čech. V Golčově Jeníkově dojde k napojení na kraj Středočeský. Druhá červená trasa povede od Dukovan na Kralice, Velkou Bíteš a do okolí Bystřice nad Pernštejnem. Odtud se napojí Jimramovské Pavlovice, Javorek a Blatiny.

1200 km na koni

„Západo-východním směrem povedou modré stezky, které propojí řadu dalších stanic a měst, včetně Třebíče, Žďáru nad Sázavou a Havlíčkova Brodu,“ vysvětluje Simona Stejskalová ze Sdružení pro podporu jezdecké turistiky, jež dokumentaci zpracovává.

„Celkem budou stezky dlouhé kolem 1200 kilometrů. Snažíme se, aby trasy vedly zajímavými místy, součástí práce našich průzkumníků je i sběr legend, které se k jednotlivým místům váží. Na jejich základě bychom pak chtěli vydat tištěného průvodce,“ dodává ředitelka Mahelová.
V první fázi příprav proběhly semináře s majiteli jízdáren, kde se dohodli, kudy přibližně by měly trasy vést.

„Samozřejmě i jízdárny musí odpovídat určitým kritériím. Měly by mít k dispozici ubytování pro turisty, zajištěnou veterinární péči a třeba i kováře.“

Zatím je vše ve fázi projektu, pokud to dobře půjde, začalo by se se značením na podzim a do příštího léta by měly být stezky hotové. „Až budeme mít podklady, začneme shánět finance, protože nepůjde o levnou záležitost,“ uzavírá Mahelová.

Autor: Andrea Bartůňková

14.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení