VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura letos dostala méně peněz, města škrtala všude

Havlíčkobrodsko – Rozpočty dělaly vrásky na čele nejen samotným zastupitelům obcí, ale také nejrůznějším organizacím, které ke svému chodu potřebují jejich příspěvky.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Nejinak tomu bylo i v Ledči a ve Světlé nad Sázavou. O krácení peněz připadajících na kulturu se bál jak jeden z vedoucích členů občanského sdružení Molekul v Ledči Jan Drápela, tak ředitelka kulturního zařízení Kytice Jana Kupčíková. Nejvíce nespokojeni jsou naopak v Havlíčkově Brodě.

„Slýchal jsem nejrůznější výkřiky o tom, jak moc nám rozpočet na kulturní akce zkrátí. Proto jsme příliš akcí nedomlouvali a počínali jsme si v tomto ohledu opravdu opatrně,“ připouští Jan Drápela. Nakonec se ale sýčkovské předpovědi neuskutečnily.

„V podstatě dostaneme právě tolik, kolik nám město přikleplo i v loňském roce, za což jsme opravdu rádi. Konečně můžeme začít domlouvat více akcí, aniž bychom se báli, že na ně nebudeme mít dostatek finančních prostředků,“ raduje se Drápela.

Přispěje na kulturu i pouť

Ledeč přispěje jak na nejrůznější akce kulturního rázu, tak i na již tradiční Staročeskou pouť, jejímž organizátorem je právě Molekul. „Jsme spokojeni, že k celé věci zastupitelé přistoupili takto rozumně,“ uzavírá Drápela.

Mají z čeho rozdělovat

Za pravdu mu dává i starosta Ledče Stanislav Vrba. „Vzhledem k tomu, že jsme loňský rok ukončili s přebytkem ve výši zhruba šestnáct milionů, máme z čeho rozdělovat, takže rozpočet je v podstatě stejný jako v minulém roce,“ vyjadřuje se Vrba.

„Nakonec mohu říci, že jsem spokojená,“ vyjadřuje se ředitelka kulturního zařízení Kytice ve Světlé nad Sázavou Jana Kupčíková.

Ředitelka se totiž obávala, že by se škrty mohly dotknout až hranice dvaceti procent. Finanční komise jí totiž dala na konci loňského roku vytvořit plán, do něhož by zahrnula škrty ve výši pěti, deseti, patnácti a dvaceti procent a předpoklad toho, jak by se dotkly chodu zařízení.

„Zastupitelé nakonec schválili na pracovní poradě pětiprocentní škrty, což se dá unést,“ podotýká Kupčíková.

V praxi to však některé, byť oproti původním představám menší, změny přece jen přinese. „Už jsme snížili počet promítání v místním kině. Vynecháme středu, takže budeme promítat jen dva dny v týdnu. Jestli se snížení rozpočtu dotkne i dalších oblastí, už bude záležet na tom, jak nám budou vycházet peníze. V úvahu přichází i uzavření galerie na dva až tři měsíce,“ vysvětluje ředitelka Kupčíková.

Dostanou o pět procent méně

Škrty pro kulturní zařízení a školy se pro letošní rok dotkly hranice pěti procent. To pro zařízení znamená snížení nákladů zhruba o dvě stě tisíc korun,“ souhlasí starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová.

Kulturní zařízení Kytice mělo již od pololetí snížený finanční příspěvek od města o dvě procenta. Se schválenými pěti dostane proto v letošním roce o sedm procent méně než v loňském. Přesto je ale ředitelka Kupčíková spokojená.

„Jsem ráda, že se předpokládané, pro mě až horrorové vize nenaplnily. Kdybych měla snížit náklady o dvacet procent, což se mohlo klidně stát, bylo by to mnohem horší,“ říká Kupčíková.

Problémy se škrty měl i havlíčkobrodský klub Čechovka. Ten letos dostal o padesát procent finančních prostředků méně než v loňském roce. „Žádali jsme od města dotaci ve výši milion a tři sta tisíc korun, dostali jsme však jen 550 tisíc. Dotace by měla pokrýt třetinu nákladů, a ty se v Čechovce každoročně vyšplhají ke dvěma milionům,“ objasňuje situaci organizátorka akcí v klubu Čechovka Zuzana Janů.

Autor: Andrea Bartůňková

24.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení