VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oustí je Ústí, ale Oudoleň není Udolí

Žižkovo Pole/Oudoleň - Do vysoké mohyly, která stojí od roku 1874 na místě skonu husitského vojevůdce u lesa Plaček v obci Žižkovo Pole, byly vsazeny základní kameny z historických míst českých dějin.

10.8.2010
SDÍLEJ:

Na mohyle v Žižkově Poli z roku 1874 chyba není. Čeští vlastenci považovali za správné psát Oustí, ačkoli podle zjištění Deníku se město Ústí nad Orlicí takhle nikdy nejmenovalo. Pozornost zasluhuje i výrok Co neprorazí slovo, to rozbortí palcát. Foto: Ivo Havlík

Na jednom z mnoha balvanů čteme, že ho věnovala Beseda v Oustí nad Orlicí. Spletl se v názvu města při tesání textu kameník?

Těžká odpověď

„Odpověď není pro mě jednoduchá. Název Oustí nad Orlicí naše město nikdy oficiálně neužívalo. Zhruba do poloviny 19. století zněl název Austí nad Orlicí. Označení Oustí se používá v lidové mluvě, ú se v našem regionu vyslovuje ou, a také při různých dřívějších vlasteneckých akcích a dnes v označení lidových slavností, například Oustecká staročeská pouť,” sdělila Deníku Jitka Melšová, knihovnice Městského muzea v Ústí nad Orlicí.

Ze Žižkova Pole není daleko do Oudoleně. Vesnice v minulosti odolala tlaku jazykových puritánů, kteří odmítali přijmout pojmenování obcí nářečím nebo takzvanou. obecnou češtinou a trvali na spisovném tvaru Údolí. Původní název vesnice přitom byl Údolen, což bylo odvozeno z Údolenova dvora. Údol a Jitka byli sourozenci, sirotci po pánovi z Dolan, kteří podle pověsti přišli šťastnou shodou okolností k velkému majetku a nabyté bohatství využili k založení dvou nových dvorů - Jitkova a Údoleně. Taková je legenda, zda je pravdivá, kdo ví? Jisté však je, že vesnice Oudoleň se rozprostírá v údolí Oudoleňského potoka.

Říčka Oudoleňka

Starosta obce Václav Augustin však postřehl, že v některých publikacích už probleskl jiný, dosud nepoužívaný název vodního toku - Oudoleňka. Alena Polívková v objevné práci Naše místní jména a jak jich užívat, Oudoleň řadí mezi příklady planých akademických hádek jazykovědců po zrodu Československa v roce 1918.

Brusiči češtiny řešili otázku, zda takové místní jméno je přijatelné pro spisovný jazyk, zvláště pro jeho kulturní podobu. V zápalu boje za jazykovou čistotu na Moravě a ve Slezsku přejmenovány byly takřka všechny Oujezdy na Újezdy. Menší důslednost této snahy v Čechách zachránila Oudoleň před úředním překřtěním na poněkud méně oblé Údolí.

Ivo Havlík

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení