VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Havlíčkově Brodě objevili původní dlažbu

Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ - V rámci revitalizace Havlíčkova náměstí práce pokročily od Žižkovy ulice do Dolní, která je pro auta zcela uzavřena. V Dolní ulici dělníci vykopali pozůstatky původní dlažby.

21.9.2009
SDÍLEJ:

V Dolní ulici dělníci vykopali pozůstatky původní dlažby. Vzácný nález se našel u výkopu, kde pracují vodaři a také u Komerční banky, kde zase budou měnit potrubí plynaři. Foto: DENÍK/Michaela Hasíková

Vzácný nález se našel u výkopu, kde pracují vodaři a také u Komerční banky, kde zase budou měnit potrubí plynaři.

„Zatím ještě nevíme, co bude s nalezenou dlažbou. Ve středu na kontrolním dni se o tom budeme bavit. V každém případě si však už nějaké vzorky odvezli archeologové,“ podotkl místostarosta Libor Honzárek (na snímku).

Zbytky dřev, která ve 13. století zpevňovala blátivé brodské ulice, objevili archeologové při nedávných průzkumech Dolní a Žižkovy ulice.

„Zhruba padesát až osmdesát centimetrů pod povrchem jsme narazili na masivní kamennou dlažbu asi z 18. století, přibližně o dvacet centimetrů níž byla středověká valounková dlažba. Pod ní jsme našli opracovaná dřeva, která sloužila ke zpevnění terénu,“ popisoval nálezy archeologů Petr Hejhal ze společnosti Archaia Brno, která výzkum prováděla.

Právě nález opracovaných dřev, mezi nimiž nechyběl ani metr dlouhý exemplář o stranách deset krát deset centimetrů, byl pro archeology největším překvapením. Dřeva čeká dendrochronologický průzkum, pomocí něhož jsou odborníci za příznivých podmínek schopni určit i rok, kdy byly skáceny stromy, ze kterých byly trámky a fošny vyrobeny.

Archeologové si také udělali obrázek o tom, jak tato místa vypadala v době založení města. „Dolní ulice se více zvedala od řeky směrem k náměstí. Pravděpodobně tam byl vyježděný úvoz. Na křižovatce ulic byl terén o necelé dva metry níž než dnes,“ popisoval Hejhal.

K určení stáří jednotlivých vrstev, které byly odkryty při výkopech v Dolní a Žižkově ulici, pomohly odborníkům také zbytky keramiky, které zde našli. Po prozkoumání a konzervaci nálezy poputují do brodského Muzea Vysočiny.

Výzkumy archeologů budou pokračovat na Havlíčkově náměstí, které čeká revitalizace. Co zde na odborníky čeká, si zatím netroufají odhadnout. „Není vyloučeno, že v prostoru náměstí existovala lehká dřevěná zástavba,“ uvažoval Hejhal.


Místostarosta Honzárek: Původní zádlažba by mohla být stará několik set let

Pozůstatky původní historické dlažby našli dělníci na rohu u Komerční banky. Mohutné kameny objevili také v Dolní ulici.

„Dáváme pozor víceméně na inženýrské sítě. Pokud něco nalezneme, tak je to většinou náhoda,“ říká stavbyvedoucí Zdeněk Baše. „Když se kope, tak si toho nevšimneme. Až když chodíme kolem, zaznamenáme zajímavé nálezy,“ říká. Podle jeho slov už za ta léta zkušeností dokáže rozeznat, když se třeba objeví původní dlažba. „To už vidíte, že je ten kámen naskládaný jinak. Byl narovnaný tak, aby držel. Práce na výkopu, kde je kamení jenom naházené, jdou mnohem lehčeji, to poznáte,“ vysvětluje Baše ukazujíc na vodovodní přípojky.

Historická dlažba se našla také u výkopu s plynovými trubkami. „Podle všeho je několik set let stará,“ myslí si místostarosta Libor Honzárek. „Zajímavé na tom je, že původní terén byl výrazně nižší, než je v současnosti,“ poukazuje.

Ve vedení města oceňují spolupráci právě s archeology ze společnosti Archaia. „Když se něco najde, okamžitě přijedou a zdokumentují to. Nedochází tak k žádnému zbytečnému zdržování stavby. Všichni se navzájem respektují,“ říká místostarosta Honzárek.

Společnost Archaia si už odvezla množství vzorků, které se stanou předmětem důkladné analýzy. „V průběhu prosince bychom pak chtěli uspořádat besedu s občany o tom, co všechno jsme tady našli, případně o nových poznatcích ve stavebně-historickém vývoji Havlíčkova Brodu,“ říká Honzárek.

(zuk, ika)

21.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení