VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Krajské knihovně probíhá digitalizace starých tisků

Havlíčkův Brod – Lepší dostupnost a vyhledávání pro čtenáře i badatele. To je hlavní motto digitalizace starých tisků, která probíhá v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

1.6.2010 1
SDÍLEJ:

Samotný proces digitalizace starých tiskovin, který běží v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě spočívá v ofocování pečlivě rozložených stran textu. Ty se pak zobrazují na internetu buď volně dostupné, anebo se, v souladu s autorským zákonem.Foto: DENÍK/Jakub Janáček

Digitalizačním pracovištěm disponují v Havlíčkově Brodě jako jediní v kraji.

První dokumentem, který byl pro Krajskou knihovnu zdigitalizován specializovanou firmou byla již v roce 2003 Bible Kralická, ale sami začali v Havlíčkově Brodě s převodem do elektronické podoby před čtyřmi lety. Hlavním cílem tohoto procesu je zpřístupnění tištěných dokumentů regionálního významu.

Zákon přináší úskalí

„Pro čtenáře a badatele znamená digitalizace snazší přístup k informacím obsažených v daných dokumentech. Ty jsou s ohledem na autorský zákon zpřístupněny na internetu. Díla, na která se již autorské právo nevztahuje, jsou volně dostupná. Naopak dokumenty, pro které autorský zákon ještě platí, jsou sice na internetu dohledatelné, ale přístupná jsou pouze základní informace o tiskovině. To znamená jméno autora autor, název, kde je dokument k dispozici a podobně. Samotné snímky jednotlivých stránek jsou pak k dispozici pouze v budově knihovny na naší lokální síti,“ upřesnila Helena Hrnčířová, která se převodem tiskovin do elektronické podoby v Krajské knihovně zabývá.

Prozatím byla v havlíčkobrodské knihovně zpracovaná a zpřístupněná periodika hlavně z první poloviny dvacátého století. „Podařilo se nám již digitalizovat například noviny Hlasy z Posázaví. Z celkového počtu pětadvaceti ročníků, vycházejících v letech 1908–1933, byly až na jednu výjimku zhotoveny všechny. Dále například čtrnáct ročníků z periodika Havlíčkův Kraj a další knihy, nebo kroniky. V současné době pracujeme na zpřístupnění Lidových listů, Sázavami, Hlasu z Českomoravské vysočiny, Nových Jihlavských listů. Ale věnujeme se také monografiím. Mezi právě digitalizované patří například Slavnostní spis na paměť stopadesátiletého trvání praemonstrátského a městského realného a vyššího gymnasia v Německém Brodě. A již do budoucna připracujeme další dokumenty, které váží převážně k našemu regionu v období první republiky i z doby po druhé světové válce,“ jmenovala Hrnčířová.

Časová náročnost

Ta nad digitalizačním přístrojem, při kterém se fotí pečlivě rozložené jednotlivé stránky textu, stráví hodně času. „Digitalizace je časově dost náročná záležitost. V našich podmínkách nelze stanovit přesnou dobu digitalizace jednoho dokumentu. Ale obecně se počítá zhruba v řádu týdnů. Celý proces je totiž rozdělen do několika fází, které na sebe plynule navazují. Mezi ty hlavní patří výběr dokumentu, snímání, ořez, indexace, neboli popis, převod dokumentů do textové podoby, archivace, prezentace a další procesy týkajících se toku dat, které jsou nezbytné pro návaznost jednotlivých částí tohoto procesu. Některé fáze jsou dělány u každého dokumentu zvlášť, jiné naopak hromadně,“ dodala k digitalizaci zaměstnankyně knihovny.

Autor: Jakub Janáček

1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třetí nulu v řadě si v dresu České Bělé připsal brankář Pavel Losenický (uprostřed), který byl základním kamenem úspěchu i na hřišti Kamenné Lhotě (0:1).

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Ve vozovně Dopravního podniku města Jihlavy byl v pondělí 21. srpna představen festivalový trolejbus.
9

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Havlíčkův Brod – Rekonstrukce budovy Staré radnice přinesla zajímavý objev. Po odstranění desky s městským znakem v průčelí radnice restaurátoři odhalili fragment původní fasády ze 17. století.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Havlíčkův Brod – V letních měsících, kdy počasí přímo vybízí trávit čas u vody, nemají občané Havlíčkova Brodu zase tolik možností, kam za vodou ve městě vyrazit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení