VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkobrodskému deníku je dnes 15 let

Havlíčkův Brod – Dnes to je přesně patnáct let, co se na stáncích v Havlíčkově Brodě poprvé objevily Noviny Vysočiny.

1.4.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav Švanda žije i po odchodu do penze novinami a novinařinou. I technicky jde stále s dobou. Digitální fotoaparát, fleška a počítač mu jsou každodenními společníky. S redakcí Havlíčkobrodského deníku stále spolupracuje. Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

V průběhu času se transformovaly do současné podoby Havlíčkobrodského deníku. Počátek periodika, které je stále nejčtenějším na Havlíčkobrodsku, je spojen se jménem Jaroslava Švandy. Dlouholetého šéfredaktora a stálého spolupracovníka stávající redakce.

Před patnácti lety, 1. dubna 1995, jsi stál u zrodu dnešního Havlíčkobrodského deníku, původně deníku Noviny Vysočiny. Šel bys do toho znovu?
Určitě, ale za předpokladu, že by mi bylo o deset let méně. Vždyť být u startu či zrodu vůbec prvního deníku na Havlíčkobrodsku stále, jak se říká, hřeje u srdce.

Co myslíš, že se redakci, kterou jsi léta v Havlíčkově Brodě vedl, opravdu podařilo? Co mělo největší čtenářský ohlas?
Zaujmout čtenáře a udržet se v silném konkurenčním prostředí na trhu. Vždyť náklad novin po několika měsících od prvního vydání přesahoval průměrně 4 000 výtisků prodaných denně. A s velkým ohlasem se setkala skutečnost, že zprávy, reportáže či informace o zajímavých lidech nebyly pouze z měst a velkých obcí. Podařilo se je přinést z každé, byť sebemenší osady, hned z několika pohledů.

Bylo něco, co bys dnes, s odstupem času, dělal jinak?
Není toho sice mnoho, ale přece. Mnohem více jít pod kůži jednotlivým radnicím, pečlivěji sledovat plnění či neplnění předvolebních slibů. Dát více prostoru názorům lidí k dění na Havlíčkobrodsku.

Existuje něco, co se ti v regionálním deníku nepodařilo prosadit vůbec?
Více prostoru pro sport tak, aby se převážně nepsalo jen o hokeji a fotbalu, ale čtenář byl také informován o dění ve sportovních odvětvích s menší popularitou i členskou základnou.

V čem byly noviny, které jste dělali, jiné? V porovnání s těmi dnešními.
To nelze jednoznačně určit. Každé noviny jsou v něčem odlišné, protože ten, kdo je tvoří, jim vloží do vínku něco ze své hlavy. My jsme například více na stránce „zhustili“ informační servis, aby bylo více místa pro zpravodajství. Rovněž stránky měly čtyři takzvaná patra místo dnes obvyklých tří.

Co považuješ za největší slabinu dnešního Havlíčkobrodského deníku? Nebo naopak za jeho největší přednost?
Hodnocení slabin mi už nepřísluší. Je pravda, že jej denně přečtu důkladně. Pouze bych bral o malinko více, v novinářském žargonu, kuliček. Tedy krátkých, ale zajímavých zpráviček z různých oblastí regionu. K přednostem patří pestrost v podobě reportáží, rozhovorů, psaní o lidech z Vysočiny ze všech pohledů a pěkné, zajímavé fotografie.

Hodně se teď mluví o internetovém zpravodajství, o pozvolném úpadku tištěných novin obecně. Sdílíš tyto názory?
Nehovořil bych o úpadku, ale je logické, že na určité snížení nákladu internet má vliv. Nejsem člověk, který se brání pokroku, ale tištěné noviny jsou u mne na prvním místě. Pohodu, když si v klidu mohu při kávě přečíst noviny od první po poslední stránku, mi nemůže vynahradit ani sebelépe „vypilované“ internetové zpravodajství. Myslím si, že s tímto názorem nejsem osamocen a tištěné noviny budou ještě číst moje vnoučata i pravnoučata.

Když jdeš po ulici, hlásí se k tobě lidi? Pamatují si tě?
Za více než 30 let, co jsem den co den žil děním na Havlíčkobrodsku, se k mé maličkosti nadále hlásí mnoho lidí. A cením si i těch, kteří mi také připomenou určitou událost, kdy jsme se v novinách sekli či dotyčného trochu naštvali. Ale předně se jedná o milá setkání, často okořeněná humorem. Snad nejvíce si mne pamatují představitelé radnic a obecních úřadů, ale mohl bych uvést i podnikatele, zemědělce, myslivce, hasiče a rád si pohovořím třeba i s pracovníky technických služeb, kteří denně pečují o čistotu ve městě.

Užíváš zaslouženého odpočinku. Čím se teď bavíš? Co děláš?
Skoro denně v sedle kola zdolávám různě dlouhé úseky silnic a stezek po celém regionu. Něco času věnuji několika svým sbírkám a velkému koni v podobě fotografování. Nechybí ani posezení s kamarády u pivka.

Chtěl bys něco čtenářům Havlíčkobrodského deníku vzkázat?
Stránky Deníku den co den potvrzují, že současný mladý kolektiv redakce čtivě mapuje region, potažmo Vysočinu. Z druhého pohledu, pro dobré noviny je na jejich tvorbě nutný i podíl čtenářů. Prostor je zde v podobě informací o kladech i záporech dění v regionu nebo jen na upozornění. Dále pro vlastní tvorbu včetně fotografií a podobně. Jinak vyjádřeno, aby to byly Vaše noviny.

A něco na závěr?
Jsem rád, že před patnácti lety se malému redakčnímu kolektivu dařilo dělat zajímavé noviny s celou škálou žánrů. Všem i po tolika letech za to patří můj dík. Vždyť zajištění každodenního chodu redakce nebylo, a ani v současné době není, jednoduchou záležitostí. Těší mne, že v havlíčkobrodské novinářské „dílně“ se zarputile nepokoušejí překonávat své kolegy v investigativnosti, rozhodnosti a bojovnosti ve stylu pozitivní zpráva není žádná zpráva. Dramatické jednotlivosti zde nemají přednost před objektivní informací.

Autor: Jaromír Kulhánek

1.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení