Zdejší obce se teď rozhodly proti případné další povodni být ve střehu. „S nápadem přišel Jan Papež, prezident České protipovodňové asociace a jediný soudní znalec specializace ochrana před povodněmi v ČR. Protože povodňová vlna, která zaplavila v roce 2004 bleskově celé Pivovarské údolí, byla tak nečekaná a silná, že bychom na případnou další takovou situaci chtěli být co nejlépe připraveni,“ vysvětlil starosta Ledče Stanislav Vrba.

Zástupci obcí ležících v povodí Olešenského potoka, vedoucí pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), zástupci hasičů a krajského úřadu se sešli, aby prodiskutovali možnosti, jak těmto povodním zabránit.

„Shodli jsme se na tom, že v případě povodní pomůže větší informovanost. Kdybychom věděli dříve, že se tak velká vlna žene, určitě by škody nebyly tak markantní,“ vysvětluje Vrba.

Vytvoří centrum bleskových povodní

Celé opatření se zakládá na tom, že na ČHMÚ bude vytvořeno centrum bleskových povodní. Pokud se někde objeví nebezpečné množství lokálních srážek a situace bude nebezpečná, pošle toto centrum sms zprávu všem zástupcům obcí ležících v povodí Olešenského potoka. Ti tak budou moci varovat občany a připravit se na možnost, že povodeň skutečně přijde.

„Teď nás čeká schůze v Poslanecké sněmovně, kde chceme o projektu informovat a rádi bychom diskutovali o tom, aby se zákony přizpůsobily protipovodňovým opatřením, zejména stavbě poldrů, které teď nemůžeme vystavět. Narážíme především na negativní postoj vlastníků pozemků,“ vysvětluje starosta Ledče.

Celý protipovodňový projekt čeká na podzim zkouška, proběhne fiktivní poplach, aby starostové věděli, jak a zda bude opatření fungovat.
Schůzky v Ledči se zúčastnila i starostka ze Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová. „Včasná informovanost o rozvodnění potoka a možném nebezpečí je určitě přínosem, ale situace ve Světlé je poněkud jiná než v Ledči. U nás do Sázavy vtéká Sázavka, která protéká spíše nezabydlenými oblastmi. Až v deltě, kdy se vlévá do Sázavy, se může rozvodnit. Proto tady máme protipovodňové zábrany. Možnost připojení se k centru bleskových povodní budeme projednávat na zastupitelstvu.“

Velká voda v minulosti postihla i Přibyslavsko. Starosta Jan Štefánek je však k možnosti předpovědět, kde přesně velké srážky zasáhnou, skeptický. „Podle mě se dá jen velmi těžko předpovědět, kde přesně spadne třeba 70 mm srážek. My vždy postupujeme podle povodňového krizového plánu. Monitorujeme tok Sázavy a rybáři hlídají rybníky. Pokud mají přijít velké srážky, je dnes předpověď už na takové úrovni, že se na situaci dá připravit.“

Ani v Dolním Městě nechtějí do budoucna ponechat nic náhodě. Vodu tamního Křepínského potoka, který rád vystupuje z břehů, by měl zastavit suchý poldr.

Andrea Bartůňková, Jaromír Kulhánek