VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V anketě Skutek roku soutěží spolu bioodpady i arboretum

Havlíčkobrodsko – Do soutěže Skutek roku 2010 bylo nominováno město Ždírec nad Doubravou. Nominaci si vysloužilo za třídění bioodpadu, který uskutečnilo na Havlíčkobrodsku jako vůbec první.

8.4.2010
SDÍLEJ:

Do té se pustili ve Ždírci nad Doubravou v rámci projektu třídění bioodpadu. Podle vedoucího Služeb města Ždírec je na každém kontejneru přesná instrukce, co do bioodpadů patří. Za třídění bioodpadu je Ždírec nominován do soutěže Skutek roku.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Město Ždírec nominovala firma ODAS ze Žďáru nad Sázavou, která se zabývá nakládáním s odpady.

Na počátku byl společný projekt města a firmy ODAS, který měl vést k ekonomickému a ekologickému nakládání s odpady tím, že se bioodpad bude třídit zvlášť, jehož vrcholem bude stavba bioplynové stanice ve Žďáru.

„Pro město to znamenalo určité provozní náklady, ale ukázalo se, že to byl dobrý nápad, který se poměrně rychle mezi veřejností ujal. Kontejnery na bioodpad jsme zavedli nejdřív v samotném Ždírci, ale letos chceme třídění rozšířit i do místních částí. V této chvíli je to zvlášť aktuální, protože začíná jarní úklid zahrádek,“ říká místostarosta Jiří Pavlíček.

Podle vedoucího Služeb města Ždírec Bohumíra Nikla mělo zavedení třídění bioodpadu ve městě rozhodně přínos v ekonomické oblasti. „Snížil se tím objem komunálního odpadu, protože v minulosti se s ním bioodpad běžně míchal, “ vysvětluje Nikl.

Nelehké začátky

V letošním roce je ve městě Ždírec nad Doubravou 37 kontejnerů na bioodpad, dalších 13 má být rozvezeno do místních částí. Za loňský rok bylo ve městě vyvezeno celkem 115 tun bioodpadu, objem komunálního odpadu se snížil o 50 tun. To znamená podle Nikla výrazné finanční úspory. Jak vzpomíná Bohumír Nikl, začátky ale nebyly nijak jednoduché. Služby města Ždírec ve spolupráci s radnicí se pustily do osvěty pomocí názorných tabulek, které umístily na každý kontejner.

Na nich bylo přesně popsáno, co to bioodpad vlastně je a co by se naopak do kontejnerů házet nemělo. „Myslím, že Ždírečtí už pochopili, jak s bio odpadem nakládat, ale cedulky tam pro jistotu necháme dál,“ konstatuje vedoucí Nikl.

Město Ždírec není jediné, které bude v anketě soutěžit. V kategorii kultura a umění je to například Český svaz žen Květinov, ženy byly nominovány za zpracování a vydání kuchařky květinovských specialit, která mapuje také historii i současnost obce.

Nezbývá než hlasovat

V kategorii životní prostředí byl nominován kolektiv ZŠ Ledeč nad Sázavou. Pracovníci ŽŠ Ledeč nad Sázavou společně připravili projekt „Arboretum – škola v přírodě“. Cílem projektu bylo seznámit žáky s novými poznatky o přírodě, probudit v nich větší zájem a vztah k rostlinám a živočichům. Anketu Skutek roku vyhlašuje kraj Vysočina.

„Hlasování probíhá od 1. 3. 2010 do 30. 4. 2010 , v 9 kategoriích je nominováno celkem 112 skutků. V každé kategorii lze hlasovat pouze pro jeden skutek, účastníci udělují jeden až devět hlasů. Dosud bylo přiděleno přes 2800 hlasů,“ upřesňuje mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Autor: Štěpánka Saadouni

8.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení