Pořádalo ji společně Centrum pro zdravotně postižené a Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. „Mě osobně zaujaly například indikátory hladiny tekutiny v nádobě. Pak bez problémů poznám, kdy je hrnek plný, nebo zařízení, které mi sdělí, jakou barvu má oblečení, které si chci vybrat,“ říká Hana Fikarová, již léta trápí vážné zrakové potíže.

Ovšem cena některých technických vymožeností se pohybuje v desítkách tisíců korun. Pro zájemce to může znamenat velký problém, pokud mu nenapíše doporučení jeho ošetřující lékař. Jen tak dostane na koupi příspěvek od příslušného sociálního odboru městského úřadu.

Zájem je velký

Například kamerové zvětšovací lupy stojí v průměru až 100 tisíc korun. „Zdravotně postižený si ale zařízení koupit může, přestože jeho cena není nejnižší.

Na tyto kompenzační pomůcky lze získat příspěvek někdy až ve výši sta procent. Za léta, kdy tato zařízení nabízíme, jsme jich prodali už pěknou řádku a nikdy si je zdravotně postižený nemusel kupovat ze svého,“ konstatuje Jiří Rezler z pražské firmy Spektra. Výstava kompenzačních pomůcek se v Havlíčkově Brodě koná již šestý rok. Zájem vystavovatelů i návštěvníků o účast rok od roku strmě stoupá.