VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Evropská komise hodlá letos výrazněji intervenovat ve prospěch pěstitelů brambor

Havlíčkův Brod - Čeští zemědělci nemají na růžích ustláno. Současné situaci pěstitelů brambor se nedávno v Havlíčkově Brodě věnovala valná hromada Ústředního bramborářského svazu České republiky.

3.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

„Loni bylo osázeno téměř 37 tisíc hektarů brambor. Celková produkce dosáhla téměř 930 tisíc tun a výnos přes 25 tun na hektar,“ informoval předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan.

Plochy, na kterých se v Česku pěstují brambory, se stále snižují. Oproti roku 2008 jich ubyla tři procenta, v porovnání s rokem 1999 dokonce téměř padesát procent.

Dovoz převýšil vývoz o 300 procent

Tento trend se projevuje v celé Evropě. Hlavním důvodem snižování plochy brambor v tuzemsku je složitá ekonomická situace zemědělských podniků a vývoj cen brambor v posledním období. I vloni převýšil dovoz syrových konzumních brambor jejich export do zahraničí, a to více než o tři sta procent. Do tuzemska bylo dovezeno sto tři tisíc tun brambor.

„V této chvíli končí bramborářská sezóna loňského roku a ceny jsou na velmi nízké úrovni. Dost obtížně můžeme mluvit o nějakém zajímavém zisku pro zemědělce, kteří pěstují a prodávají brambory,“ řekl Chlan. V současné době se cena brambor pohybuje kolem tří korun za kilogram. To je pro pěstitele na hranici rentability.

Kvalita sadby je po letech vynikající, otázkou podle bramborářů ale je, jaká plocha bude letos brambory osázena. „Zásoby konzumních brambor odhaduji zhruba na tři týdny, potom partie, pokud nejsou určeny pro pozdější zpracování na baličkách, dojdou,“ řekl místopředseda Ústředního bramborářského svazu Jiří Zvolánek.

Kvalita brambor pěstovaných v České republice je srovnatelná s kvalitou brambor například v Německu a Holandsku. V tuzemsku ale chybí sklady, ve kterých by brambory vydržely do druhé poloviny dubna, nebo až do května.

Ústřední bramborářský svaz má v plánu pomocí osvětové kampaně podpořit konzumaci brambor.

Evropská komise má posoudit jeho projekt, jehož cílem je zastavit stále klesající spotřebu brambor a informovat spotřebitele o kvalitách této tradiční potraviny. „Pokud komise projekt podpoří, bude spuštěn v říjnu letošního roku,“ upřesniledl Chlan.

Projekt za šest milionů korun by měl upozornit na nutriční hodnoty brambor, podpořit jejich spotřebu a také naučit spotřebitele rozeznávat jednotlivé varné typy.

Zuzana Klementová

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání s občany Třeště
17

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání se zastupitely na Krajském úřadě.
18

Zastupitel vyzval Zemana k tomu, aby držel bobříka mlčení

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Zlatý Havlíčkobrodský střevíček pro Štáflovku

Havlíčkův Brod – Svou choreografii Sluneční soustava v brodské sportovní hale předvedly dívky ze Školního sportovního klubu Základní školy Štáflova. Tato choreografie jim přinesla první místo i na celorepublikovém finále soutěže Česko se hýbe ve školách. A u poroty zvítězilo i tentokrát.

OBRAZEM: Šedé garáže krajského úřadu rozsvítili motýli ze Světlé

Světlá nad Sázavou – Podzemní garáže Krajského úřadu Vysočiny teď mají neobvyklou atrakci. Místo fádních a neútulných šedých zdí zde návštěvníci narazí na působivou sbírku motýlů. Ty jsou dílem studentů třetího ročníku oboru Bytový architekt ze Světlé nad Sázavou. Díky neonovému spreji motýli v temné chodbě doslova svítí.

V odchovně prasat panuje přísná hygiena

Kojetín – Přísná bezpečnostní opatření a hygiena. To je podle inženýra Petra Pavliše z akciové společnosti Provem jediná možnost, jak chránit domácí chovy prasat před hrozbou afrického moru. Společnost Provem sídlí nedaleko obce Kojetín na Havlíčkobrodsku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies