VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Transformace zdravotních ústavů: má to být nakonec jen druhý Opencard?

Vysočina - Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo šetřit a ruší původní zdravotní ústavy. Z původních čtrnácti mají zůstat pouze dva - v Praze a v Ostravě.

20.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Některým jejich zaměstnancům se to ale nelíbí. Kroky ministerstva označují dokonce za tajnou tichou privatizaci, kterou se ministerstvo snaží uskutečnit do květnových voleb.

Pokud bude chtít někdo v budoucnu změřit toxické látky ve vodě, ve vzduchu, sledovat epidemiologickou situaci, nebo se nechat otestovat na virus HIV, nezbude mu, než si zaplatit soukromou laboratoř. Stát už nic z toho dělat nechce. Důvody jsou prý čistě ekonomické.

Tyto změny se nelíbí ale například některým zaměstnancům zdravotního ústavu v Jihlavě, kteří se rozhodli hovořit na toto téma s redaktorem Deníku. Představili se, ale iniciály zveřejnit nechtějí.

„Bojíme se, že bychom přišli o práci. Podle našeho názoru se tyto změny dějí nezákonnou cestou. Například činnost laboratoří přechází do soukromých rukou, což je na pováženou. Nechápeme také, proč se zdravotní ústavy ruší. Například náš zdravotní ústav neměl ztrátové hospodaření, narozdíl od ústavu v Brně, kam od prvního ledna administrativní cestou přešla většina zaměstnanců jihlavského ústavu. Podle našeho názoru se jedná o tichou privatizaci řízenou Ministerstvem zdravotnictví, kterou je třeba stihnout do voleb, aby byla nevratná a nechápeme, jak je to možné,“ podivují se zaměstnanci zdravotního ústavu z Jihlavy.

S redaktorem Deníku se chtěli sejít osobně, nakonec se schůzky sešlo. „Naše vedení nás upozornilo, že nesmíme poskytovat žádné informace tisku, chápejte,už teď se bojíme, co bude dál,“ omluvili se zaměstnanci jihlavského zdravotního ústavu.

Podle jejich informací je podstatné třeba to, že zdravotní ústavy už nebudou také zajišťovat osvětu a anonymní bezplatné testování na přítomnost viru HIV. Jejich práci pravděpodobně převezmou v řadě regionů soukromé laboratoře.

V Česku zdaleka nejde o jedinou změnu v systému preventivní péče, kterou dřív zajišťovaly krajské hygieny nebo právě zdravotní ústavy. V červenci loňského roku ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, rozhodlo, že už nebudou vakcíny lékařům do ordinací distribuovat hygienici, ale soukromá firma. Proto Deník oslovil přímo Ministerstvo zdravotnictví a požádal jej o stanovisko k této záležitosti.

Ministerstvo: mění se jen struktura

„Časy anonymního testování na HIV zdarma zdaleka nejsou nenávratně pryč. Část věcí nesledují zdravotní ústavy, ale hygienické stanice, nicméně to na podstatě věci nic nemění,“ informuje Vladimír Sršeň, ředitel odboru pro komunikaci s veřejností Ministerstva zdravotnictví.

Podle jeho informací se zaměstnanci zdravotních ústavů nemusejí bát budoucnosti a ztráty zaměstnání. „Jednotlivá pracoviště včetně pracovních míst a zaměstnanců v jednotlivých krajích zůstávají zachována a služby, které zdravotní ústavy poskytovaly, zůstávají zachovány rovněž. Mění se pouze organizační struktura v rámci reorganizace, která má vést jednak k úsporám, tak k racionalizaci činností a větší akceschopnosti těchto ústavů,“ zdůrazňuje ředitel Vladimír Sršeň.

Podle jeho slov jsou zrušena některá administrativní místa a zdravotní ústavy budou mít nyní vedení v Praze a v Ostravě. „Rád bych ještě jednou zdůraznil, že ani v Jihlavě se tak nebudou rušit žádná pracovní místa a veškeré odborné činnosti zůstanou zachovány tam. Opravdu nechápu, jak standardní racionalizace činností může souviset s tichou rychlou privatizací,“ diví se Sršeň. Ministerstvo jako každý jiný subjekt je povinno zajišťovat co nejracionálnější a nejefektivněší chod svých přímo řízených organizací, obzvláště s ohledem na to, že se jedná o finanční prostředky z daní, tedy prostředků nás všech,“ konstatuje ředitel Sršeň.

Hejtman: budeme to rozporovat

Mlčet nehodlá hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který transformaci zdravotních ústavů přirovnává dokonce k nechvalně známému projektu Opencard.

„Je to přesně v intencích všech opakovaných kroků spojených se současným vedením Ministerstva zdravotnictví. To jest bez diskuze s kraji a jejich informování změnit fungující soustavu péče. Dochází k jejímu postupnému rozvrácení, což nejsou jen zdravotní ústavy, laboratoře a další provozy. Velmi dobrou ukázkou je Tkáňová banka Brno a společnost, co ji má nahradit sídlící v bytě paneláku,“ konstatuje hejtman Běhounek a pokračuje: „Je to velmi podobné Opencard a zdá se že to má jednotný a cílený základ. Když pominu navíc systém vzdělávání, tvorbu standardů za 125 milionů korun vypsanou Ministerstvem zdravotnictví a tak dále.“

Podle jeho názoru zůstává minimálně otázka kam tento postup spěje. Velmi dobrou ukázkou je podle hejtmana Běhounka organizace očkování proti chřipce takzvané prasečí.

„Dlouholetý fungující systém očkování byl již dříve rozvrácen, nyní narychlo nahrazován očkovacími centry a důsledek je znám. Rezignace státu na všechna tato systémová řešení, tedy rezignace Ministerstva zdravotnictví, přesněji řečeno, nevěští z mého pohledu v budoucnu nic dobrého a je dle mého soudu přímým ohrožením dalšího fungování již tak roztříštěného systému poskytované zdravotní péče. Ta není o jednotlivcích a podnikání ale o provázanosti, organizaci a řešení potřebných kroků,“ připomíná hejtman.

Každá změna dotýkající se tak velkého počtu obyvatel této republiky by měla být dle jeho názoru prodiskutována a mělo by být řečeno jak dál,jak po změně. Že se tak neděje je jasně zřejmé. „Jakmile získá kraj Vysočina informaci předá jí všem ostatním krajům a jistě bude tento krok rozporovat,“ připomíná hejtman.

V současné době Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se rozhodla rušení zdravotních ústavů zastavit a to prý pod politickým tlakem.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení