VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba kiosku na náměstí rozděluje zastupitele

Havlíčkův Brod – Nákladná a pomalu končící revitalizace Havlíčkova náměstí s sebou přináší nejen cenné historické nálezy, ale i spory a dohady.

13.7.2010 2
SDÍLEJ:

Kvůli probíhající revitalizaci Havlíčkova náměstí pociťují restauratéři v okolí středové plochy města úbytek zákazníků a zahrádky často i v pěkném počasí zejí prázdnotou. Konkurencí by pro ně mohl být nový kiosek.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Zisky restaurací se už tak zmenšují kvůli probíhajícím pracem, konkurovat jim nově bude navíc stánek s rychlým občerstvením. Kdyby ho však město nezřídilo, přišlo by prý o dotaci, bez které se při nákladném projektu neobejde. A restauratéři, kterým atraktivní plocha ve středu města hlavně v létě přinášela slušné tržby, si o loňských ziscích mohou nechat jen zdát.

„Jestli nám klesají tržby? To je hodně slabé vyjádření. Oproti době před přestavbami jsou naše zisky skoro poloviční. Než se náměstí opraví, my už tu možná nebudeme,“ lomí rukama majitel občerstvení Krahulík František Tomšovský.

Chodí méně lidí

Za pravdu mu dává provozovatel Restaurace Na Rynku na brodském náměstí, Jaroslav Bárta: „Nejen, že je z oprav spousta prachu a nepořádku, ale samozřejmě tu prochází mnohem méně lidí. Než jít skrz rozkopané hlavní náměstí, raději to chodci obejdou přes Smetanovo náměstí nebo ulicí Na Valech,“ upozornil.

Restauratéry nejvíce rozohňuje kiosek s občerstvením, který radnice plánuje v rámci rekonstrukce vystavět nedaleko morového sloupu. Tato zdánlivě nevinná stavba rozpoutala v Havlíčkově Brodě žhavou diskuzi jak mezi veřejností, tak i mezi zastupiteli.

„Nevzhlednou boudu vedle této historické památky považuji za architektonickou tragédii. Podepsali jsme petici, ale proti rozhodnutím z vyšších pater stejně nic nezmůžeme,“ říká s povzdechem Kouba.

Jeho kolega z branže na vyjádření přitakává: „Já vůbec nenacházím slov. Město jako by nevidělo množství restaurací, kaváren, cukráren, které se nacházejí po obvodu náměstí. Chce stavět stánek s občerstvením, který nebude mít ani sociální zařízení. Jestli mi začnou chodit lidé do restaurace na záchod, budu zde vybírat poplatky,“ rozčiluje se Bárta.

Podle Pavla Slámy z Odboru rozvoje města tyto obavy nejsou na místě, protože se nedaleko náměstí nacházejí veřejné toalety, které návštěvníci mohou využít.

Žádný Prior

Otázka stánku s občerstvením už je ostatně vyřešená – vyroste, jinak město přijde o dotaci. A to by byla pořádná rána do rozpočtu. „Z fondů Evropské unie jsme na rekonstrukci získali čtyřicet milionů korun a jednou z podmínek bylo, že na náměstí postavíme kiosek s rychlým občerstvením. Pokud kritérium nedodržíme, o peníze bychom v plné výši přišli,“ vysvětluje Sláma a dodává, že nepůjde o nijak dominantní stavbu.

„Stánek bude mít rozměry dvakrát tři metry a přilehne k němu terasa s posezením. Nejedná se tedy o žádný Prior, jak se nepravdivě dozvídáme z médií.“ O sortimentu prodávaném v kiosku rozhodne chystané výběrové řízení. „Vzhledem k charakteru stavby se tam budou prodávat nanejvýš nápoje a balené pochutiny,“ předpokládá Sláma.

Budoucí stavba stánku s občerstvením rozděluje i zastupitele města. Místní organizace TOP09 se ve svém oficiálním stanovisku, které minulý týden zaslala médiím, za tento záměr postavila a zkritizovala postoj brodské ČSSD. „Petice organizovaná zastupiteli za ČSSD vypovídá o tom, že zastupitelstvo je rozděleno na skupinu konstruktivní, kteří jsou si vědomi potřeby rekonstrukce, a skupinu druhou, která se s ní musela smířit. Její představitelé tedy dělají všechno pro to, aby se dílo nepovedlo,“ uvádí se mimo jiné v prohlášení, které má Deník k dispozici.
„Ptáme se, proč tato petiční iniciativa vzniká až nyní, když její autoři byli přítomni projednávání revitalizace od počátku, a mohli své námitky uplatnit v době, kdy se projekt formoval,“ píše se zde.

Negativní kampaň nebo upozornění?

„Kde je smysl autorů pro zodpovědnost při vynakládání veřejných prostředků a pro čerpání dotací, a zda signatáři petice byli objektivně informováni o všech okolnostech, které by byly ovlivněny. Petici pokládáme za pokračování negativní kampaně a destručkní politiky ČSSD s cílem bořit zdárně probíhající projekt a následně toho zneužít v komunálních volbách,“ stojí dále ve stanovisku.

Proti těmto slovům se ale zastupitel Jiří Čáslavský z klubu ČSSD rázně ohradil. „Je sice pravda, že stavba kiosku byla v původních plánech k revitalizaci, ale ještě před několika měsíci se v kuolárech na radnici hovořilo o tom, že tento záměr padl. A podle toho jsme se také chovali. Když mi však nedávno bylo oznámeno, že stánek definitivně bude, dost mě to naštvalo. To přece na náměstí vedle morového sloupu nebo kašny z estetického hlediska vůbec nesedí. Proto jsem začal dávat dohromady petici, pod kterou se během několika desítek minut podepsalo více než dvě stě padesát lidí,“ poukázal Čáslavský.

Ani případné odebrání evropských peněz na dotaci prý podle něho není nutné. „Nevěřím tomu, že bychom o peníze přišli. Vždy se přece dá fundovaně jednat a myslí, že i druhá strana by byla v tomto případě rozumná,“ naznačil zastupitel.

Ten se k vyjádření, že havlíčkobrodská ČSSD chce pouze u veřejnosti sbírat body před komunálními volbami, pousmál. „Chceme na tento problém alespoň upozornit. Jak se říká, spíš třeseme pověstným stromem,“ dodal Čáslavský.

Revitalizace definitivně skončí v květnu příštího roku, náměstí však bude zpřístupněné už koncem prázdnin. Následovat budou dokončovací práce jako dodlážďění menších ploch, osazování zeleně či umisťování drobného mobiliáře.

Aneta Štefánková, Jakub Janáček

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Sport v Havlíčkově Brodě dostane více dotačních peněz

Krajská knihovna Vysočiny.

Filmové nadšence v Brodě láká biograf naživo

Na cyklostezku čeká Chotěboř už léta

Chotěboř - Už několik let řeší město Chotěboř stavbu cyklostezky směrem na Bílek. Nemine snad měsíc, aby se na městský úřad v Chotěboři neobrátil někdo s dotazem, kdy už cyklostezka bude. Podle tajemníka městského úřadu Milana Linharta by město chtělo vybudovat cyklostezku na bývalé vojenské vlečce z Chotěboře do Bílku a už několikrát požádalo o bezúplatný převod.

Exkluzivní právo těžby: Česku hrozí kvůli firmě Diamo mezinárodní arbitráž

Vysočina - Státní podnik Diamo by měl získat v ČR monopol na těžbu uranu. To navrhuje vládě ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Je to dilema, říká starosta města Polná. Nechme to na právnících, zaznívá z Přibyslavi. Podle právníka ale státu hrozí zcela reálně mezinárodní arbitráž.

Cestující se ve Ždírci dočkali nových čekáren

Ždírec nad Doubravou - Nových autobusových čekáren se dočkali cestující ve Ždírci nad Doubravou u cukrárny DIPP.

Na Masarykově ulici přibude cyklostezka a chodník

Havlíčkův Brod - Na Masarykově ulici v Havlíčkově Brodě začaly práce na více než kilometr dlouhé cyklostezce, která povede od zdravotní školy k novému hřbitovu. Součástí cyklostezky bude i nová zeleň a nové veřejné osvětlení. Práce potrvají nejdéle do konce listopadu. Od samého začátku ale stavba budí rozpaky a dohady.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení