VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsudek padne v příštím roce

Pardubice – Senát Okresního soudu v Pardubicích opětovně otevřel případ skupiny osmi lidí, které státní zástupce obvinil především ze zmanipulování tendru na dodavatele stavby autobusového terminálu v Havlíčkově Brodě za zhruba šedesát milionů korun.

26.11.2009
SDÍLEJ:

Bývalý starosta Havlíčkova Brodu Jaroslav Kruntorád (vpravo vzadu) ve středu u Okresního soudu v Pardubicích poslouchal společně s právními zástupci obžalovaných výpovědi svědků. Ti před soudem vypovídali především o veřejných zakázkách.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

Mezi obviněnými figuruje i někdejší starosta Havlíčkova Brodu Jaroslav Kruntorád. Poškozeným v procesu je město Havlíčkův Brod.

Soud se ve středu zabýval i dalšími veřejnými soutěžemi, které havlíčkobrodská samospráva kolem roku 2005 uskutečnila. Snažil se rozkrýt průběh výběrového řízení na dodavatele interiéru zimního stadionu či provozovatele městského koupaliště.

Soud začal s výslechy svědků

Předseda senátu, soudce Jan Šlosar, zahájil výslechy svědků. Před soud jich v nadcházejících prosincových a lednových týdnech předstoupí celá řada. Poslední z nich bude vypovídat až v průběhu líčení 19. února 2010.

Ve středu vypovídal například i bývalý brodský místostarosta Tomáš Hermann. Ozřejmil kromě jiného průběh prvního, ale i druhého tendru na dodavatele stavby autobusového terminálu, který v obou případech vyhrála společnost Skanska. K roli exstarosty Kruntoráda, který byl společně s ním v hodnotící komisi, mimo jiné uvedl: „Bylo mi známo, že Jaroslav Kruntorád nebyl příznivcem stavby terminálu. Musel ale plnit usnesení zastupitelstva,“ řekl Hermann.

Na to zareagoval i Kruntorád: „V té době jsem před stavbou terminálu preferoval rekonstrukci náměstí. Při jednání zastupitelstva jsem také hlasoval proti terminálu. V mé nepřítomnosti ale tehdejší místostarosta Jiří Vondráček svolal mimořádné zastupitelstvo, které původní usnesení zastupitelstva zvrátilo a stavbu terminálu posvětilo,“ vysvětlil soudu Kruntorád a zdůraznil, že žádnou administrativu související s přípravou tendru, nedělal.
Hermann také soudu sdělil, že výstavbu autobusového terminálu od počátku prosazovali a také připravovali, a to formou projekčních studií, Jiří Vondráček a dnes už zesnulý Karel Švec, ředitel havlíčkobrodské společnosti Chládek a Tintěra. Tato firma se do tendru také přihlásila.

Tomáš Hermann byl dotazován také na průběh veřejné soutěže na provozovatele městského koupaliště, kde mezi zájemci figuroval v závěrečné fázi i syn Jaroslava Kruntoráda.

Dozvěděl se, že ve věci figuruje jeho syn

Uvedl, že dva členové výběrové komise se ještě před vyhlášením výsledků označili za podjaté, a nehlasovali. „Jedním z nich byl i Jaroslav Kruntorád,“ podotkl Hermann a Kruntorád tato slova potvrdil: „V předvečer hlasování jsem se dozvěděl, že mezi zájemci figuruje i můj syn. Proto jsem se označil za podjatého,“ poznamenal Kruntorád.

Další svědci se v průběhu včerejšího hlavního líčení vyjadřovali především k průběhu výběrového řízení na dodavatele interiéru zimního stadionu.
Shodně uvedli, že výběrové řízení proběhlo zcela standardním způsobem. Soud vyslechl i majitele firmy, která tuto zakázku nakonec dostala.

Státní zástupce už v průběhu prvního líčení obvinil výše zmíněnou skupinu osmi lidí z pletichy, zneužívání pravomoci veřejného činitele, podplácení a přijímání úplatků. Žalobu podepřel i policejními odposlechy.

Případem se v roce 2006 zabýval Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Z důvodu podjatosti bylo ale nakonec rozhodnuto, že proces znovu odstartuje u pardubického okresního soudu. Stalo se tak 2. října tohoto roku.

Vývoj soudní kauzy
2004 – policie začíná s odposlechy aktérů. Mezi nimi jsou kromě bývalého havlíčkobrodského starosty Jaroslava Kruntoráda a jeho syna například i někteří úředníci Městského úřadu v Havlíčkově Brodě a také lidé z velkých stavebních firem
2005 – státní zastupitelství obvinilo z plectichy, zneužívání pravomoci veřejného činitele, podplácení a přijímání úplatků celkem devět lidí. V roce 2009 jeden z nich umírá. Před soudem tak stojí osm obžalovaných
2006 – kauzu začíná projednávat Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Z důvodu podjatosti ji ale nedokončí
2009 – počátkem října otevírá znovu celý případ prvoinstanční soud v Pardubicích. Hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků
2010 – předpokládané vynesení rozsudku

Autor: Jaromír Kulhánek

26.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klokan Kuki skončil po odchytové akci v jihlavském útulku, kde si ho v pátek dopoledne vyzvedl šťastný majitel Radek Helekal.
8

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Demolice mostu na silnici I/34 mezi Ždírcem nad Doubravou a Novým Ranskem.
8

Most nad Doubravkou je už minulostí

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Malí táborníci se stanou Robinsony

Havlíčkův Brod - Příměstské tábory jsou pro mnohé pracující rodiče dobrým řešením, když nechtějí nechávat děti doma samotné, a zároveň by si přáli, aby jejich ratolesti strávily volný čas aktivně a smysluplně. Přestože v Havlíčkově Brodě je nabídka rozsáhlá a pestrá, je o ně takový zájem, že kapacity někdy nestačí.

Pumpař z Brodu má olympijský bronz. Medaili si můžete potěžkat i vy

Havlíčkův Brod - Na přímou otázku o zakázaných látkách na podporu výkonnosti u soupeřů neodpověděl. O konkurenci se prý nestaral. Bývalý český zápasník v řecko-římském stylu Marek Švec z Havlíčkova Brodu se krátce poté, co získal do svých rukou olympijský bronz namísto dopingového hříšníka, nevědomky zachoval podle principu omerty, kolektivního mlčení známého zejména z éry nechvalně proslulého cyklisty Lance Armstronga.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení