VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Herálci se promění v luxusní hotel

Herálec /FOTOGALERIE/ – Čilý stavební ruch panuje v současné době na zámku v Herálci nedaleko Havlíčkova Brodu.

3.11.2009 1
SDÍLEJ:

Zámek v Herálci nabídne svým budoucím hostům nejen dvacet luxusně vybavených pokojů, ale také restauraci s barem, odpočinkové a sportovní centrum s bazénem, fitness se saunami, golfový trenažér a tenisový kurt. Chybět nebudou ani kongresové prostory.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Společnost PSJ tam uvádí v život projekt Jaroslava Huňáčka, který pro slovenského investora připravil ambiciózní přeměnu zámku s novogotickými úpravami z 19. století v moderní hotelový komplex.

„Práce v Herálci probíhají už více než šest měsíců,“ řekl Miroslav Fuks, mluvčí PSJ a dodal, že investorem stavby je společnost Malý zámeček. „Tato společnost získala na rekonstrukci zámku v Herálci finanční podporu z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkové investiční náklady přesáhnou sto dvacet šest milionů korun,“ poznamenal Fuks s tím, že předpokládaný termín ukončení prací je stanoven na duben roku 2011.

Místo pro práci i odpočinek

Stačí letmý pohled do projektu, který vypracovala firma Fortis, a je více než zřejmé, že budoucí hosté najdou v zámeckém hotelu v Herálci klidné prostředí pro odpočinek a relaxaci, stejně tak pro pracovní a společenská setkání. „Součástí hotelového komplexu bude nejen dvacet pokojů, restaurace a bar, ale také odpočinkové a sportovní centrum s bazénem, fitness se saunami, golfový trenažér a tenisový kurt. Chybět nebudou ani plně vybavené kongresové a přednáškové prostory. V klenutých sklepních prostorách najde své místo i archivní vinný sklep,“ popsal budoucí podobu interiérů heráleckého zámku Fuks.

V půdních prostorách budou umístěny čtyři kotelny ústředního vytápění pro jednotlivé sekce zámku a strojovna vzduchotechniky. Pro funkci nového provozu musela být zřízena i nová přípojka kanalizace včetně čistírny odpadních vod. Úpravy se samozřejmě dočká i zámecké nádvoří.

Anglický park z 18. století, který zámek v Herálci obklopuje ze všech stran a dosahuje rozlohy pěti hektarů, se postupem času dočká také úpravy a revitalizace.

„Má svou dendrologickou hodnotu, rostou v něm například dřeviny, které jsou původem doma v Japonsku nebo Spojených státech amerických,“ vysvětlil stavbyvedoucí Pavel Rubeš. Poznamenal ale, že práce v parku nejsou zatím předmětem dodavatelských prací prováděných společností PSJ.
Rekonstrukci zámku v Herálci lze podle Fukse, a to z pohledu náročnosti, přirovnat k obnově jihlavské radnice či jihlavské knihovny, které byly také realizovány střediskem PSJ.

Přesně podle harmonogramu

„V současné době máme téměř dokončeny hrubé konstrukce a vyzdívky sociálních zařízení v pokojích. I tuto stavbu potrápila dřevomorka, a proto musela být část zasažených stropů nahrazena novou konstrukcí. Nyní dotahujeme řešení statických problémů, probíhá betonáž hrubých podlah v prvním patře a nadezdívka původních komínů dle předlohy architekta. V celém objektu je již dokončena ležatá kanalizace a byly zahájeny práce na rozvodech do pater. Vně i uvnitř celého objektu probíhají práce na sanačním systému, který by měl zamezit vzlínavosti zemní vlhkosti do původního zdiva,“ zhodnotila dosavadní průběh rekonstrukce vedoucí střediska moravské divize PSJ Jaroslava Fajmonová.

Stavbyvedoucí Pavel Rubeš v této souvislosti podotkl, že přestavba zámku v Herálci v luxusní hotel mezinárodní úrovně běží přesně podle naplánovaného harmonogramu prací.

Interiéry zámku skrývaly nástěnné malby

Přestavba zámku v Herálci probíhá pod vedením stavbyvedoucího Pavla Rubeše. Podle jeho vyjádření se prozatím při uskutečňování projektu architekta Jaroslava Huňáčka, který připravil proměnu zámku v hotelový komplex, nic neobvyklého nestalo.

Opravdu se nestalo nic, co by vás při dosavadním průběhu rekonstrukce překvapilo?
Je to tak. Naše společnost má s pracemi tohoto druhu bohaté zkušenosti. Společnost PSJ už rekonstruovala mnohé historické objekty.

Můžete je vyjmenovat?
Asi si nevzpomenu na všechny, ale pracovali jsme například v Kamenici nad Lipou, Uherčicích, ve valticko-lednickém areálu, na Obecním domě v Praze a v neposlední řadě také v Jihlavě. Tam jsme obnovovali knihovnu a radnici.

Bývalý režim se k někdejším šlechtickým sídlům nechoval nejlépe, známé jsou časté necitlivé stavební zásahy. Jak to vypadá po této stránce v Herálci?
Samozřejmě, že jsme tu na některé úpravy, které jsou přinejmenším diskutabilní, narazili, ale o nic zásadního nešlo.

Skrýval zámek v Herálci něco pozoruhodného?
Samozřejmě, že ano. Objevili jsme nástěnné malby, a to například v někdejší kapli a oratoři. Kontaktovali jsme proto jihlavský památkový ústav, který do Herálce vyslal akademického malíře Pavla Procházku. Ten prošel všechny interiéry zámku, uskutečnil četné sondy a pořídil příslušnou dokumentaci. Některé malby po dohodě s investorem obnoví, jiné ale opětovně zakryjeme. Jejich plné odkrytí a restaurování by bylo příliš drahé. Konečné rozhodnutí musí proto udělat majitel.

Součástí zámeckých interiérů jsou ale i další ozdobné prvky. Štuky, podlahy, kamna, a tak podobně.
Popravdě řečeno, interiéry heráleckého zámku příliš bohaté nebyly. Narazili jsme na několikerá kachlová kamna. Nešlo ale o žádné historické kousky. Postaveny byly totiž v padesátých letech minulého století. Do interiéru hotelu vrátíme čtyři z nich. Funkční ale nebudou. Nicméně budou temperovány teplou vodou, aby při doteku nebyla studená. Objevili jsme také parketovou podlahu a pod ní položenou ještě jednu. Daleko zajímavější. Její obnovení by ale opět bylo velmi nákladné. Zapomenout bych neměl ani na zapuštěnou vykachlíkovanou vanu, kterou jsme našli pod podlahou jednoho z pokojů. Obnovíme ji a opět bude sloužit svému účelu. Kromě toho obnovíme i řadu rodových erbů, jejichž torza jsme objevili na stěnách vstupní haly.

Když jsme zámkem procházeli, zmínil jste se, že tady bývala i škola.
Šlo o zvláštní školu internátní. Děti se tady nejen učily, ale byly tady také ubytovány. Našli jsme například jejich dopisy, které psávaly svým nejbližším příbuzným. Musím říct, že to bylo často velmi smutné čtení. Zejména pak ty dopisy, které děti psaly před Vánocemi nebo Velikonocemi. Musím konstatovat, že děti se k zámku chovaly moc slušně a ohleduplně. Za dobu trvání školy nepřišel zámek k žádné újmě. O érách dalších uživatelů se to už bohužel říct nedá.

Historie zámku v Herálci ve zkratce
Na místě dnešního zámku stávala původně věžovitá tvrz, ke které byla v roce 1559 přistavěna veliká obytná budova. Zámek byl pravděpodobně v místech tvrze postaven počátkem 17. století Kryštofem Karlem z Roupova, rozšířen a barokně upraven v letech 1658 – 1661 a novogoticky přestavěn v roce 1838 a 1862. Některé z místností nesou pseudobarokní výzdobu. V prvním patře se nachází pseudogotický salónek a bývalá kaple s nástropními malbami a štuky z doby kolem roku 1750. Po druhé světové válce sloužil herálecký zámek jako ubytovna pro přistěhovalce z Řecka, později ho využíval podnik Sukno Humpolec. Dlouhá léta pak sloužil jako zvláštní škola internátní. Posledním majitelem zámku v Herálci byl Krajský úřad v Jihlavě.

Autor: Jaromír Kulhánek

3.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení