VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chráněné bydlení nabízí stacionář Úsvit už šest let

Havlíčkův Brod – „Nejradši se dívám na zprávy a taky poslouchám dechovku. Umím si doma už sám uvařit. Zvládnu kafe, čaj, polívku i knedlíky,“ prozradil Petr Haubert, který žije už rok v chráněném bytě, jež provozuje denní stacionář Úsvit v Havlíčkově Brodě.

10.6.2010
SDÍLEJ:

Už rok žije handicapovaný Petr Haubert v chráněném bytě, který provozuje denní stacionář Úsvit v Havlíčkově Brodě. Pod vedením odborného asistenta se připravuje na život, který by měl v budoucnu zvládnout už bez pomoci druhých.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Společně s Petrem žije v chráněném bytě jeho kamarád Vlastimil.

Za pomoci asistenta se oba učí domácím pracem, vařit, uklízet, postarat se o sebe. Ve volném čase se Petr ještě s oblibou věnuje pletení.

Během dne pak Petr i Vlastimil navštěvují stacionář Úsvit, zařízení pro osoby s mentálním postižením. Tam se učí dalším dovednostem, které jim v budoucnu výrazně pomohou zařadit se do společnosti ostatních „normálních“ vrstevníků, aniž by byli odkázáni jenom na pomoc či ochotu druhých.
Podle ředitelky denního stacionáře Úsvit, Dany Koudelkové, je chráněné bydlení určitým startem a přípravou na bydlení podporované. Chráněné bydlení je nácvikem na samostatný život. Klient má za sebou podporu a pomoc v podobě odborného asistenta.

„Ten s klientem v bytě přebývá ve dne i v noci. Pod jeho vedením se klient učí zvládnout domácí práce, ale také nakoupit a uvařit jednoduchá jídla, hospodařit s penězi. Když klient život v chráněném bytě zvládne bez problémů, může už využít podporované bydlení v kterémkoliv z městských bytů, kde už trvalý dohled nepotřebuje,“ vysvětlila ředitelka Koudelková.

Mně se doma líbí

Služba chráněného bydlení je hrazena klientem nebo jeho rodinou. Není časově omezená. Klient se může po nějaké době pobytu vrátit k rodině, nebo využít možnost podporovaného bydlení a zcela se osamostatnit. „Mně se v bytě líbí,“ pochvaluje si Petr a názorně předvádí, jak umí uklízet a rovnat oblečení do skříně. Ochotně ukazuje, na kterém lůžku spí on, na kterém jeho kamarád, jak vypadá kuchyně, kde je jeho nejoblíbenější místo k odpočinku.

V křesle pod oknem může poslouchat rádio anebo plést. Pletenými zvířátky vyzdobil celý byt.

Chráněné bydlení v bytě 1+1 Úsvit nabízí klientům zhruba šest let. „Prvním impulsem pro otevření chráněného bytu byla potřeba jednoho z našich klientů ze Žďáru nad Sázavou. Chtěl navštěvovat stacionář Úsvit, ale každodenní dojíždění do Havlíčkova Brodu by bylo náročné. Proto jsme se rozhodli umožnit mu celotýdenní pobyt, na víkend si ho rodiče brali domů,“ zavzpomínala na počátky chráněného bydlení v Úsvitu ředitelka Koudelková.

Pomoc, ale ne pro každého

Tento typ bydlení ale není určen automaticky pro všechny zájemce. Cílovou skupinou jsou dospělí s mentálním postižením a kombinovanými vadami. „Jedná se o osoby s lehkou mentální retardací, se středně těžkou mentální retardací, s těžkou mentální retardací, s přidruženým zdravotním, smyslovým i tělesným oslabením, které je však neomezuje natolik, že by byli imobilní nebo zcela závislí na pomoci druhé osoby,“ vysvětlila ředitelka.

Šanci na byt mají klienti s mentálním postižením s poruchou sociální adaptace na širší společnost za předpokladu, že nebudou ohrožovat sebe, ostatní uživatele a zaměstnance chráněného bydlení.

Chráněné bydlení nemohou ale využívat klienti s akutním infekčním onemocněním, s nestabilizovaným duševním onemocněním nebo závislostí na návykových látkách, ohrožující okolí či sebe sama.

Autor: Štěpánka Saadouni

10.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení