VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sníh straší dál: v Přibyslavi strom málem zabil ženu

Havlíčkobrodsko - Havárie, dlouhodobé výpadky elektrického proudu, padající polámané stromy, které nedokázaly unést tíži mokrého sněhu. To je další důsledek kalamity, která postihla republiku, Vysočinu nevyjímaje.

16.10.2009
SDÍLEJ:

U Polenské brány v Přibyslavi se ulomila část vysokého jírovce, dopadla na silnici mezi projíždějící automobily a těsně za zády Jaroslavy Pelikánové, které šla domů s ranním nákupem.Foto: Ivo Havlík

Tragédií málem skončil pád jednoho takového stromu v Přibyslavi. Ohromný úder včera ráno probudil centrum. U Polenské brány se ulomila část vysokého jírovce, dopadla na silnici mezi projíždějící automobily a těsně za záda Jaroslavy Pelikánové, která šla domů s ranním nákupem.

„Je to zázrak, že manželka už byla o dva tři kroky dál,” řekl Deníku její muž Josef Pelikán. Další lidé spěchající na vlak měli štěstí, že strom se zřítil do silnice a nikoli na chodník. Jírovec stojí před domem Servítů a Temlů. „Už jsme radnici několikrát upozornili na chatrný stav stromu a žádali jeho skácení, strom nám navíc překáží ve výjezdu ze dvora a musíme ho objíždět po chodníku. Je to však házení hrachu na zeď,” zlobil se Rostislav Teml.

Doprava v obou směrech tahu Žďár nad Sázavou - Havlíčkův Brod stála, dokud hasiči a pracovníci technických služeb Husovu třídu nezprůjezdnili. Více než třicet výjezdů během dvou dnů absolvovali v okrese hasiči. Stromy padaly snad na všech místech regionu. „Několikrát přitom stromy padly na zaparkovaná osobní auta, ve kterých naštěstí nikdo tou dobou nebyl. Právě na Havlíčkobrodsku je situace zatím nejkritičtější,“ upřesnila mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová.

Včera dopoledne nebyla situace se stromy jiná. „Nejvíc padlých stromů je mezi Vilémovicemi a Leštinkou, Štoky a Pozovicemi. Před chvílí vyjela jednotka do Nového Ranska. Pod náporem sněhu praskla lípa a část kmene ohrožuje sousední budovu,“ doplnila informace mluvčí Musilová.

Velmi nebezpečný je také les za Rozsochatcem směrem na Chotěboř. Tam se stromy nebezpečně naklánějí nad vozovku a každou chvilku hrozí pádem.
Problémy hlásí také energetici. Husté sněžení totiž komplikuje nejen silniční dopravu, ale také dodávky elektřiny. Jednou z nejpostiženějších oblastí zasahující ještě do východních Čech je přitom i Havlíčkobrodsko.

„Z celých východních Čech máme v tuto chvíli nahlášených šestnáct poruch, nejvíc jich je na Havlíčkobrodsku. Nejvíce postižená je Chotěboř, Havlíčkův Brod a Světlá nad Sázavou. Počet poruch se ale každou chvíli mění. Někde se opraví a jinde zase vzniknou,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro Východní Čechy Šárka Beránková.

Podle energetiků je nejhorší právě mokrý těžký sníh, který neustále padá. „V noci ze čtvrtku na pátek jsme museli stáhnout opraváře i techniku, protože je ohrožovaly pády dalších větví a stromů. Od pátečního rána ale už je zase v terénu veškerá technika,“ dodala Beránková.

„V současné chvíli jsou bez dodávky elektrického proudu celé stovky domácností, jak se bude situace vyvíjet dál, zatím nelze předpokládat,“ odmítá jakoukoli prognózu.

Pečivo se zpožděním

Jenže podle dosavadních informací meteorologů se počasí nemá umoudřit ani o víkendu. Mají přetrvávat občasné sněhové přeháňky, byť se teploty budou pohybovat nad nulou.

Teploty nad bodem mrazu však hrají do karet silničářům. Ti jsou s vývojem počasí zatím spokojeni. „Na vozovkách jsou v tuto chvíli téměř nulové komplikace. Veškerou techniku jsme měli v terénu celou noc a také celé páteční dopoledne. Ale teploty nad nulou způsobily, že se sníh na silnicích příliš nedrží a pokud ano, je ošetřen zdrsňujícím posypem,“ informoval včera odpoledne Rostislav Prchal z dispečinku Správy a údržby silnic v Havlíčkově Brodě.

Trpělivost i pokoru vůči síle přírody si ale vyzkoušeli nejen řidiči. Sněhová nadílka udělala vrásky na čele i některým provozovatelům malých prodejen v okrese.

„Čekali jsme na pečivo, přijeli se zpožděním,“ postěžovali si v prodejně v Chřenovicích na Ledečsku. Počkat si na zásilku potravinářského zboží museli i ve Štokách.

„Přijet měli s dodávkou mraženého zboží. Ve čtvrtek až do pěti hodin odpoledne jsme čekali, jestli nám přivezou jogurty. Zbytečně, přijeli až v pátek. Je to problém, ale zákazníci musejí takovou mimořádnou situaci pochopit,“ říkají štocké prodavačky.

reportéři Deníku

16.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení