VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalitních brambor bude málo, konstatovali bramboráři

Havlíčkův Brod – Letošní počasí přálo spíše škůdcům než bramborám.

27.8.2010
SDÍLEJ:

Již po osmnácté se sešli zájemci o problematiku pěstování brambor na odborném semináři. Foto: DENÍK/Petr Stránský

„Kvalitních brambor bude nedostatek a nebudou levné,“ konstatoval včera Bohumil Vokál z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě na tradičním odborném semináři, jehož osmnáctý ročník s názvem „Ochrana brambor“ přilákal do perknovské hospůdky U Palánů několik desítek účastníků.

Dopolední odborné přednášky si nenechala ujít ani jednatelka havlíčkobrodské společnosti Marie Rasochová. „Na seminář jsem přijela z profesního zájmu, protože naše společnost se zabývá komplexními službami od množení a prodeje sadby brambor všech užitkových směrů až po spotřebitelské balení konzumních brambor pro obchodní síť,“ uvedla Rasochová. Její firma se v sále restaurace prezentovala i výstavkou několika odrůd brambor.

Dovoz převyšuje vývoz

Během přednášky zazněl i smutný fakt, že Česká republika se z bramborářské velmoci stává dovozovou zemí. „Plocha brambor ve vztahu k soběstačnosti republiky je nedostatečná. Před několika lety jsme doufali, že budeme vývozní zemí, ale bohužel nyní výrazně převažuje dovoz. Dováží se ročně přes 400 tisíc tun brambor, což už je téměř polovina celorepublikové produkce,“ informoval Bohumil Vokál z havlíčkobrodského Výzkumného ústavu bramborářského.

Příčinou je také každoroční snižování osevní plochy brambor. Zatímco v roce 1990 se brambory pěstovaly na více než 97 tisících hektarech, letos bylo osázeno pouze necelých 35 tisíc hektarů.

Podíl České republiky na celkové produkci Evropské unie se již několik let pohybuje okolo půldruhého procenta. Česko zaostává za Evropou i v porovnání vykazovaných výnosů, která navíc značně kolísá. Naproti tomu Německo, Nizozemí, Francie, Belgie nebo Anglie patří v Evropě k vedoucím zemím.

Cíle pěstitelů brambor shrnul na závěr své přednášky Bohumil Vokál. „Snahy bramborářů by měly směřovat ke stabilizaci ploch, výnosů a produkce, což je nutný předpoklad ekonomické rentability. Musíme předpokládat snížení spotřeby brambor ve slupce a zvýšení spotřeby polotovarů. Je třeba zlepšit množitelskou péči. Očekáváme nárůst cen vstupů a kolísání farmářských cen. Je důležité zlepšit dodavatelsko-odběratelské vztahy a snížit závislost na dovozu. Musíme brát vážně stesky odběratelů, že se uchylují k dovozu, protože naše nabídka neodpovídá jejich požadavkům. Závěrem chci říct, že bramboráře čeká ještě hodně krušných chvil,“ uzavřel Bohumil Vokál.

Autor: Petr Stránský

27.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení