VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město šetří, proto změnilo systém svozu velkoodpadu

Přibyslav - Změnit způsob svozu velkoobjemového a nebezpečného odpadu se rozhodlo město Přibyslav.

21.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

První zkušební svoz byl podle vedení radnice úspěšný a přinesl jisté úspory, proto bude vedení města v tomto způsobu pokračovat i nadále.

Svoz odpadu se bude konat již za několik dnů podle situace a rozpisu jak ve městě tak místních částech.

Jak organizátoři upozorňují, při tomto sběru je možné odevzdat pouze velkoobjemový odpad, to jest odpad, který se nevejde do popelnice a odpady s nebezpečnými vlastnostmi. Například rádia, televizory, ledničky, zářivky, monočlánky, akumulátory, léky a jiné. Samotný svoz bude tak trochu ve stylu akce „kulový blesk.“ „Změna oproti dříve používanému způsobu spočívá v tom, že velkoobjemový odpad a odpady s nebezpečnými vlastnostmi budou jeho vlastníci předávat na určeném stanovišti v určenou hodinu přímo k autu. Mobilní svoz a sběr bude pro město Přibyslav zajišťovat opět firma ODAS ze Žďáru nad Sázavou,“ informoval starosta Jan Štefáček.

Za nepořádek pokuta

S pracovníky ODASu bude spolupracovat i zaměstnanec města Přibyslav s nakladačem, který v případě potřeby pomůže občanům objemnější či těžší odpad na stanoviště dopravit a naložit. Při tomto svozu nebude odebírán odpad ze zeleně a stavební suť.

Tato služba je podle radnice zajišťována pouze pro fyzické osoby, a to zdarma. Právnické osoby a fyzické osoby podnikající mají povinnost odpady vzniklé při podnikatelské činnosti likvidovat dle zákona o odpadech a současně prokazovat jejich likvidaci kontrolním orgánům.

„Je zakázáno odkládat odpad na veřejná prostranství před svozem a po svozu velkoobjemových a nebezpečených odpadů. Tyto vzniklé hromady ohrožují bezpečnost a zdraví dětí, občanů i pracovníků zajišťujících svoz. Svoz a sběr velkoobjemového a nebezpečného odpadu touto formou budeme provádět již podruhé,“ sdělil starosta, když na tiskové konferenci vysvětlil, proč taková změna. Hromady dlouhodobě uskladněné před domy lákaly různé sběrače odpadu, po kterých zůstával nepořádek, navíc se tímto způsobem svoz prodlužoval a prodražoval.

Aby bylo možné vyhovět vlastníkům, kteří se potřebují odpadu zbavit jsou nyní odvozové časy posunuty (kromě soboty) do odpoledních hodin, aby je mohla využít většina občanů. Stanoviště jsou zpravidla rozmístěna nedaleko sebe, aby v případě, že vlastník již nestihne vybrané stanoviště, mohl odpady předat na jiném stanovišti.

Žádný odpad na chodníky

„Tedy žádné ukládání odpadů na chodníky. Pokud budou občané ukládat velkoobjemový nebo nebezpečný odpad na veřejné prostranství, vystavují se možnosti uložení pokuty,“ upozornila nepořádníky radnice.

Komu se nezdaří zbavit odpadu v určený den, může celoročně k odložení nebezpečných odpadů využít bezplatnou službu sběrného dvora v Ronově nad Sázavou.

Autor: Štěpánka Saadouni

21.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení