VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stacionář Úsvit učí klienty samostatnosti už čtrnáct let

Havlíčkův Brod – Práce s keramikou, tkalcovským stavem, ale také obsluha pračky, žehlení a praní prádla.

1.6.2010
SDÍLEJ:

Denní stacionář Úsvit nabízí praxi studentům odborných škol, ale také exkurze pro žáky základních a středních škol. Ti se tak mohou seznámit se světem mentálně handicapovaných a uvědomit si, že i oni mají určité schopnosti v oblasti výtvarných a ručníFoto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

To vše umožňuje klientům denního stacionáře Úsvit naučit se samostatnosti a nebýt v budoucnu odkázaní na pomoc druhé osoby.

Denní stacionář Úsvit existuje v Havlíčkově Brodě už 14 let. Zařízení pečuje o osoby s mentálním postižením. Nejmladšímu klientovi je 14 let, nejstarší už překročil čtyřicítku. V současné době Úsvit navštěvují asi dvě desítky klientů, kterým se věnuje devět odborných pracovníků.

„Spektrum denních aktivit Úsvitu je skutečně široké. Jeho cílem je umožnit klientům získat potřebné dovednosti a připravit je pro budoucí život,“ říká ředitelka stacionáře Dana Koudelková. Klienti se proto učí nejen číst, psát a počítat, ale také navštěvují keramické, šicí a tkalcovské dílny,procvičují si paměť, učí se prostorové orientaci, ti schopnější i pracovat s počítačem a internetem. Absolvují hudební a pohybovou výchovu, upevňují sociální kontakt s okolím prostřednictvím návštěv kulturních a společenských akcí.

V lednu 2007 vešel v účinnost nový zákon O sociálních službách a v červenci téhož roku si Úsvit zaregistroval 2 služby: službu denního stacionáře a službu chráněného bydlení. Konkrétně chráněné bydlení využívají v současné době v Úsvitu dva klienti.

Chráněné bydlení se rozšíří

„V květnu jsme zahájili s krajem Vysočina a městem Havlíčkův Brod jednání o dostavbě dalších čtyř jednotek chráněného bydlení, protože podobných služeb je v kraji nedostatek,“ upřesňuje ředitelka Koudelková.

Zařízení Úsvit – zařízení SPMP (Svazu pomoci mentálně postiženým) Havlíčkův Brod je nestátní nezisková organizace poskytující sociální služby osobám s mentálním postižením již od roku 1996. Veškeré služby si hradí sami klienti nebo jejich rodiny. Finanční prostředky na vybavení získává stacionář například z grantů nebo od sponzorů.

„Od samého začátku poskytujeme praxe studentům středních pedagogických a sociálně právních škol, gymnázií a studentům vysokých škol. Mnozí z nich se rozhodli pro témata svých bakalářských a diplomových prací na základě svých zkušeností z praktikování v denním stacionáři,“ zdůrazňuje ředitelka Koudelková.

Mnozí z nich stacionář rádi navštěvují dodnes. V současné době v zařízení pracují pouze plně kvalifikovaní zaměstnanci.

Stacionář chtěli rodiče

Úsvit vznikl z popudu rodičů dětí s mentálním postižením z Havlíčkobrodska. V roce 1993 podepsalo vedení stacionáře první podnájemní smlouvu s městem Havlíčkův Brod na budovu v Nádražní ulici, a mohly být zahájeny práce na stavební dokumentaci rekonstrukce budovy, která od roku 1963 sloužila jako mateřská škola a jesle pro děti zaměstnanců bývalého státního podniku Pleas.

V průběhu dalších dvou let byla zpracována a se všemi nezbytnými náležitostmi dokončena stavební dokumentace a získáno stavební povolení.
V říjnu 1995 byla stavba předána zhotoviteli a v únoru dalšího roku byla zkolaudována první část rekonstrukce. V prosinci 1995 bylo vypsáno výběrové řízení na budoucí zaměstnance v přímé péči a na správce objektu. V únoru 1996 byla okresní organizací SPMP jmenována Dana Koudelková ředitelkou zařízení, v březnu byl již přijat první zaměstnanec, v dubnu zaměstnanci v přímé péči a po úpravách interiérů byl 9. dubna zahájen zkušební provoz s prvními šesti klienty.

Autor: Štěpánka Saadouni

1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení