VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákon o požární ochraně zakazuje vypalování porostů

Havlíčkobrodsko – S příchodem jara se mnoho luk a zahrad ponoří do kouře. Teplé počasí a sucho totiž láká k venkovním pracím a úklidu, který si stále mnoho lidí spojuje s likvidací odpadu pomocí ohně.

14.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: HZS ZK

Tato zdánlivě jednoduchá činnost ale může přerůst až v tragedii. „V letech 2007 až 2009 došlo při této vypalování trávy v kraji Vysočina ke sto třicet devíti požárům, které měli hospodáři zpočátku pod kontrolou. Poryvy větru pak způsobily, že se vypalování začalo rozšiřovat do nežádoucích míst. Vznikly tak nebezpečné újmy nejen na majetku hospodáře, ale i na majetku sousedů. Vždy je nutno předem učinit taková opatření, která by šíření ohně zabránila. V uvedených letech došlo ke škodám převyšujícím částku sedm set tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová.

Vysoké pokuty

Na úmyslně založené ohníčky, které mají sloužit právě k likvidaci trávy a hlavně rostlinného odpadu pamatuje i zákon o požární ochraně. Podle jeho ustanovení nesmí fyzická osoba provádět vypalování porostů, jinak se dopustí přestupu a za něj ji může příslušný orgán hasičského záchranného sboru uložit pokutu až do výše pětadvaceti tisíc korun. Podnikajícím právnickým i fyzickým osobám pak při plošném vypalování hrozí pokuta až půl milionu korun. Stejná sankce hrozí i při nenahlášení požáru.

„Letos jsme vzhledem k počasí nic takového nezaznamenali, lidé pálí pouze roští. Snažíme se je na nebezpečí vzniku požáru upozorňovat, dokonce jsme to vyhlašovali místním rozhlasem, ale často to má efekt, jako když házíte hrách na stěnu. Naštěstí jsme však v této souvislosti žádné velké škody na majetku nezaznamenali,“ zamyslel se starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer.

Přesto ale vedoucí činitelé samospráv shodně tvrdí, že alespoň část lidí se již naučila úmyslné zakládání ohňů předem hlásit. „Zvláštní vyhlášku sice na tyto záležitosti nemáme, protože ze zkušenosti víme, že se jimi obyvatelé příliš neřídí. Nutno ale dodat, že tento nešvar se nám jakousi osvětou podařilo víceméně vymýtit. Snažíme se obyvatel upozorňovat ve zpravodaji, do kterého i vpisujeme kontakt na hasiče, kde mohou vše předem hlásit,“ upřesnila starosta Vilémova Jaroslava Dvořáková.

Nejen škodou na majetku, ale často i újmou na zdraví může skončit neopatrná manipulace s ohněm na zahrádce či louce. Své o tom ví lékaři, kteří u požárů zasahují. V nebezpečí se mohou ocitout hlavně starší lidé s pohybovými problémy, kteří mohou v kouři ztratit orientaci nebo podlehnou panice.

„Díky tomu, že se tyto cílené požáry zakládají na otevřeném prostranství, nejsou zranění příliš častá, ale přesto nejsou ani úplnou výjimkou. Dokonce si vzpomínám i na případ, že při takovém vypalování trávy uhořel starší muž. Hlavně nebezpečí popálení zde tedy určitě existuje,“ informoval lékař záchranné služby v Havlíčkově Brodě Miroslav Havlík.

Ohrožení navíc nejsou nejen lidé a jejich majetek, ale i samotná příroda. „Z hlediska ochrany přírody jde o velmi rizikovou záležitost. Nejen, že se ohěn může rozšířit do okolí, ale tím, že se likviduje takzvaná stařina jsou přímo ohroženy i živočišné druhy, které jsou na ni vázány. Mimo hmyzu, například kukel motýlů, tak často přicházejí o život i ptáci, kteří začínají v dubnu hnízdit. Ohroženi jsou třeba koroptve, nebo skřivani, kteří hnízdí na zemi,“ dodal k problému Václav Hlaváč, vedoucí střediska Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky v Havlíčkově Brodě.

Autor: Jakub Janáček

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení