VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objevený sklep asi zpomalí opravu Svatovojtěšské ulice

Havlíčkův Brod - Stačilo hrábnout bagrem a Havlíčkův Brod je bohatší o dosud nezaznamenaný podzemní prostor.

18.8.2010
SDÍLEJ:

Částečně zatopené podzemní prostory pod Svatovojtěšskou ulicí navštívili odborníci. V současné době uvažují o tom, jak s objeveným prostorem naloží.Foto: Jan Šustr

Starý sklep byl objeven ve Svatovojtěšské ulici při pokládání vodovodního řadu. „Báli jsme se, že se něco takového stane na náměstí, nakonec se to stalo ve Svatovojtěšské ulici. Víme, že všude pod středem města jsou sklepy. Některé jsou zdokumentované, o tomto jsme ale nevěděli,“ komentoval nečekaný nález místostarosta Libor Honzárek.

K otvoru na staveništi vyrazili odborníci, aby zjistili, jak prostor o ploše čtyřicet metrů čtverečních nejlépe zabezpečit proti dalšímu propadnutí. Už dříve zjistili, že sklep původně patřil k domu v jižní části Svatovojtěšské ulice, který musel v sedmdesátých letech ustoupit novější výstavbě.

„O případném využití tohoto prostoru se rozhodne v nejbližším období. Nepředpokládá se však, že by byl běžně veřejně přístupný. Sklepní prostor je nyní částečně zavodněn a stěny i klenby vykazují na mnoha místech stopy destrukce. Po vypracování statického posudku bude rozhodnuto o dalším postupu. Uvažovat lze o provedení statických konstrukcí zabezpečujících stabilitu zdiva a kleneb, reálné je i dlouhodobé zakonzervování prostoru sklepa vyplněním prostoru drceným kamenivem,“ shrnul Honzárek.

Nalezený nočník

Jejich průzkum prokázal, že sklep, jehož klenba je zhruba dva a půl metrů pod úrovní vozovky, byl využíván ještě v 70. letech minulého století.

Nevyloučili, že se s jeho budováním mohlo začít již ve středověku. Obyvatelé zbořeného domu v něm zanechali střepy nádobí, kurizním nálezem byl nočník.

Objev dvanáct metrů dlouhého sklepa podle Honzárka zpomalí i zdraží plánovanou rekonstrukci Svatovojtěšské ulice, ze které by se měla stát malá pěší zóna spojující Havlíčkovo a Smetanovo náměstí. „Na druhou stranu lze předpokládat, že by k destrukci klenby mohlo dojít samovolně i později po provedení rekonstrukce ulice a pak by finanční dopad byl podstatně horší,“ konstatoval Honzárek.

Zuzana Klementová

18.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení