VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Generálka státních maturit? Ředitelé na Brodsku souhlasí

Havlíčkobrodsko – Zanedlouho čekají současné čtvrťáky středních škol zkoušky dospělosti. Letos ještě ve značném procentu případů podle klasického modelu.

2.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lukáš Pihávek

To třeťáci to zřejmě budou mít příští rok mnohem komplikovanější. Kolem modelu státních maturit, který je má potkat, koluje totiž velká spousta neznámých. Proto mají i studenti havlíčkobrodských středních škol možnost projít na podzim maturitní generálkou.

Účast školy je nepovinná, když se však ředitelé ke generálce přihlásí, je pro studenty závazná. „Musím se přiznat, že jsem tuto akci měl za povinnou. Až teď jsem zjistil, že tomu tak není a je nutné se k ní přihlásit, což uděláme,“ vyjádřil se ředitel havlíčkobrodského gymnázia Milan Novák.

On sám však není zdaleka přesvědčen o tom, že státní maturitní zkouška v příštím roce skutečně proběhne. „V zákoně je sice tento termín stanoven, ale model státních maturit se neustále zpochybňuje. Navíc se proti němu zvedla i obrovská vlna nevole a dvakrát byl již odložen. Nikdo si proto nemůže být jistý, jak to bude příští rok,“ vysvětlil ředitel. Zároveň však jedním dechem dodává, že se ke generálce Gymnázium Havlíčkův Brod přidá.

„Pokud v době, kdy se musíme přihlásit, tedy od 17. května do 15. června, budeme mít informace, že v příštím roce maturita proběhne, určitě přihlášku podáme. Je to podle mého názoru nevyhnutelné pro učitele i studenty, aby si vyzkoušeli, jak to vše bude fungovat,“ uzavřel Novák.

Stejný názor má i ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Havlíčkově Brodě Naděžda Vrbatová. „Určitě uvažujeme o tom, že je pro nás velmi podstatné si tuto část státní maturity vyzkoušet. V současné době se školí kantoři a je důležité, aby si vše vyzkoušeli jak oni, tak i studenti,“ uvedla Vrbatová.

Maturita bude mít dvě části. Školní, která je plně v režii příslušné školy, a společnou. Právě na tu by se měli mít možnost připravit studenti i pedagogové.

Zbavit se strachu

Jedním z hlavních účelů generálky je totiž, aby se učitelé i maturanti zbavili strachu a trémy z něčeho naprosto nového. A to tím způsobem, že si to vyzkouší nanečisto.

„Podle mého názoru z velké části o odzkoušení logistiky, ale důležité je i to, že se studenti přestanou bát a získají větší nadhled. V květnu 2011 tak nebudou poprvé v životě sedět nad státní maturitou. Už ji budou mít vyzkoušenou. Proto se určitě připojíme,“ podotkl ředitel Gymnázia Chotěboř Vladislav Smejkal.

„S podobou státní maturity, jaká má přijít v příštím roce, nesouhlasím. Je to sice náběhová fáze, ale přijatelnější je pro mě až model pro rok 2012. Přesto určitě do říjnové generálky půjdou žáci denního studia. Vidím však problém v tom, že studenti teprve nastoupí do čtvrtých ročníků, a nebudou proto znát všechnu látku, kterou by si mohli u maturity vytáhnout,“ upozornil na možné komplikace ředitel Gymnázia, střední odborné školy a vyšší odborné školy Ledeč nad Sázavou František Trpišovský.

Zákonodárci mají jasno

Pokud se ve zkušebním kole objeví závažné nedostatky v testech, způsobu hodnocení či organizaci, musí se projekt odložit. Není možné ze studentů či pedagogů udělat pokusné králíky,“ vyjádřila se k projektu státních maturit Miroslava Němcová z ODS.

„Se státními maturitami jednoznačně souhlasím. V současné době bohužel nejsou dostatečně připraveny a spuštěny by měly být opravdu až po kvalitní přípravě středních škol, pedagogů a studentů,“ uvedl pro změnu poslanec Karel Černý z ČSSD.

Maturitní generálka se uskuteční v době od 11. do 14. října 2010. Výsledky se zasílají k hodnocení. Školy, studenti je obdrží 3. listopadu.

Státní maturita:
Generální zkouška ke státní maturitě proběhne letos od 11. do 14. října. Školy se jí účastnit nemusí. Pokud se k ní však přihlásí, je účast studentů maturitních ročníků povinná. Naostro proběhne státní maturita v květnu 2011. Skládá se ze dvou částí: školní a společné. První je zcela v režii školy a neměla by se zásadně lišit od modelu, na který jsou zařízení zvyklá. Druhá společná se skládá ze dvou povinných a maximálně tří nepovinných předmětů. Vysvědčení dostanou studenti dvě. Kromě standardního obdrží i Protokol o výsledcích zkoušek maturitní zkoušky, kde bude uvedena informace, zda student v každé zkoušce uspěl či neuspěl a procentuální úspěšnost.
Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Autor: Andrea Bartůňková

2.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení