VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce senior: jak zvýšit bezpečnost dříve narozených

Havlíčkobrodsko – Recept jak zvýšit bezpečnost seniorů v ulicích i doma hledá Městská policie Chotěboř.

9.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Pomoci by měla v budoucnu dokonce miniaturní akademie třetího věku, zaměřená i na kurzy první pomoci a základy sebeobrany. „Neustále narůstají počty případů, a to i na Chotěbořsku, kdy jsou senioři okradeni. Doma, na ulici nebo se stávají zbytečnou obětí dopravních nehod,“ konstatoval ředitel chotěbořské městské policie Jiří Novotný.

Podle jeho názoru jsou senioři ve společnosti plnohodnotnou skupinou, ale také velmi ohroženou především různými formami kriminality. Proto je na čase se touto problematikou zabývat a to i na lokální úrovni. Dětí se rodí stále méně, společnost rychle stárne. V Chotěboři se chce tomuto problému věnovat komise prevence kriminality při Městském úřadě v Chotěboři.

Být na silnici viděn

„Začali jsme se například ve spolupráci s Besipem věnovat větší bezpečnosti seniorů v dopravním provozu. Při vhodných příležitostech rozdáváme seniorům reflexní nášivky a vysvětlujeme jim, jak je používat,“ upřesnil Novotný. Naposled rozdávali strážníci seniorům nášivky u příležitosti Dušiček v okolí chotěbořského hřbitova.

Pomůže i brožurka

Pomoci snižovat riziko kriminality má i brožurka městské policie s kalendářem na rok 2010. Tak budou mít senioři denně před očima nač si dávat pozor. Například nepouštět do bytu cizí osoby a nedůvěřovat různým podomním prodejcům.

„Na nebezpečí okradení a přepadení třeba i doma je seniory potřeba neustále upozorňovat. Proto vítáme každou možnost. Například příležitost zúčastnit se setkání klubu seniorů nebo zdravotně postižených, abychom jim zásady bezpečného chování znova zopakovali,“ zdůraznil Novotný.

Zároveň představil vizi další spolupráce s dříve narozenými například ve formě jakési miniakademie třetího věku-jak žít bezpečně, zaměřené například na zásady poskytování první pomoci, pohybu v silničním provozu nebo základy sebeobrany.

Svůj návrh by ředitel městských strážníků rád do budoucna představil komisi prevence kriminality.

V Havlíčkově Brodě podobné zkušenosti se zvýšeným výskytem napadání starších občanů jako v Chotěboři zatím nemají. „Nemáme žádné indicie o tom, že by tady byli senioři cílenou skupinou, na kterou se zaměřují kriminální živly, proto žádné podobné kurzy neplánujeme,“ uvedl vedoucí Městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík.

Zároveň ale dodává, že prevence je jedním ze základních pilířů městské policie, proto ve svých aktivitách zaměřují především také na ni. „Organizujeme přednášky v rámci prevence kriminalityv mateřských, na základních a středních školách, teď je budeme poskytovat i seniorům, rádi bychom se soustředili na práci s nimi,“ dodal Pavlík s tím, že v této oblasti mají vyškolené pracovnice, které seznamují děti i právě starší lidi s možnostmi kriminálních útoků i s tím, jak se jim s co největší efektivitou bránit.

Více kriminálních činů , jehož oběťmi by se stávali právě dříve narození prozatím nezaznamenali ani ve Světlé nad Sázavou. „Pokud vím, žádný zvýšený výskyt kriminality páchané na seniorech, jsme nezaznamenali, takže kurzy sebeobrany zatím poskytovat nebudeme,“ informoval strážník Městské policie ve Světlé nad Sázavou Milan Dušek.

Štěpánka Saadouni, Andrea Bartůňková

Autor: Štěpánka Saadouni

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení