VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z ruiny bude bytový dům, lidé přijdou o soukromí

Přibyslav - Přibyslav – Ostuda historického centra Přibyslavi, zchátralý hotel Klusáček, by mohla již zanedlouho zmizet. Budovu chce přestavět na byty její nový vlastník – havlíčkobrodská firma Chládek a Tintěra.

29.8.2010
SDÍLEJ:

V roce 1988 Jednota Havlíčkův Brod zastínila hospodářský dvůr rodiny Kasalovy přes její odpor vysokým hotelem. Ten však nebyl nikdy dostavěn. Dnes má být hotel přestavěn na 15 bytů, lidé v bezprostředním sousedství přijdou o venkovský ráz svého domu.Foto: Ivo Havlík

Z hotelu by tak mělo vzniknout patnáct bytových jednotek, které by si případní zájemci odkoupili do osobního vlastnictví. K domu bude patřit odpovídající zázemí včetně parkovacích míst. Příjezd bude veden z ulice Příkopy, přístup pro pěší bude z Bechyňova náměstí.

S plánem nového vlastníka souhlasí i město, které investor požádal o takzvanou změnu stavby před dokončením. „Jsem rád, že se s přestavbou hotelu konečně začne. Nabídka rozšíří možnosti bydlení v Přibyslavi, kde je velký zájem o byty. A to byty nejen nájemní, ale také o byty, které si zájemce může koupit do osobního vlastnictví. Město žel žádné nabídnout nemůže,” komentuje záměr firmy starosta města Jan Štefáček.

Sousedé se bojí ztráty soukromí

Hotel Klusáček je už dlouho nejhorší vizitkou města. Protože však patřil soukromým vlastníkům, nemohla přibyslavská radnice podniknout žádné kroky k nápravě. Nyní se ale se smíšenými pocity na přestavbu bývalého hotelu dívají sousedé - rodiny Havlíkových, Kasalových a Švorcových.

„Nevadí nám historický hotel, ale jeho nová přístavba podél celého našeho dvora, která byla přes odpor naší rodiny postavena v roce 1988. Nebyla však nikdy dokončena a dosud v ní nikdo nespal. Pokud budou nevyužívané hotelové pokoje přestavěny na byty, nájemníci nám budou celý den hledět do kuchyně a ložnic,“ řekl Ivo Havlík.

„Sdílíme nadšení starosty a dalších lidí nad novými byty, ale ať si nechají podobným monstrem zastínit své domy, naše situace radniční pány ovšem nepálí a nezajímá, rozhodují o něčem, co ani bezprostředně neviděli,” dodal hořce Havlík.

Nový vlastník údajně slíbil provést na domě určité úpravy, které by původní soukromí tří rodin tolik nerušily. Bude ovšem platit slib o snížení objektu o jedno patro a osazení střešních oken? „Jsou to pořád jen slova,“ tvrdí Marie Havlíková Kasalová.

„Otázka je, jak to všechno nakonec dopadne. Předposlední majitel, architekt ze Staré Boleslavi, hotel koupil ze spekulace, ta mu nevyšla a objekt za dvacet let zcela zchátral. Nový majitel dům vlastní už přes rok, ale okna jsou pořád vytlučená, uvnitř se schází problémová mládež,” povzdechl si Martin Kasal.

Průzkum napoví

„V současné době už máme na stole připravený finální projekt na přestavbu bývalého hotelu. Během září bychom chtěli v Přibyslavi uskutečnit marketingový průzkum. Cílem je zjistit, jaký by byl o byty v tomto domě zájem. Od toho se budou odvíjet další kroky, kdy začneme už s konkrétní přestavbou. Zda to bude ještě letos na podzim nebo až na jaře příštího roku,” informoval za firmu Chládek a Tintěra Vlastimil Hladík.

Jak upřesnil, chce investor vyjít vstříc zájemcům o různé typy bytů. V rekonstruovaném hotelu budou k dispozici jak malometrážní byty, tak byty podkrovní či takzvané byty mezonetové.

Život ve stínu?

„Všechna okna v hotelové přístavbě směřují výhradně do našeho dvora, mají pouze severní orientaci a nikdy do nich nezasvítí slunce. Nočnímu hotelovému hostu to může být jedno, ale zájemcům o slunný byt určitě ne. Proto ať se firma lidí dobře zeptá, zda chtějí žít v úplném stínu a ze dvou metrů hledět do vysoké zdi, kterou má podle chystaného projektu být tato část někdejšího hotelu oddělena od našeho dvora,” míní Hana Švorcová.

Autor: Štěpánka Saadouni

29.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení