VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti bojují za pobočku zemědělské akademie

Havlíčkův Brod – Studenti z havlíčkobrodské pobočky České zemědělské akademie v Humpolci bojují za záchranu stávajícího areálu. Podle dostupných informací by se měli přesunout do Humpolce.

17.12.2009
SDÍLEJ:

Setkání studentů Střední zemědělské školy v Havlíčkově Brodě se starostkou Janou Fischerovou.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

Svůj pohled na tuto skutečnost proto odvážně projevili v názoru, jejž Deník zveřejnil 9. prosince.

V něm vybídli zástupce města, aby k situaci zaujali stanovisko. Havlíčkobrodský deník proto vyzval nejenom studenty „zemědělky“, ale také starostku města Janu Fischerovou, aby se ve slovním souboji utkali na neutrální půdě přímo v redakci.

Výzvu sednout si ke kulatému stolu přijali Sarah Polanská, Romana Seifrtová, Lucie Mezerová a Jan Starosta. Pozvání setkat se tváří v tvář neodmítla ani starostka Jana Fischerová.

Předmětem jejich debaty bylo hlavně plánované uzavření pobočky České zemědělské akademie a její přestěhování do Humpolce. A studenti se na diskusi opravdu pořádně připravili.

„Nejdřív by nás zajímalo, kdo vlastně přišel s tím, že se škola přestěhuje do Humpolce?“ začal Jan Starosta.

„Tato záležitost je plně v kompetenci kraje Vysočina, coby zřizovatele školy. K rozhodnutí dospěli jeho zastupitelé již v období 2000-2004,“ vysvětlila starostka Fischerová.

„Dostali jsme informaci, že bychom měli do Humpolce jezdit již od příštího školního roku, že je pro nás v areálu vše připravené, ale když jsme se tam byli podívat, zjistili jsme, že tam není vůbec nic. Kotce, voda, prostě nic,“ vzal si slovo opět Starosta.

„Mně bylo v této souvislosti řečeno, že se o těchto záležitostech teprve bude jednat,“ reagovala starostka.

„Obor kynologie jezdí do Havlíčkova Brodu studovat lidé z Liberce, Ostravy, Českých Budějovic. Když jsme se ale v Humpolci ptali na možnost ubytování na zdejších internátech, řekli nám, že takovou kapacitu v žádném případě nemají,“ vznesla další otázku Romana Seifrtová. „Určitě se na to budu informovat, ale opakuji, že mně bylo řečeno, že se o tom ještě bude jednat,“ řekla Fischerová.

„Hájilo město Havlíčkův Brod nějak naši školu?“ chtěla vědět Lucie Mezerová.

„Zkoušeli jsme to už před několika lety. Dostali jsme odpověď, že již byly sepsány finanční a další smlouvy, a že již nejde nic dělat. Proto jsme se snažili, aby byl areál využit jinak. Třeba jako pobočka Stavební fakulty Vysokého učení technického v Brně,“ objasnila nelehkou situaci starostka.

„Když se ale byli zástupci VUT u nás podívat, nechali se slyšet, že ten areál jejich potřebám nevyhovuje a kapacita je nepostačující,“ vystřelí další dotaz Seifrtová.

„Byla jsem na schůzce, kde se rozebíral celý projekt pobočky v areálu zemědělské školy a zástupci VUT se vyjádřili v tom smyslu, že kapacita postačí,“ nesouhlasí starostka Fischerová.

„My se máme stěhovat už příští rok. Pobočka Stavební fakulty VUT by se v Brodě přitom měla otevřít až v roce 2011/2012, proč bychom tedy měli jezdit do Humpolce už o rok dřív?“ dotazuje se Sarah Polanská.

„Pokud vím, není ze strany kraje problém, aby se pobočka VUT rozjížděla a současně dobíhala výuka na zemědělské akademii. U nastupujících prvních ročníků se počítá zhruba s šedesáti studenty, takže by neměl být problém v tom, aby obě školy zpočátku působily současně,“ míní starostka.

„Na našem internátě jsou ubytovaní i studenti ze Střední školy stavební v Havlíčkově Brodě. Když se příští rok škola zavře, nebude fungovat ani internát, kam ti studenti půjdou?“ zajímá se Starosta.

„Varianty existují. Jsem členkou školské rady Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě, takže vím, že ředitel školy říkal, že právě u nich volné kapacity na internátě jsou,“ usmívá se Fischerová.

„Byly i jiné možnosti pro umístění pobočky VUT v Havlíčkově Brodě?“ ptá se Seifrtová.

„Ano, zástupci procházeli několik variant. Kromě České zemědělské akademie byl ve hře ještě areál bývalé ekonomické školy, ZŠ Rubešova nebo část stavební školy. Po všech exkurzích byl ale jako nejvhodnější vybrán právě ten, kde studujete,“ vysvětluje Fischerová.

„Nám jde nejvíce o to, když už se do Humpolce stěhujeme, aby tam bylo opravdu kvalitní zázemí. Máme své psy, které cvičíme, za naše peníze se o ně staráme, chceme, abychom obor kynologie, který jsme si vybrali, studovali opravdu s co nejlepšími možnostmi, jaké jsme měli i tady,“ dodává Starosta za souhlasného přikyvování svých kolegyň.

„Úplně s vámi souhlasím a fandím vám ve vaší snaze. Je výborné, že jste se do toho takhle pustili,“ uzavírá starostka.

„Rádi bychom pozvali zástupce kraje, kteří toto rozhodnutí mají na starosti, aby se přišli podívat k nám, jak výuka od brzkých ranních hodin probíhá, aby také věděli, o čem vlastně rozhodují,“ vyzývá Starosta.

„Já přijdu určitě,“ slibuje starostka Fischerová a na znak dohody podává ruku Janu Starostovi.

Autor: Andrea Bartůňková

17.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení