Minulou sobotu zemřela dívka z Dolní Cerekve na Jihlavsku, na kterou dva dny před tím spadla házenkářská branka. V srpnu přišel o život podobným způsobem chlapec na fotbalovém hřišti v Přibyslavicích na Třebíčsku.

Reportéři Havlíčkobrodského deníku proto zjišťovali, jaký je v současnosti stav hřišť na Havlíčkobrodsku.

Vedení města Havlíčkův Brod neponechává nic náhodě. „Hřiště jsme zabezpečili už v minulosti. Nicméně po tomto případu budou hřiště znovu překontrolována, zda nedošlo k porušení ukotvení branek,“ informoval Deník místostarosta Čeněk Jůzl.

Všechna městská hřiště mají ve správě Technické služby města Havlíčkův Brod, které je při údržbě pravidelně kontrolují. „V příštím roce se navíc budou provádět drobné úpravy a údržba, například na hřišti při základní škole Konečná a Nuselská – tyto úpravy už jsou zahrnuty v rozpočtu na příští rok,“ doplnil místostarosta Jůzl.

Jedno oficiální sportovní hřiště má městečko Uhelná Příbram na Chotěbořsku. Provozuje ho místní TJ Sokol. „Hřiště je uzavřené pouze závorou, je tedy volně přístupné. Není to ale oficiální hřiště pro fotbal,“ upřesnila starostka Marie Ostatnická.

Na hřišti tedy podle starostky nejsou stabilně umístěné fotbalové branky. „Hřiště využíváme spíš jako společenský areál pro kulturní akce, dětmi je využívané málo. O žádných neoficiálních sportovištích v okolí obce nevíme,“ dodala starostka.

Dvě sportovní hřiště má obec Sobíňov na Ždírecku. „Jedno je moderní víceúčelový sportovní areál. Je oplocený, má provozní dobu a vlastního správce, který na areál dohlíží a mimo provozní dobu ho zamyká. Myslím, že tu k žádným úrazům dojít nemůže. Sportovat sem chodí hlavně dospělí,“ konstatoval starosta Václav Ležák.

Další oficiální fotbalové hřiště leží skoro v centru obce. Tam podle starosty Ležáka samozřejmě fotbalové branky jsou, ale sportovci je stavějí jenom na dobu zápasu. Po skončení utkání je uklízejí do skladiště.

Zabezpečit fotbalové branky na místním hřišti už dávno před nehodou na Jihlavsku nařídil sportovcům z Podmoklan na Ždírecku tamní starosta Jiří Zatřepálek. „Neupevněné železné sportovní branky se mi prostě nelíbily. Už tehdy jsem se obával, že by mohly na někoho spadnout, už proto, že poblíž sportoviště si hrají malé děti. Nařídil jsem fotbalistům, aby si branky zabezpečili. Měl jsem kvůli tomu s nimi několik nepříjemných diskusí. Ale krátce po tom spadla fotbalová branka na malého kluka v Přibyslavicích, takže mi dali za pravdu,“ řekl starosta Zatřepálek.

V Podmoklanech jsou proto od té doby zabezpečené jak velké fotbalové branky, tak i branky na nohejbal, který se hraje na místních tenisových kurtech.
Klíče od nich má pověřená osoba, která se zodpovídá přímo obecnímu úřadu.

Obezřetní musejí být návštěvníci asfaltového hřiště v areálu fotbalového stadionu v Havlíčkově Borové. Jeho součástí jsou i dvě malé přenosné a nezabezpečené branky. Přesvědčili se o tom reportéři Deníku, kteří toto sportoviště v uplynulých dnech navštívili. V těsném sousedství travnatého hřiště zaznamenali i velkou přenosnou fotbalovou branku.

„Není sice zabezpečená, ale díky své konstrukci je dost hluboká a velmi stabilní. Kromě této branky fotbalisté při trénincích používají ještě další dvě malé. Ty jsou ale uschovány a pod zámkem. Pokud se na hřišti objeví, je tam vždycky někdo z dospělých trenérů, nebo členů oddílu,“ vysvětlil člen výboru fotbalového oddílu TJ Sokol Havlíčkova Borová, který si nepřál být jmenován, ale jehož jméno redakce zná. Všechny přenosné branky jsou majetkem tamního Sokola.

Místostarostka Havlíčkovy Borové Jaroslava Hájková sdělila, že městys o zabezpečení dvou malých přenosných branek na asfaltovém hřišti se Sokolem ještě nejednal. „Mohu vám ale slíbit, že o tom budu vedení tělovýchovné organizace informovat. Určitě bude lepší a daleko bezpečnější, budou-li tyto branky položeny na zem, popřípadě ještě uzamčeny zámkem a řetízkem,“ poznamenala Hájková.

Také představitelé Okresního fotbalového svazu Havlíčkův Brod si uvědomují, že na Havlíčkobrodsku jsou přenosné branky problémem. V okrese je celkem 44 registrovaných oddílů, z nichž sedm má hned dvě hřiště.

„Dost oddílů ale využívá k tréninkům různé plácky a louky, protože potřebují pošetřit hlavní hřiště. V každém oddíle určitě mají přenosné brankové konstrukce, které používají. Jejich zabezpečení nebo ukotvení proti pádu je ve většině oddílů podceňováno,“ uvědomuje si sekretář OFS Havlíčkův Brod Luboš Vaněk.

Fotbalový svaz žádné speciální nařízení o zabezpečení přenosných branek nevydal. Oddíly však na to byly hlavně po tragédii v Přibyslavicích několikrát upozorňovány. „Některé oddíly proto tyto konstrukce po tréninku nebo jiné akci pokládají na zem,“ dodává sekretář fotbalového svazu.

reportéři Deníku