Cena této náročné ekologické akce se pohybuje v řádu zhruba dvou desítek milionů korun. „Rekultivace se týká zbývající plochy první etapy, dalším krokem je rozšíření II. etapy skládky o pole č. 3 a 4,“ upřesnil Jiří Musil vedoucí odboru životního prostředí města Přibyslav.

Rekultivace první etapy skládky bude provedena na ploše jednoho hektaru. Po dobu měsíce srpna se upravený povrch odpadů překrýval vyrovnávací vrstvou zeminy o síle asi 20 centimetrů, na takto upravenou pláň se pokládá izolační fóliový plášť pak budou následovat vlastní rekultivační vrstvy, které budou mít sílu 100 centimetrů. Biologická rekultivace skládky první etapy skládky bude provedena na jaře 2011.

Podle Jiřího Musila bude stát jenom rekultivace první etapy skládky asi osm milionů korun. Následné rozšíření o další dvě pole se bude pohybovat v částce asi 12,5 milionu korun. Město tyto částky hradí z rozpočtu a z účtu vázaného právě na provoz skládky. Podle Musila se provoz skládky komunálního odpadu stále městu vyplácí.

Dlužníci skládkovat nemohou

Rozšíření stávající II. etapy skládky o druhou část, to jest pole 3 a 4, se bude dít na ploše 1,5 hektaru. V současné době probíhají zemní práce a úprava dna budoucího skládkového tělesa. V podzimních měsících budou položeny rohože speciálního minerálního těsnění, které bude překryto izolační fólií.

„Ovšem pokud bude přát počasí,“ zdůraznil Musil. Na skládce v Ronově nad Sázavou ukládá odpad více než stovka obcí a velkých měst, jako například Havlíčkův Brod nebo Polná. Cena skládkovného je zhruba 880 korun za tunu. „Většina uživatelů skládky skládkovné hradí včas, ti kteří neplatí, už na skládku nepouštíme, ale to jsou skutečně výjimky,“ podotkl Musil.

Se stále se zvyšující kvalitou třídění komunálního odpadů se podle vedoucího Musila pomalu snižuje tempo, kterým se skládka zaplňuje. Zatím co v minulosti se na skládku ukládalo 50 tisíc tun ročně, v současnosti je to tak 36 tisíc tun.