VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dolní ulice: jak zvládnout chaos

Havlíčkův Brod - Rámus, prach,málo zákazníků, ale především viditelná nekoncepčnost při postupu stavebních prací.

20.9.2009 1
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodská Dolní ulice je v současnosti rozkopaná. Pokračuje tam totiž další fáze revitalizace Havlíčkova náměstí. Práce probíhají svižně i za plného provozu okolních obchodů. V ulici jsou vytvořena místa, kde se chodec dostane na druhou stranu.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Na to si stěžují provozovatelé a majitelé obchodů v havlíčkobrodské Dolní ulici, kde se v současné době koná rozsáhlá rekonstrukce.

„Samý hluk, od rána do večera. Zkuste při tom pracovat. Nemůžeme otevřít dveře, abychom neměli uvnitř plno prachu, který se nám dostává do přístrojů,“ stěžuje si provozovatelka optiky Iva Čermáková. „Zákazníků chodí daleko méně, na pokladně u dveří máme doslova nánosy prachu, utíráme ho několikrát denně,“ stěžují si prodavačky v sousedním secondhandu. „Zákazníci k nám nechodí už vůbec, na zboží se práší,“ říká Gabriel Nýri z obchodu s pleteným textilem. „Já o tom nechci mluvit, nebudu se vyjadřovat,“ brání se majitelka vedlejší trafiky, nicméně přiznává, že se jí současný stav Dolní ulice nelíbí. „Vstup do centra města je prakticky uzavřený, zákazníky to odrazuje,“ říká majitel cukrárny U Hrušků Karel Pavlíček.

Nebezpečný slalom mezi bagry

S rámusem, všudypřítomným prachem a menším počtem zákazníků by se prý havlíčkobrodští podnikatelé ještě smířili, ale vadí jim údajná nekoncepčnost při postupu stavebních prací, která dle jejich názoru celé martyrium jen prodlužuje.

„Tak například nechápu, proč se jeden výkop otvírá a zahazuje dvakrát za sebou. Například výkop pro svody dešťové vody byl jednou vykopán a pak zaházen. Druhý den přišla jiná firma, která to samé znovu rozkopala a pak zas zaházela,“ podivuje se Gabriel Nýri.

„Nechápeme, proč některé práce nedělají firmy třeba v sobotu, kdy je větší klid a Dolní ulice je volná, rychleji by to odsýpalo,“ uvažují prodavačky ze secondhandu. „Pod oknem naší cukrárny je už nejméně týden výkop, který dosud nikdo nezaházel. Nedávno do něj jedna paní spadla, naše prodavačky jí pomáhaly ven. Nemluvě o tom, že podle mého názoru není zrovna bezpečné, aby se během dne v době stavebních prací chodci pohybovali mezi výkopy a stavební technikou,“ konstatuje Karel Pavlíček.

Kolem procházející chodci mu dávají za pravdu. „Je to drsné,“ říká Jana Stáňková, maminka s kočárkem, a ukazuje přitom do výkopu v Dolní ulici, který je ohraničený jen červeno-bílou páskou. „Je to nebezpečné hlavně kvůli dětem, když jdou samy. Měli to úplně zavřít.“

„Bojím se. Chtělo by to alespoň kovové zábrany, které mají dané tam na rohu,“ okomentoval své pocity při pohledu do výkopu za plastovou pásku František Zelinger z Golčova Jeníkova.

„Musíte jít opatrně a koukat. Udělat se to musí. Budu ráda, až to bude hotové, bydlím kousek odtud,“ řekla Anděla Dubravcová. Všichni oslovení podnikatelé shodně považují za hlavního manažera celé stavební akce město Havlíčkův Brod a diví se, proč trpí na stavbě takový chaos.

Podle Pavla Slámy z odboru rozvoje města Havlíčkův Brod není situace tak jednoduchá. „Město provádí revitalizaci náměstí, dále zajišťuje i výstavbu dešťové kanalizace a úpravy povrchů. Další firma, Vodovody a kanalizace samostatně opravuje vlastní vodovod. Další se na pracích v Dolní ulici podílí plynárenská společnost RWE, se kterou je mimochodem nejobtížnější jednání, ta si v Dolní ulici buduje vlastní plynové rozvody,“ říká Sláma.

Jak vzápětí vysvětluje, každá firma má svoje vlastní dodavatele stavby, a tak je těžké skloubit termíny jednotlivých stavebních prací dohromady. „Navíc se na přípravě stavebních prací podíleli tři projektanti, kteří si měli navzájem předat informace, ale to se bohužel nestalo, což samozřejmě působí určitá nedorozumění,“ posteskne si Sláma.

Město nic neurčuje

Podle jeho slov tedy město Havlíčkův Brod není žádný hlavní manažer, který by stavbu řídil a určoval dalším firmám, kdy, co a jak stavět. Vodovody i plynárenská společnost jsou dle jeho slov samostatné společnosti, které se řídí vlastním harmonogramem prací a městu nejsou nijak podřízeny.
„Město může připomínat firmám některé nedodělky v rámci kontrolních dnů a hrozit stížnostmi na inspektorátu bezpečnosti práce. Například v současné době jednáme s plynárenskou společností RWE. Nelíbí se nám, že v místě, kde buduje přípojky, nepostavila lávky, které by zajistily bezpečnost chodců. Místa jsou označena jen páskou, ale tyto výkopy vyhánějí chodce přímo do stavby mezi dělníky a stroje,“ uvádí Pavel Sláma konkrétní příklad. Kontrolní dny na stavbě provádí město Havlíčkův Brod jednou týdně.


Problém s Dolní ulicí? Zavolejte na radnici

Místostarosta města Libor Honzárek ví o tom, že stav v Dolní ulici není ideální. „Mohli jsme však uzavřít celou ulici kompletně a tyto problémy by se neobjevily. To jsme však nechtěli. I vzhledem k tomu, že je tam několik obchůdků a živnostníci by tím přišli o možnost podnikání,“ vysvětluje Honzárek.

Každou středu se na místě stavby setkává vedení města, investoři, projektanti, stavaři a také členové Sdružení Havlíčkovo náměstí. „Debatujeme o negativech, o tom, co je potřeba udělat jinak. Samotní živnostníci poznamenali, že průběh prací očekávali daleko složitější,“ podotýká místostarosta Honzárek.

Podle jeho slov přechod občanů přes stavbu není právě nejlepší, ale jejich bezpečnost je v rámci možností zajištěna. Zároveň lidi vyzývá, aby se na radnici se svými náměty nebo připomínkami ozvali. „Stačí zavolat, nebo přijít na radnici osobně. Nejlepší je to ve středu ráno, abychom problémy mohli řešit okamžitě,“ adresuje místostarosta Honzárek občanům.

(ika)Štěpánka Saadouni, Zuzana Klementová

Autor: Štěpánka Saadouni

20.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení