VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečná nemocnice: jenom s čistýma rukama

Havlíčkův Brod – Mějte čisté ruce. To byl projekt, s nímž se havlíčkobrodská nemocnice přihlásila do soutěže Bezpečná nemocnice, která byla vyhodnocena počátkem letošního roku.

11.2.2010
SDÍLEJ:

Přísná hygiena se snad nejúzkostlivěji dodržuje na operačních sálech, kde každá bakterie může ohrozit pacientův život. Ale mýt čisté ruce by mělo být základem i pro nelékařské zdravotnické pracovníky a pracovníky v pomocných profesích. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

„Náš projekt se věnoval hygieně rukou - nesl název Mějte čisté ruce.Zachraňte životy. Cílem našeho projektu bylo zvýšit kvalitu a bezpečnost péče o naše pacienty a minimalizovat riziko vzniku a šíření nosokomiálních nákaz,“ upřesnila mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo.

Nosokomiální nákazy jsou zdravotníky definovány jako infekce exogenního i endogenního původu, které vznikají v příčinné souvislosti s pobytem či výkony prováděnými v zařízeních léčebně preventivní péče, jak v ústavní tak i ambulantní části. „Negativně ovlivňují kvalitu života pacientů a výkonnost zdravotního systému. Studie v ČR naznačují, že k nosokomiálním infekcím dojde u 7 – 10 procent všech hospitalizovaných pacientů,“ uvedla mluvčí nemocnice několik podstatných informací.

Školení, jak se správně mýt

Nelékařští zdravotničtí pracovníci a pracovníci v pomocných profesích jsou pravidelně školeni v hygienická dezinfekci rukou. Do procesu školení jsou zapojeni také pracovníci lékařských profesí.

„Všichni jsou pravidelně, a to včetně nově příchozích do havlíčkobrodské nemocnice jednou za rok proškolováni v hygienické desinfekci rukou s možností kontroly správného postupu přes LiteCheck Box.

Lékaře školí vedoucí nosokomiálního týmu (vysokoškolský pracovník společných laboratoří). Ostatní zaměstnance nosokomiální sestra,“ vysvětlila mluvčí nemocnice. V Nemocnici Havlíčkův Brod je podle Petry Černo vypracovaný konzistentní program survellience nosokomiálních nákaz.

Díky dobré práci všech pracovníků a plné podpory vedení nemocnice se daří tento program realizovat metodou kontinuálního sledování.
„Na jednotlivých odděleních je ustanoven pověřený člen týmu pro nosokomiální nákazy v rámci celé nemocnice. Každý případ nálezu je konzultován s vedením týmu pro nosokomiální nákazy,“ osvětlila mluvčí nemocnice celý postup.

Většina klinických pracovníků si dle jejích zkušeností uvědomuje závažnost dané problematiky. „V loňském roce jsme společně s firmou BODE s.r.o. v rámci Mezinárodního dne hygieny rukou, který se koná v květnu, uspořádali anketu se dvěma otázkami: „Kolikrát za směnu si myjete ruce vodou a mýdlem?“ a „Kolikrát za směnu se dezinfikujete alkoholovým přípravkem?“.

I tímto způsobem upozorňujeme zaměstnance i veřejnost na důležitost hygieny,“ zdůraznila mluvčí.

Autor: Štěpánka Saadouni

11.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení