Při prvním nečekaném sněhu v půli října se totiž ukázalo, že ze zbylých čtyř stromů je další v naprosto katastrofálním stavu. „Měl jsem informace, že se jeden ze stromů rozštípl a štěp je čím dál větší. Proto jsem se šel na místo podívat ještě v jedenáct hodin večer, abych zjistil skutečný stav. No řeknu vám, bylo to hrozné. Rozštěp byl o padesát centimetrů níže, než mi říkali lidé,“ popisuje zoufalou situaci ledečský farář Jan Bárta.

„Hned ráno jsem proto psal do Světlé nad Sázavou na odbor životního prostředí, památkovou péči a také našemu starostovi Stanislavu Vrbovi. Ten mi také hned odpověděl a věc začal neprodleně řešit,“ říká farář.

Hned druhý den se sešel krizový štáb města Ledeč nad Sázavou. „Vše se stalo před dušičkami, museli jsme to celé hned vyřešit, protože hrozilo velmi reálné nebezpečí, že větve nebo celý strom na někoho spadne. Zařídili jsme se proto podle zákona. Ten říká, že pokud je strom v havarijním stavu a ohrožuje majetek, zdraví a životy lidí, je možné jej pokácet,“ odvolává se ledečský starosta Stanislav Vrba.

Radikální zásah

„Víte, kdyby nejsilnější větev stromu bouchla do té nové střechy, tak to máte hned milion a půl. To nevím, kde by se na opravu vzaly peníze. A to ani nemluvím o tom, že to mohlo spadnout na lidi,“ rozhořčuje se farář Bárta.

Lípa byla již ošetřována dříve, ale poryvy větru a také sníh, který zastihl všechny nepřipravené, způsobily, že musel proběhnout radikální zásah. „Ten strom nebylo možné nechat ve stávajícím stavu, proto byl zatím sesazen do takového polotorza, aby neohrožoval kolemjdoucí a ani kostel či hřbitov.

Připravujeme ale jeho havarijní kácení,“ vysvětluje situaci dendroložka Svatoslava Hausvaterová z krajského střediska resortu životního prostředí v Havlíčkově Brodě.

To proběhne právě dnes. Odborné ošetření by podle Hausvaterové bylo nejenom nákladné, ale především by vůbec nezaručovalo uspokojivý výsledek.
Tedy ten, že se celá věc nebude opakovat.

„Mají přijít silné větry. Bojím se, že ani to osmimetrové torzo, které na místě zůstalo, by mohlo jít dolů a i to by mohlo způsobit rozsáhlé škody. Lidé se bojí na hřbitov chodit a bojí se také o hroby. To víte, když na nich mají desky třeba za desítky tisíc, na které dlouho šetřili, bylo by to hrozné, kdyby se něco stalo,“ obává se Bárta.

Celý hřbitov je sledován odborem životního prostředí, AOPK, městem Ledeč nad Sázavou a hlavně samotnými lidmi. „Na místě teď zbudou tři stromy, které mají naštěstí větve namířené do polí, takže v případě, že by šly dolů, by škody nemusely být tak rozsáhlé. Navíc za každý skácený strom sázíme hned další dva, takže prázdno kolem hřbitova dlouho nezůstane,“ dodává starosta.