VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení? Musí souhlasit sousedé

Chotěboř - Chcete pokácet strom, který vám stíní do oken? Zajistěte si souhlas sousedů. K netradičnímu kroku sáhl odbor životního prostředí města Chotěboř.

15.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: DENÍK

Pokud občan Chotěboře požaduje po městském úřadu, aby pokácel strom na pozemku města, který mu z různých důvodů překáží, je třeba mít souhlas sousedů, kterých se kácení bezprostředně týká, nebo rovnou celého osadního výboru.

Například ale Milan Knob žije v panelovém domě, vzrostlé stromy na pozemku města má na dosah. „Městské úředníky určitým způsobem chápu, ale pro občana je to těžké, přibývá mu tak další administrativa a žádosti,“ podotýká Milan Knob. „Já, když se rozhodnu nějakým zásadním způsobem přestavět balkon, musím také žádat o souhlas všechny sousedy. Pak stačí, když mi někdo ze škodolibosti řekne ne. S těmi stromy to bude něco podobného. Kdybych se ale dostal do situace, že by žádost o pokácení stromů před mým oknem pro mě byla z nějakých důvodů důležitá, pak bych, jak se říká, do toho šel a všechny úřední kroky podstoupil,“ míní Knob.

„Podle mého soudu vysoké stromy do zastavěné městské aglomerace nepatří. Ve stáří mohou být okolí nebezpečné, rozumnější by bylo vysázet dřeviny nízkého vzrůstu a bylo by po problémech. Jako osadní výbor jsme žádali z vážných důvodů město Chotěboř o možnost skácet několik vysokých smrků, ale zbytečně,“ říká Zdeněk Krajíček z osadního výboru Bílek.

Přibyly stížnosti

„Odbor životního prostředí města byl v posledním období obviněn, že město kácí veřejnou zeleň na základě požadavku jednotlivce – bez projednání s ostatními obyvateli lokality. Proto jsme se rozhodli jednat,“ vysvětluje vedoucí odboru Roman Vácha důvod tohoto administrativního opatření.

Podle jeho slov rada města situaci posoudila a považuje za vhodné, aby podněty k pokácení dřevin, například v místních částech, nejprve posoudil příslušný osadní výbor a ten pak podal podnět radě města.

Radnice v Chotěboři pak žádost posoudí, až když bude podnět opatřen stanovisky, zda příslušný osadní výbor souhlasí s kácením nebo nesouhlasí s konkrétními jmény a podpisy více obyvatel z dané lokality. Například z domů, které přímo sousedí s plochou, na které se strom nachází.

„U obyvatel bytových domů je nejvhodnější, aby byl návrh projednán na domovní schůzi. Podnět pak může podat i sdružení vlastníků bytových jednotek jako právnická osoba. Občas se nám totiž stávalo, že obyvatelé přízemí žádali pokácet strom, který jim stíní do oken. Hned na to ale reagovali obyvatelé horních pater a kácení označili za vandalství,“ doplňuje Vácha.

Podle jeho slov nebylo kácení stromů ani v minulosti jednoduchá záležitost. Úředník odboru životního prostředí se často dostával do nezáviděníhodné situace.

„Dříve například rada města dala souhlas k tomu, aby se nějaký strom na pozemku pokácel. My, jako odbor životního prostředí, jsme to ale jako státní správa z ekologického hlediska odmítli, byť jsme v tomto případě museli jít i proti městu. Neúspěšní žadatelé nás potom za to kritizovali,“ konstatuje Vácha.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení