Několik stovek lidí tam přišlo na vernisáž vánoční výstavy, o jejíž hudební prolog se postaral dětský pěvecký sbor Kvítek. „Většinu vánočních dekorací vytvořili žáci základní školy Buttulova, některé exponáty jsou muzejní. Tím vůbec největším je rozměrný betlém, který už deset let pro městské muzeum vyřezává občan Chotěboře Vladimír Melzer. Každý rok přinese několik nových figur, v pestré kompozici už k jeslím kráčí sto dvacet lidí a zvířat,” říká ředitel chotěbořského Centra kultury a sportu Milan Stránský.

Některé postavy jsou ryze české, vždyť poutníci nesou nejslavnějšímu novorozenci i plné džbány piva, možná toho nového – chotěbořského. „Právě letos jsem nevyřezal žádnou figuru, ale čtyři díly zadních kulis biblického městečka. Mám dílnu, pracuji však raději v kuchyni, co odpadne od nožů a dlát, musím potom zamést a vysát,” zasvětil Deník do místa své tvorby výtvarně nadaný a zručný řezbář, povoláním zemědělský inženýr.

Zda Melzerův betlém v Chotěboři bude jednou tak slavný jako 100 let starý Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem se dvěma tisíci figurami, ukáže čas.

Na atraktivní výstavě, která trvá až do 24. ledna 2010, jsou k vidění ještě další tři desítky betlémů, například i včetně toho perníkového od Evy Řezníčkové.

Ivo Havlík