VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlíčkovo náměstí vydalo další zajímavou památku

Havlíčkův Brod – Havlíčkovo náměstí v Havlíčkově Brodě, které každým dnem mění svou podobu, a to díky postupu plánovaných stavebních prací, vydalo další cenný objev.

26.5.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Po dlažbě a historickém dřevěném vodovodním potrubí tam tentokrát objevili dělníci jedenáct metrů hlubokou kamennou studnu. A to nedaleko kašny.

„Předpokládal jsem, že by se tady někde mohla studna vyskytovat, ale konkrétní místo jsem neznal. Ve studni bylo zhruba šest metrů vody. Tu jsme odčerpali, a prvotní průzkumy žádné další objevy nebo nálezy neodhalily,“ řekl stavbyvedoucí Jiří Matějka. Dodal, že studna je roubená kamenem. „Tímto způsobem se studny stavěly nejen před mnoha sty lety, ale také třeba před sto lety, takže stáří tohoto stavebního objektu můžeme jen těžko odhadovat,“ uvedl Matějka.

Havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek sdělil, že na fotografiích náměstí z devatenáctého století je zachycena pumpa, pod kterou uvedená studna s největší pravděpodobností byla. „Na spoustě fotografií je zřejmé, že to bylo právě tady,“ konstatoval Honzárek a stejně jako Matějka připustil, že odhadnout stáří studny bude složité. „Musíme počkat na výsledky nějaké hlubší expertizy,“ poznamenal.

V bocích studny je patrné vyústění několika trubek. Největší z nich směřuje k horní části náměstí. „Zkoušeli jsme lít vodu do některých kanálů nad studnou, ale nikde se nic neprojevilo. Pravděpodobně půjde o pozůstatek něčeho novějšího. Jde totiž o kameninovou rouru, ale netušíme, odkud sem vede,“ zamyslel se Honzárek.

Studnu asi překryje skleněná deska

Lidé znalí věci začínají diskutovat o tom, jak s objevem historické studny na Havlíčkově náměstí naložit. „Myslím si, že bychom ji měli zachovat, a to jako připomínku starých dob. Hovořit o tom budeme samozřejmě i s architektem v rámci pravidelných kontrolních dnů. Studna by mohla být například překryta nějakou prosklenou deskou. Samozřejmě dostatečně zabezpečenou, a především pak odolnou vůči mechanickému poškození. Nejvhodnější způsob řešení musíme teprve najít,“ prohlásil Honzárek a odpověděl také na otázku, jestli může umístění objevené studny nějakým způsobem souviset s kašnou, která je zhruba dvacet metrů daleko.

„Můžeme o tom samozřejmě uvažovat. Já si myslím, že ano. Možná byla kašna postavena v místě, kde byl kdysi rezervoár vody a mohlo jít například o jakýsi přepad dolů k té studni a již k výše zmíněné pumpě. Určitá souvislost by se tady objevit mohla,“ připustil Honzárek.

Vodovod a studna překvapily

Nález dlažby na Havlíčkově náměstí nebyl v porovnání s objevy dřevěného vodovodu a kamenné studny tak překvapivý. V souvislosti s dřevěným vodovodním potrubím odborníci hovoří dokonce o tom, že by mohl pocházet z druhé poloviny čtrnáctého století.

„Pokud by šlo skutečně o prvně doloženou stavbu tohoto druhu z roku 1362, na kterou dostal tehdejší městský rychtář povolení od Čeňka z Lipé, šlo by skutečně o unikát,“ upozornil havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Jaromír Kulhánek, Libor Blažek

Autor: Jaromír Kulhánek

26.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení