VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lipová alej bude památná

Žižkovo Pole – Je to skandál. Obecní samosprávu nebere nikdo vážně, rozhoduje úředník. Tak proč volit obecní samosprávu a zastupitele?

19.11.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Je tohle možné v demokratické společnosti dvacet let od totality? Tak reaguje starosta obce Žižkovo Pole Jan Čepl na informaci, že 274 vzrostlých lip mezi Žižkovým Polem a Přibyslaví u silnice II/351 (Havlíčkobrodsko) bude z rozhodnutí Krajského úřadu kraje Vysočina vyhlášeno za památné.

„Budeme se samozřejmě bránit právní cestou,“ zdůrazňuje starosta Čepl.

Rozhodnutí na kraji padlo podle úřadu z důvodu relativně vysokého věku lip, nad 80 let, díky převážně dobrému zdravotnímu stavu stromů a také jejich dlouhodobé perspektivě.

Stromořadí více než tří stovek především lip o celkové délce 3,7 km tvoří též místní krajinnou dominantu. „Roli pro vyhlášení stromů za památné sehrály i kulturní a historické události, respektive vysázení stromů u příležitosti 500 let od smrti Jana Žižky z Trocnova,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, radní kraje Vysočina pro oblast životního prostředí.

Urážka samosprávy

Starosta Žižkova Pole Jan Čepl se nijak netají názorem, že ho, coby zástupce místní samosprávy, postup krajského úředníka citelně uráží.
„Nechápu, jak je to možné. Při místním šetření byli proti zpamátnění lipové aleje jak zástupci města Přibyslav, tak odbor dopravy kraje Vysočina,“ vzpomíná si starosta a pokračuje: „ Dohodli jsme se s krajem na určitém řešení situace v aleji a najednou má být všechno jinak? A co názor občanů? Udělali jsme u nás anketu, většina obyvatel obce byla proti zpamátnění. Zastupitelé byli jednohlasně proti, copak naše názory nikoho nezajímají?“ ptá se starosta.

Výhrady proti zpamátnění aleje Deník zaznamenal například i v místní mateřské škole, autoři výroku se představili, ale nepřejí si být jmenováni.
„Památná lipová alej by byla krásná, pokud by sloužila jako cyklostezka nebo pěší zóna, kde občas projede vůz s koněm. Ale po té silnici jezdí nejen osobní auta, ale i kamiony. Z hlediska dopravy není silnice bezpečná,“ myslí si zaměstnanci školky. „Ta alej bezpečná není, víc k tomu neřeknu,“ konstatuje starosta žižkovských hasičů Miloslav Pátek. „Lipovou alejí u Žižkova Pole chodím léta, je pěkná. Líbí se mi a měla by tam zůstat i nadále. Ale jsem pro, aby byla nějak upravena s ohledem na dopravu. Určitě by se tam měly vybudovat nějaké výhybny,“ míní Zdena Prokešová.

„Vyhlásit alej u Žižkova Pole za památnou je nadbytečné rozhodnutí. Alej byla chráněna dostatečně,“ vyjadřuje se k celé záležitosti starosta Přibyslavi Jan Štefáček. Připomíná, že tento krok s sebou nese úřední agendu, která připadne městu Přibyslav.

„Alej je majetkem kraje. Proto by bylo v pořádku, kdyby si kraj také převzal veškerou agendu s tím spojenou na sebe,“ konstatuje starosta Štefáček. Otázkou je, zda zpamátnění lipové aleje nebude dělat problémy s ohledem na možnou výstavbu v okolí obce. „Nad tím zatím nepřemýšlím, nemohu k tomu zaujmout stanovisko. Zatím jsem nechal zpracovat právní rozbor celé věci, abychom se mohli bránit proti rozhodnutí krajského úředníka,“ konstatuje starosta Čepl.

Kácet se ale musí

Podle slov mluvčí kraje Jitky Svatošové byl počet památných stromůoproti prvostupňovému rozhodnutí snížen. Některé stromy jsou v havarijním stavu a jiné stojí v místech plánované úpravy silnice, kde by měly být vytvořeny. Stromy u Žižkovy mohyly rostou těsně u úzké vozovky, což zvyšuje riziko dopravních nehod, ozvaly se hlasy obcí pro zvýšení bezpečnosti silnice, stejný požadavek vyslovili i krajští cestáři, kteří tuto komunikaci musí udržovat.

„Na základě posudků by mohla být krajská komunikace rozšířena pouze v některých místech. Kácení by se pak mohlo týkat pouze jednotlivých stromů ve většině případů nemocných,“ uvádí mluvčí Svatošová.

Zástupci občanského sdružení Mezník z Olešenky, kteří se snažili o zpamátnění lipové aleje Víta Dvorského, vítězství zatím neslaví. „Neobdrželi jsme žádné oficiální stanovisko. Navíc jsme se dozvěděli, že v aleji se má kácet 32 stromů a budovat výhybny. Nejsem si jist, zda oněch 32 stromů koresponduje s posudkem, který jsme nechali my sami zpracovat odborníkem,“ vysvětluje Dvorský a připomíná, že pokud by se ukázalo, že by se měly kvůli výhybnám kácet zdravé stromy, ochráncům přírody z Mezníku se to líbit nebude a určitě k takovému kroku nebudou mlčet.

Autor: Štěpánka Saadouni

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení