VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice: Samostatné pruhy pro cyklisty jen tak nebudou

Havlíčkův Brod – Po Česku se pohybují desítky a dost možná stovky tisíc cyklistů. Mnoho z nich však kolo využívá nejen rekreačně, ale také k přepravě do práce, nebo za vyřízením důležitých pochůzek ve městě.

22.7.2010
SDÍLEJ:

Podle výboru pro životní prostředí se situace cyklistů v Havlíčkově Brodě stále zhoršuje. Dojet v poklidu do centra města je tak pro mnoho lidí takřka nemožné.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

Nově budované cyklostezky jim tak jsou často k ničemu. Nejinak tomu je v Havlíčkově Brodě, i zde cyklisté narážejí na problémy. Musejí se pohybovat v hustém a často nebezpečném provozu a navíc, díky zjednosměrnění několika ulic v centru, jezdí po mnohem delších trasách, než jaké by jim cesta na bicyklu dovolovala.

Situace se zhoršuje

Výbor pro životní prostředí se proto nedávno zabýval i otázkou bezpečnosti cyklistů. Na jednání byla otevřena i debata o možném obousměrném průjezdu pro kola na jednosměrných komunikacích. Podmínkou by byl oddělený pruh, na který by auta nemohla vjet.

„Tuto problematiku dlouhodobě sledujeme a i přes zvětšování počtu kilometrů stezek pro kola se situace cyklistů ve středu města spíše zhoršuje. Proto jsme se pokusili oficiálně otevřít debatu o tomto problému a uvidíme po volbách,“ uvedl předseda výboru pro životní prostředí Václav Hlaváč.

Typickým příkladem trasy, kterou musejí cyklisté ve svých plánech vynechat, je ulice Havlíčkova pod obchodním domem Alej směrem od nemocnice. Ta byla kvůli zvětšení počtu parkovacích míst zjednosměrněna. Členové výboru pro životní prostředí by zde rádi zavedli alespoň samostatný pruh pro cyklisty, to ale není podle vedoucího oboru dopravy Martina Stehna možné.

„Aby mohlo v centru zastavit více aut, byla zde zřízena šikmá parkovací stání. Tím byla zmenšena vozovka a další pruh už není možný. Respektive by to možné bylo, ale to by ochranáři museli ustoupit s požadavkem na udržení zeleně,“ zamyslel se Stehno. Ten dodal, že ve většině dotčených míst je tedy řešení za pomoci speciálních pruhů pro cyklisty nereálné. „Prozatím jedinou lokalitou, kde o tom uvažujeme, je ulice Na Valech,“ dodal na závěr Stehno.

Autor: Jakub Janáček

22.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení