VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostrá debata na půdě zemědělky

Havlíčkův Brod /FOTO A VIDEO/ – Kotel plný vroucí vody. Tak by se dalo charakterizovat čtvrteční setkání studentů a pedagogů havlíčkobrodské pobočky České zemědělské akademie, kteří chtěli dostat odpovědi na svoje otázky týkající se přesunu jejich školy do Humpolce.

7.1.2010 52
SDÍLEJ:

Veřejná beseda studentů zemědělské školy v Havlíčkově Brodě se zástupci kraje.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Diskutovat s nimi byli připraveni radní kraje Vysočina pro oblast školství Marie Kružíková, Miroslav Pech, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu, Kamil Ubr, vedoucí oddělení odboru rozvoje vzdělávání, starostka města Havlíčkův Brod Jana Fischerová, Otakar Březina, ředitel školy, a František Stiller, učitel odborných předmětů zemědělských z Havlíčkova Brodu.

První si bere slovo radní Marie Kružíková. „Slučování středních zemědělských škol jsem nebyla příznivě nakloněna. V Havlíčkově Brodě měla škola dobré renomé, ale ke sloučení nakonec došlo, protože v celé České republice jsou zemědělské obory málo navštěvované. Navíc se počet žáků devátých tříd snižuje a škola u nás dostává finance podle počtu žáků,“ uvádí radní. Dále podotýká, že právě proto je jednodušší přesunout zařízení do většího komplexu, kde je víc oborů a tím pádem i víc studentů. „Je také zajištěna i větší odbornost vyučujících než v menší škole. Nejhorší je podle mě nejistota, kdy nevíte, co bude za rok, jestli od září budete jezdit do Brodu nebo do Humpolce,“ říká radní.

Kotce se přestěhují z Brodu

Nato se okamžitě v první řadě postaví jedna z organizátorek celé akce Lucie Mezerová. „Bude do září připraveno ubytování pro nás a pro psy? Zatím to tak nevypadá,“ směřuje svůj dotaz na radní a ředitele studentka.

„Byla jsem se v areálu podívat a vše je v určitém stádiu připravenosti. Vybavení pro psy samozřejmě bude přestěhováno z Brodu,“ reaguje Kružíková.
„Pro studenty jsou kapacity volné, ale materiální zajištění pro psy budovat nemůžeme, vše bude přesunuto odtud. Nemáme prostředky na to, abychom vystavěli jeden areál pro psy v Humpolci a ten stávající tady zůstal. Ke stěhování by mělo dojít, jakmile odejdou čtvrté ročníky,“ vstupuje do debaty ředitel školy Otakar Březina.

Studentka Mezerová se však odbýt nedá. Zdůrazňuje, že jim jde hlavně o to, že se tam musí zavést elektřina, voda a další věci. „Vše bude připraveno,“ slibuje Březina.

„Nepřipadá vám stěhování do Humpolce zbytečné, když tady máme veškeré zázemí, které je ke studiu tohoto oboru potřeba?“ vznese dotaz černovlasá studentka.

„Já v tom nic zbytečného nevidím. Tady je málo studentů a přesun je to nejlepší,“ argumentuje Březina.

„Brodská zemědělská škola má nejlepší zázemí. Zajímalo by mě, jak budou studenti jezdit se psy s ostatními lidmi vlakem. Prý dostanou vagon navíc. Ale jak budou zvířata venčit, třeba o velké přestávce, když školní statek je vzdálený tři kilometry od školy?“ ptá se Milan Plodík, zastupitel kraje Vysočina i města Havlíčkův Brod, který ale tentokráte sedí mezi studenty, jimž tak vyjadřuje podporu.

„Jsem ředitel a jako takový musím zodpovědně nakládat s penězi, které mi, coby zřizovatel školy, poskytl kraj. V Humpolci je statek školní, kdežto v Brodě se za něj muselo platit, jde tedy také o finance, to je jeden z důvodů přesunu,“ vyjádří se ředitel Březina.

O slovo se však hlásí také rodiče. „Já tady mám dceru, a když jsem se dozvěděl, že se to tady bude rušit, připadlo mi to jako taková poprava omylem. Každý svádí vinu na to, že se to rozhodlo už dávno a kdyby to bylo na něm, vlastně by školu ani nerušil. To je přece hrozný,“ vystoupí jeden z nich.

„Když si vezmete, že já koupím psa, řekněme za dvacítku, každý měsíc mu koupím krmení za tisíc korun. Holka s ním bude jezdit někde autobusem do školy a pak o velké přestávce hurá, nasadí brusle a pojede tři kilometry, aby ho mohla vyvenčit, to mi připadá opravdu úsměvné,“ dodává rodič.
„Viníkem je asi odbor školství, protože ten v roce 2003 připravil podklady pro slučování a hlavním problémem bylo zemědělství, o které je stále menší zájem,“ přihlásí se Miroslav Pech.

Bývalý ředitel: už je asi pozdě

Čtvrtečního setkání studentů a pedagogů České zemědělské akademie s vedením školy a zástupci kraje Vysočina se zúčastnil i někdejší ředitel brodské střední zemědělské školy Ladislav Málek.

Byl jste ředitelem v devadesátých letech. Hovořilo se už tehdy o sloučení brodské a humpolecké zemědělské školy?
O optimalizaci se pochopitelně už tehdy hovořilo, ale spíš jen obecně. Nic konkrétního. Zastávám názor, že zastupitelstvo v Havlíčkově Brodě nemělo s odchodem zemědělské školy z města nikdy souhlasit. Byla to chyba.

Co říkáte iniciativě studentů?

Je sympatická a logická. Bojují přece za svou školu. Obávám se ale, že už je na všechno pozdě.

Vypadá to, že studenti stěhování do Humpolce neujdou. Jaké tam podle vás budou mít zázemí?

Škola v Humpolci je dobrá škola s kvalitními a erudovanými pedagogy. Po této stránce se studenti nemusejí ničeho obávat.

Andrea Bartůňková, Jaromír Kulhánek

Autor: Andrea Bartůňková

Jaká by měla být budoucnost pobočky zemědělské školy v Havlíčkově Brodě?

Zrušení a přesun do Humpolce je ideální řešení

8 %

Pobočka by se v Havlíčkově Brodě měla zachovat

86 %

Zrušit školu v Humpolci a přesunout ji do Brodu

7 %

Hlasovalo: 91

Anketa byla ukončena

7.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 52
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení