Zejména pak ve vztahu k preventivním protipovodňovým opatřením.

Oudoleň se proto na zemědělce obrátila dopisem. Protipovodňové opatření musí být provedeno nejpozději v září. „Z tohoto důvodu apelujeme na vedení zemědělské společnosti v Havlíčkově Borové, aby své osevní plány sladila s naším schváleným územním plánem. V něm jsou jasně uvedeny lokality v blízkosti zástavby, které mají být trvale zatravněny. Díky zatravnění dojde k podstatnému snížení rizika případného zatopení sklepů, domů či celých částí naší obce po přívalových deštích,“ řekl starosta obce Václav Augustin.

V minulosti nevhodný osev zemědělské půdy v okolí obce způsobil lokální záplavy vodou a bahnem z polí. „Riziko záplav nemůžeme rozhodně podceňovat,“ zdůraznil Augustin a dodal: „Stále čekáme na jakousi pomoc shora. Přitom jsme přírodní nerovnováhu způsobili sami. Zatrubněním příkopů, narovnáním, zmenšením a vydlážděním koryta potoků a řek. Rozorali jsme meze a vrhli se na velkoplošné hospodaření. Výsledkem je vznik erozních příležitostí.“

Jde o diktát obce

Starosta Augustin zopakoval, že v případě porušení územního plánu ze strany zemědělců se nebrání jít do soudního sporu.

Předseda Zemědělské akciové společnosti v Havlíčkově Borové Jiří Zvolánek na uvedenou kritiku zareagoval těmito slovy: „Zatím se k tomu nechci nijak vyjadřovat. Myslím si ale, že nic neporušujeme, jde o jakýsi diktát ze strany obce Oudoleň. Vystupuje zatím takovým stylem, že si na zastupitelstvu něco odsouhlasí a my to zjistíme až dodatečně z Oudoleňských listů. Upozorňuji, že samospráva v Oudoleni musí jednat především s majiteli pozemků. My je máme pouze v pronájmu,“ uvedl Zvolánek.

Štěpánka Saadouni, Zuzana Klementová