VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize seškrtala městům rozpočty

Havlíčkobrodsko – O hezkých pár milionů korun budou v příštím roce chudší rozpočty měst na Havlíčkobrodsku vinou hospodářská krize. Radnice hledají úspory doslova kde se dá.

10.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Omezení investičních akcí čeká v příštím roce například město Chotěboř. Rozpočet města na rok 2010 byl podle mluvčí úřadu Jany Musílkové projednán už finančním výborem zastupitelstva města, radou i pracovní zastupitelstvem města.

„Daňové příjmy jsou v návrhu rozpočtu na rok 2010 předpokládány ve výši 92 milionů korun, oproti 97 milionům v letošním roce. Celkové příjmy města v rozpočtu pro rok 2010 budou činit 136 milionů korun ve srovnání se 180 miliony korun v letošním roce 2009,“ informuje mluvčí Musílková.

V předloženém návrhu rozpočtu města Chotěboř jsou výdaje plánovány ve výši 146 milionů korun, což podle mluvčí představuje o 65 milionů korun méně než v roce letošním.

Autobusový terminál bude

„Omezeny budou některé investiční akce. Prioritně bude realizována akce, na kterou bude čerpána dotace, to jest autobusový terminál před budovou ČD v Chotěboři,“ konstatuje mluvčí Musílková. Dokončeny budou rozpracované akce z roku 2009, například plynofikace místní části Klouzovy. Větší plánovanou akcí na rok 2010 je rekonstrukce Jiráskovy ulice u budovy polikliniky.

Jednou ze složek závislých na městském rozpočtu je například Městská policie Chotěboř. „Myslím že budeme muset šetřit, ale nepředpokládám, že bychom nějak výrazně finančně strádali. Některé škrty budou nutné, ale rozhodně tím neutrpí naše snaha chránit veřejný pořádek,“ zdůrazňuje ředitel městských strážníků Jiří Novotný. Možné bude podle jeho názoru ušetřit třeba na pohonných hmotách. „Strážníci se budou v terénu pohybovat víc pěšky. Také se dá ušetřit na hmotném vybavení. Například se nebude kupovat nový nábytek a vybavení do našich prostor, ale určitě nelze šetřit na výstroji,“ zdůrazňuje ředitel.

Úředníci bez mobilů

Na tvorbu rozpočtu pro příští rok se nyní chystá i město Ždírec nad Doubravou. Podle starosty Jana Martince město teprve přijde s určitými návrhy, které schválí rada a zastupitelstvo.

„Šetřit se v novém roce 2010 určitě bude, předpokládáme, že ale nepůjde o nic zásadního. Omezíme pravděpodobně investice,“ konstatuje starosta.
O pět až sedm milionů korun by měl být v příštím roce chudší rozpočet města Přibyslav.

Úspory v Přibyslavi

„Příslušná opatření jsme už provedli. Při sestavování rozpočtu na příští rok jsme všechny kapitoly plošně zkrátili o 15 procent, čímž bychom mohli dosáhnout úspor v řádu tak čtyř až pěti milionů,“ říká místostarosta Michael Omes. Přibyslavská radnice počítá s tím, že v příštím roce poklesnou i příjmy z hospodářské činnosti. Podle místostarosty Omese bude mít ale radnice rozpočet vyrovnaný, v současné době už návrh rozpočtu prošel prvním čtením.

Město Přibyslav hledá také úspory ve svých řadách. „Určitá úsporná opatření jsme už provedli před dvěma lety. Například jsme zrušili služební mobilní telefony. Ponechali jsme pouze několik krizových telefonů pro závažné situace, většinu hovorů jsme převedli na pevné linky,“ uvádí místostarosta Omes.

Přibyslavká radnice chce hledat podle místostarosty určité úspory i ve spotřebě elektrické energie, ale tím se bude zabývat kontrolní výbor města.
Některá města jdou podle Omese v hledání úspor dokonce tak daleko, že vypínají v nočních hodinách na určitou dobu veřejné osvětlení. „Takovou cestou u nás jít nechceme, alespoň já bych takový návrh nepodpořil. Podobným jednáním bychom mohli jen nahrát různým nekalým živlům,“ zdůrazňuje místostarosta.

Ušetřilo se na grantech

O něco chudší tak bude mít v Přibyslavi rozpočet na příští rok například příspěvková organizace Kulturní zařízení města Přibyslav (KZMP). „Náš rozpočet na příští rok jsme snížili zhruba o pět procent. Finance na běžný provoz mít budeme, činnost výrazně neomezíme, kulturních akcí výrazně neubude. Jen budeme pečlivě zvažovat při výběru. Nebudeme moci zvát umělce, kteří požadují neúměrně vysoké honoráře,“ říká ředitelka organizace KZMP Zdeňka Valnerová.

Proč organizace mohla snížit rozpočet „jen“ o pět procent a ne daleko víc, vysvětluje ředitelka Valnerová skutečností, že se organizaci naštěstí podařilo letos zajistit několik výhodných grantů, což znamenalo úspory, které se pozitivně odrazí v příštím „krizovém“ roce. „Stejně tak se nám podařilo letos provést několik zásadních a drahých oprav, například rekonstrukci kulturního domu a Kurfurstrova domu, kde naše organizace sídlí. Tak se v příštím roce můžeme věnovat jen samotné kultuře,“ upřesňuje Valnerová.

Světlá: propad příjmů dosáhne 15 %

Už nyní je jasné, že s nižším rozpočtem bude v roce 2010 hospodařit i samospráva ve Světlé nad Sázavou. „Očekáváme patnáctiprocentní propad příjmů. V přepočtu to je asi deset milionů korun,“ říká starostka Světlé Lenka Arnotová a dodává, že úspory se město pokusí nalézt v chodu městského úřadu, do hry možná vstoupí i snížení rozsahu prací prováděných technickými službami. „Prioritami pro příští rok i nadále zůstávají rekonstrukce zimního stadionu, výstavba dalších cykloturistických stezek a nákup nového technického vybavení technických služeb. Tedy váhradně akce spolufinancované dotačními tituly,“ konstatuje Arnotová.

Světlá nad Sázavou vstoupí do roku 2010 s rozpočtovým provizoriem. Definitivní verzi rozpočtu schválí tamní zastupitelstvo v únoru.

Štěpánka Saadouni, Jaromír Kulhánek

Autor: Štěpánka Saadouni

10.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení