Tento projekt před čtyřmi lety připravil odbor sociálních věcí a zdravotnictví ve spolupráci s odborem školství, mládeže a sportu krajského úřadu kraje Vysočina.

Jenom na Havlíčkobrodsku se do projektu zapojuje více než desítka škol s téměř třiceti třídami. Znalosti první pomoci tak získá skoro 700 žáků a studentů.
„V průběhu listopadu se v Havlíčkově Brodě setkáme se zástupci kraje Vysočina a projednáme další podzimní pokračování projektu,“ upřesnila ředitelka spolku ČČK v Brodě Jana Žežulková-Chlupáčková.

„Projekt samozřejmě budeme podporovat i nadále,“ zdůrazňuje vedoucí odboru zdravotnictví kraje Vysočina, lékař Lukáš Kettner.

Velký zájem

Podle zkušeností zdravotníků ČČK se každý aspoň jednou za život dostane do situace, kdy bude záležet jen na něm, zda dokáže pomoci člověku v nouzi. Pokud dojde k náhlé zástavě oběhu a dýchání, musí být poskytnuta srdeční masáž a umělé dýchání do 3 až 5 minut, jinak je jen malá naděje na přežití. Obdobně je to u masivního krvácení a dalších život ohrožujících stavů.

Impulzem pro tuto aktivitu byly podle ředitelky Chlupáčkové alarmující informace o tom, že znalost první pomoci, zejména u mládeže, je na velmi nízké úrovni.

„Cílem projektu První pomoc do škol je poskytnout mladým lidem kvalitní výuku laické zdravotnické první pomoci s důrazem na praktické nácviky s použitím improvizovaných pomůcek,“ zdůrazňuje ředitelka.

Osnova a obsah výuky byly vytvořeny po konzultacích s odborníky Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina, Českého červeného kříže a učiteli středních a vyšších zdravotnických škol. Základní výuku provádí na Havlíčkobrodsku odborně vyškolení lektoři oblastních spolků ČČK. Závěr výuky patří zdravotnickým záchranářům ZZS kraje Vysočina.

„O projekt byl od začátku velký zájem a výuky se často se zájmem zúčastňují i pedagogové,“ dodává ředitelka spolku ČČK .