Na zahradě svého domu vytesává z pískovce tři ženské postavy, které zanedlouho zkrášlí kruhový objezd ve Štokách, a spoustu zajímavých projektů má rozpracovaných i ve svém ateliéru.

„Hotova je jedna socha ze tří. Doma mám další díla, hlavně ze dřeva a dalších materiálů,“ říká známý sochař.

Ateliéry má Dvořák hned dva. Jeden za svým domem a jeden přímo v budově. Hned, jak do nich návštěvník vstoupí, dýchne na něj vůně dřeva, kamene a krásných věcí.

„Kromě soch pracuji teď na dřevěném dvouhlavém orlu, který by měl být umístěn v jednom ze zdejších hotelů. Majitel totiž chtěl, aby měl kromě svého jména i další spojitost s Karlem Havlíčkem Borovským,“ ukazuje na velký, zpola vyřezaný kus dřeva sochař.

Podle něj bylo především těžké najít potřebné téma. „Napadlo nás třeba to, jak Havlíčka vedou v poutech, přes jeho pláč v Brixenu, až jsme dospěli k dvouhlavému orlu. Ten symbolizuje Rakousko, což podle mého názoru dnes už v lidech vyvolává spíše nostalgii než negativní reakce,“ vysvětluje Dvořák.

Sochař chce navíc do díla zahrnout i současnou situaci a postavení české země. „Jde o kontaminaci první a čtvrté říše. První byla ještě za Barbarossy, druhá potom za Bismarcka, třetí říše se někdy říká Hitlerovskému Německu a čtvrtou pro mě symbolizuje Evropská unie. Je to idea, nic negativního. Rozhodně nejde o kritiku unie,“ upozorňuje Dvořák.

Havlíček a EU

Spojení s Evropskou unií budou symbolizovat hvězdy v modrém poli. Celé dílo bude lemováno stuhou, jež taktéž představuje symbol. „Jde o cestu ze spodního Německého Brodu až na vrchol díla, kde leží Brixen,“ vykresluje svou ideu Dvořák.

Na celé dřevěné dílo má rok. Náročná podle něj bude ale i jeho montáž. „Je to obrovský monument, celý bude mít kolem čtrnácti metrů čtverečních, což je opravdu hodně, takže jeho umístění nám dá určitě zabrat,“ usmívá se sochař.

„A tady modeluju Landovského ve třech stádiích jeho života,“ odhaluje sochař tři vymodelované hercovy portréty.

„Jeden je z Utrpení mladého Boháčka, druhý patří majoru Terazkymu a třetí je podle jeho fotografie ze současnosti. Teď čekám na jeho vyjádření, zda je to takhle v pořádku,“ vysvětluje Dvořák.

Landovský a Brod

Vymodelované portréty budou součástí bronzové desky, která by měla být odhalena právě na počest Pavla Landovského. Část svého života totiž herec prožil v Brodě v Kobzinově ulici. A právě tam by deska měla zaujmout své místo.

#nahled|https://g.denik.cz/33/f8/sochar_dvorak_landovsky2610_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/33/f8/sochar_dvorak_landovsky2610.jpg|Radomír Dvořák, havlíčkobrodský sochař, má i v zimě plné ruce práce. Na dokončení čekají portréty herce Pavla Landovského, které by měly být hotovy do léta.#

„Chtěli jsme, aby bylo dílo hotovo do Letní žurnalistické školy, ale vše závisí na penězích. Organizátor samozřejmě chce takovou událost náležitě propagovat a oslavit,“ dodává s úsměvem sochař.

Radomír Dvořák ale nenechá odpočívat ani kámen. „Mám naplánováno vytesat ze žuly obličej Jaroslava Haška. Zatím mám podle jeho vnuka Richarda vymodelovanou hlavu. Na ní by měl být v různých jazycích vytesán jeden citát ze Švejka,“ vypráví s nadšením sochař.

A dílo by bylo skutečně monumentální. „Hlava by měla na výšku mít asi dva a půl metru. Umístit bychom ji chtěli ve světelském zámeckém parku,“ plánuje Dvořák.

Dílo by mělo být hotovo v časovém horizontu tří let.