Podle vedoucí centra Kateřiny Babuljakové jsou zařízení, jako centra služeb pro handicapované ve svízelné finanční tísni rok co rok. Jejich provoz částečně financuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, o další prostředky se centra musejí postarat sama. Ale dotace chodí se zpožděním a stačí pokrýt jen část potřeb center včetně mezd zaměstnanců.

„V současné době potřebujeme částku v řádech několika desítek tisíc korun, která je určena na provoz zařízení. To znamená nájem, služby, poplatky za telefon a podobně,“ upřesňuje vedoucí Babuljaková.

Určitou pomoc poskytují centru rok co rok jednotlivá města a obce, částky se pohybují i v řádech stokorun, ale každá pomoc je dobrá. Jak se ale vedoucí Babuljaková Deníku svěřuje, obává se, že letos bude pomoc ze strany měst a obcí vlivem silné hospodářské krize minimální.

Havlíčkův Brod nepomůže

„Například na pomoc města Havlíčkův Brod, kde centrum sídlí, se spoléhat nemůžeme. Financuje nás Ministerstvo práce a sociálních věcí, město můžeme žádat o příspěvek jedině tak, že se zúčastníme vhodného grantu. Ale radnice letos žádné granty nevypsala. Město Havlíčkův Brod sponzorovalo například Alfa klub handicapovaných sportovců, ale to se už neděje,“ vysvětluje Babuljaková.

Jak vypadá pomoc ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje následující příklad. Loni mělo ministerstvo centru poslat třetí část dotací už v září, ale peníze přišly později o celé dva měsíce.

Centrum služeb pro zdravotně postižené kraje Vysočina je nezisková organizace. Nabízí širokou škálu sociálních služeb od poradenství v oblasti sociální a právní, provozuje půjčovnu kompenzačních pomůcek, poskytuje sociální pomoc klientům v terénu, které na požádání navštěvují pracovníci centra doma. V současné době zajišťuje terénní práce pouze vedoucí Babuljaková, protože na zaměstnání dalších sociálních pracovnic nejsou peníze.

„Naši klienti patří hlavně do kategorie seniorů, jsou ve vysokém věku, často vážně postižení. Žijí v odlehlých vesnicích, kde je špatná dopravní obslužnost, cesta do Havlíčkova Brodu je pro ně problém,“ upřesňuje situaci vedoucí Babuljaková. Jak říká, klienty navštěvuje ráda, stačí požádat. „Jezdím pravidelně na Chotěbořsko, Ledečsko, Světelsko, Přibyslavsko. Jen mě mrzí, že klienti mají pocit, že mě žádostmi obtěžují, ale to není pravda. Možná je to zvyk z dob minulých, nebo přílišná skromnost, ale já jim pomáhám ráda, je to přece moje práce,“ říká vedoucí.

Postižených přibývá

Centrum služeb pro zdravotně postižené sídlí v objektu v Dobrovského ulici, který vlastní lékařská společnost. Jak říká vedoucí Babuljaková, mají majitelé budovy pro problémy centra naštěstí pochopení a zatím tolerují, že se často zpožďuje s placením nájemného a souvisejících služeb.

Přitom handicapovaných na okrese přibývá a zájem o pomoc centra stoupá. Loni bylo kontaktováno více než tisíckrát, největší zájem je o poradenské služby a zapůjčení kompenzačních pomůcek.