VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodina jede na dovolenou: Kdo se postará o dědečka?

Havlíčkobrodsko – Rodina se chystá na dovolenou a najednou zjišťuje, že se jejich příbuzný - senior dostal do tak závažného zdravotního stavu, že se bez cizí pomoci neobejde. Kdo se o něj postará?

4.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Latislav

Takový problém musí řešit každé léto desítky rodin na Havlíčkobrodsku. Ve většině případů se obracejí tyto rodiny hlavně na domovy důchodců.

„My v takovém případě žádáme o pomoc někoho z rodiny. Máme tatínka, který se o sebe stará sám jen těžko, v době dovolených se u něho střídáme,“ naznačuje jistou cestu, jak si užít dovolenou a zároveň nenechat bezmocného příbuzného bez ošetření paní Věra z Chotěbořska. Ale ne každá rodina je tak početná, že se u nemohoucího seniora může plynule střídat.

„Občas se stává, že se na nás obrátí rodina se žádostí, abychom se o jejich příbuzného na čas, hlavně v době dovolených postarali,“ potvrzuje ředitelka domova pro seniory U Panských Hana Hlaváčková.

Nejsou volná lůžka

Jak ale upřesňuje, takovou pomoc Domov pro seniory U Panských poskytnout nemůže. „Nemáme žádná volná lůžka pro takové případy, náš domov neposkytuje odlehčovací službu, máme k dispozici pouze lůžka pro trvalý pobyt. Klientům v takovém případě ale radíme, aby se obrátili na Sociální služby města Havlíčkův Brod nebo pečovatelskou službu, kterou provozuje Oblastní charita v Havlíčkově Brodě,“ vysvětluje ředitelka Hlaváčková.

Odlehčovací služba má plno

„Sociální služby města Havlíčkův Brod poskytují odlehčovací pobytovou službu v domově pro seniory Reynkova. Je určena ke krátkodobému pobytu pro klienty, kteří se dostali do momentální neutěšené situace z různých důvodů,“ říká ředitelka Sociálních služeb a domova důchodců Reynkova Magdalena Kufrová.

Ale připomíná, že o tuto službu je veliký zájem, místa jsou během roku prakticky neustále plná, protože zájem o tyto služby z řad veřejnosti rok od roku stoupá.

Proto ředitelka doporučuje žádat o odlehčovací službu v časovém předstihu. Stejně tak se podle jejích zkušeností zvyšuje v létě zájem o terénní pečovatelskou službu nebo pobyt v denním stacionáři pro seniory Domovinka.

Pomoc rodinám, které se chystají na dovolenou, ale rády by, aby o jejich nemohoucího příbuzného bylo postaráno, nabízí například i Domov důchodců ve Světlé nad Sázavou.

„S klienty pro tyto případy uzavíráme smlouvu na ubytování v domově na dobu určitou. Dříve se tomu říkalo přechodný pobyt. V současné době ale máme všechny kapacity zaplněné, proto by klienti měli žádat v dostatečném předstihu,“ informuje ředitel Domova důchodců ve Světlé Josef Hnik.

Jak upřesňuje, některé rodiny si pobyt v domově pro seniory na dobu určitou zamlouvají dokonce až s ročním předstihem.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení