VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mizerné dotace pro sluchově postižené, ti jsou pobouření

Havlíčkův Brod – Je to výsměch? Máme jít demonstrovat jako v Praze? S rozhořčením reagovala Jiřina Kocmanová, předsedkyně okresního výboru Svazu neslyšících a nedoslýchavých na zprávu, že městský úřad přiděluje organizaci neslyšících a nedoslýchavých na celý rok dotaci ve výši čtyři tisíce korun.

5.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

Svaz neslyšících a nedoslýchavých v Havlíčkově Brodě provozuje v současné době poradnu pro sluchově postižené a kontaktní centrum v budově u vlakového nádraží, kde jenom roční nájemné činí 32 tisíce korun.

Další výdaje jsou s provozem počítače, bez něhož se poradna neobejde. „Klienti zde najdou nejen radu a pomoc v otázkách právních a sociálních. Také si zde mohou vyzvednout kompenzační pomůcky nebo si je s naší pomocí nechat odborně opravit,“ vysvětlila Kocmanová.

Čekala by je cesta do Jihlavy

Kdyby poradenské centrum zaniklo, museli by handicapovaní z celého Havlíčkobrodska jezdit do nejbližšího kontaktního centra, které je v Jihlavě.

„Tak to se mi vůbec nelíbí. Mám problémy se sluchem, bez naslouchátka se neobejdu. Teď bych musela kvůli každé součástce a servisu jezdit několikrát měsíčně až do krajského města,“ postěžovala si jedna z klientek brodského centra Marcela Piňosová z Havlíčkova Brodu.

Prý neumějí dávat góly

Ještě hůř je na tom Jan Koreny z Přibyslavi. Je v důchodu, má potíže se sluchem, navíc špatně chodí. Už cesta do Havlíčkova Brodu je pro něho náročná. „Údržbu a servis naslouchadla potřebuji každou chvíli. Nevím, jak budu jezdit až do Jihlavy. To bez cizí pomoci těžko zvládnu. Asi budu muset zůstat sedět doma, a to hluchý,“ posteskl si důchodce.

Rozhodnutí havlíčkobrodského městského úřadu nepodpořit činnost poradny pro neslyšící se nelíbí ani Františku Štickému, který pro klienty poradny vykonává funkci terénního pracovníka.

„Moji klienti jsou vesměs senioři kolem osmdesáti let, někdy i starší. Žijí nejen v Havlíčkově Brodě, ale i na venkově, daleko od města. Do Havlíčkova Brodu nedojedou, do Jihlavy už nemohou cestovat vůbec. Musím za nimi jezdit i několikrát měsíčně. To, že handicapovaným vyměří radnice několik tisícovek, a třeba do hokeje investuje miliony, považuji mírně řečeno za nehoráznost. Asi máme smůlu, že neumíme dávat góly,“ konstatuje terénní pracovník.

Poradna pro neslyšící není v záviděníhodné situaci. Za loňský rok už na nájemném dluží, což podle Kocmanové organizace zatím pokryla půjčkou.

„Se starostkou města Janou Fischerovou jsme mluvili osobně. Poslala nás za radním Tomášem Hermannem. Slíbili nám, že nějaké peníze dostaneme, ale písemné vyrozumění nám nikdo nedal. Není to poprvé, co nás město takto odbývá. Loni nám dali jen o tisícovku víc než letos. Co máme dělat? Psát petice? Demonstrovat? Posílat naše klienty do kanceláře brodských radních?“ ptá se Kocmanová.

Jak upřesňuje, Svaz neslyšících a nedoslýchavých není žádná malá organizace pro pár jedinců. Naopak pomoc poradny využilo loni několik set osob se sluchovými problémy. „Neslyšících přitom neustále přibývá i mezi velmi mladými,“ připomíná Kocmanová. Jediná možnost jak poradnu udržet je šetřit. „Stěhovat se jinam není jednoduché, jsme neziskovka. Nájmy v Havlíčkově Brodě jsou vysoké. Navíc musí být naše kancelář podle provozních podmínek bezbariérově přístupná. Naši klienti bývají postiženi i tělesně,“ argumentuje Kocmanová.

Podle zákona o sociálních službách nemůže poradna klienty žádat, aby za služby platili ani vydělávat na prodeji kompenzačních pomůcek. Navíc podle Kocmanové sluchově postižení nemají peněz nazbyt, protože patří do skupiny postižených, kteří nemají nárok, opět podle zákona o sociálních službách, na zvláštní státní příspěvek. Jediným zdrojem jsou dotace a projekty z ministerstva práce a sociálních věcí.

„Z těch platím zaměstnance, který v poradně pracuje. Naši pracovníci, kteří se starají o klienty v terénu, jsou externisté. Dostávají pouze symbolickou odměnu nebo také vůbec nic,“ zdůrazňuje Kocmanová.

V současné době se proto poradna snaží zvládnout složitou situaci aspoň tím, že žádá o příspěvek obce a města v regionu.

A co na to město
Havlíčkobrodský deník požádal o vyjádření přímo starostku města Janu Fischerovou. Její odpověď přetiskujeme doslovně:
„Paní Kocmanovou osobně dobře znám a velice si její práce vážím. Letos přišly požadavky na dotační podpory celkem ve výši více než 19 milionů korun, z rozpočtu města bylo rozděleno 14,3 milionu korun, včetně například Svazu diabetiků ČR 4000 korun, Svazu postižených civilizačními chorobami 13 000 korun, Svazu tělesně postižených 13 000 korun, Společnosti Parkinson 3000 korun atd. Všechny příspěvky byly pokráceny oproti letům předešlým, protože i daňové příjmy našeho města se celkově letos snížily a v roce příštím budou podstatně nižší. Podávám tuto informaci tak, jak bylo usneseno zastupitelstvem města v listopadu tohoto roku.“

Autor: Štěpánka Saadouni

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení