VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslavské muzeum se pyšní záhadnou památkou

Přibyslav - „Muzea skrývají nesčetná tajemství a mezi velké záhady u nás v Přibyslavi patří starý prapor žďárských hasičů,” tvrdí archivář Stanislav Bárta.

13.3.2010
SDÍLEJ:

Tato strana praporu byla třikrát jiná. Původně zobrazovala některý ze žďárských řemeslnických cechů, později tělocvičnou jednotu Sokol a nakonec sbor dobrovolných hasičů.Foto: Ivo Havlík

Z regálů depozitáře v podkroví přibyslavského zámku vysouvá úzkou, ale jinak široce rozměrnou přihrádku a klade ji na zem. Očím se naskýtá pohled na starý, notně vybledlý a dost poškozený hasičský prapor. V přibyslavském zámku je uschován od 27. prosince 1986 a jeho historie dosud není plně objasněna.

V roce 1878, při založení sboru dobrovolných hasičů ve Žďáře nad Sázavou, všechno bylo, stříkačka i zdatné mužstvo, jenom prapor, zástava každého spolku, tím více hasičského, ještě scházela. Ale vyřešilo se to, jak praví kronikář: „Sbor dostal povolení k užívání praporu tělocvičné jednoty Sokol, která se rozešla.” Úpravy, tedy záměny sokolské tematiky za hasičskou, se ujala Heřmína Lázničková. Za práci prý nic nevzala.

Původně patřil řemeslníkům

„Prapor žďárských hasičů nepochybně byl nejdříve praporem Sokola, to lze z písemných záznamů doložit, ale s největší pravděpodobností ho před sokoly ještě vlastnil některý řemeslnický cech. Na jeho líci je totiž v oválném poli vyšit svatý Josef a ten s Tyršovými tělocvikáři neměl nic společného, naopak jako biblický tesař byl vždy patronem dobrého řemesla”, uvažuje archivář Bárta.

Dá se tedy soudit, že rubová strana praporu je již třetí mutací. Zatímco líc s podobiznou sv. Josefa se neměnil, revers zprvu vyobrazoval některý řemeslnický cech, potom tělocvičnou jednotu Sokol a nakonec hasičské hnutí.

V červenci 1988 do Přibyslavi přijel ze Žďáru nad Sázavou Rudolf Šaber a potvrdil, že hasiči prapor převzali od Sokola, který byl ve Žďáře založen v roce 1869, ale už za čtyři roky se rozpadl a činnost byla opět obnovena teprve v roce 1895. I když se hasičské hnutí do jisté míry rodilo na sokolských tradicích (dokonce první hasičské názvosloví je dílem dr. Miroslava Tyrše), přece jen hasiči nemínili pochodovat pod sokolským praporem, chtěli mít svůj vlastní.

Získaný prapor proto zavezli do kláštera u Svitav, kde jeho reversní stranu řeholnice proměnily.

Na horním okraji vyšily verzálkami heslo SVORNĚ A V BRATRSTVÍ! a na dolním okraji, rovněž verzálkami, určující nápis SBOR DOBROVOL. HASIČŮ V MĚSTĚ ŽĎÁŘE. Na červeném poli mezi oba nápisy ženy v klášteře vyšily znak Zemské hasičské jednoty království českého. Lícní strana zůstala nedotčena.

Dost možná, že na ní hasiči chtěli mít svatého Floriána, ale rošáda světců by v klášteře asi neprošla. A tak v přibyslavském muzeu leží (ano, leží, viset nesmí, aby se tíhou nití stará látka neprověsila) unikát - na hasičském praporu není vyobrazen tradiční patron hasičů vylévající džber vody na hořící dům, ale sv. Josef se stonkem bílých zvonků a řemeslnickým nářadím přes rameno.

„Je to tak cenný prapor, že naše muzeum v Ústředí uměleckých řemesel v Praze pro jistotu zaplatilo vyšití jeho repliky”, prozrazuje Deníku archivář přibyslavského muzea Stanislav Bárta.

Ivo Havlík

13.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení